Sakk kicsiknek – Nem lehet elég korán kezdeni!

Sakk kicsiknek – Nem lehet elég korán kezdeni!

sakkovi.hu – Ádám Olga sakkoktató cikke

De minek ilyesmivel tömni az apróságok fejét? Bajnokot képzünk már ovis korban? Szó sincs róla! Egy óvodás sosem azért kezd el sakkozni, hogy Lékó Péter vagy Polgár Judit legyen belőle. Csupán a játék újdonsága, izgalma fogja meg. A szülő pedig – jó esetben – felismeri a sakkjátékban rejlő végtelen sok hasznos lehetőséget.

Gondolnád, hogy az óvodásoknak országos sakkbajnokságot rendeznek Budapesten? Nem nagyon? Pedig van ilyen, mégha ez egy nem hivatalos bajnokság, mégis az egész országból érkeznek sakkozni szerető óvodások évente erre a megmérettetésre. És bizony sokszor, aki megnyeri tán még egy éve sem tanulta meg az alaplépéseket… Hát hogy is tanulta volna előbb, hiszen még csak 6 éves! 🙂

Mit lehet a sakkjátékból tanulni? Biztos magad is rávágod, hogy fejleszti a gondolkodást, meg türelemre tanít, hiszen magad sem érted, hogy hogyan bírnak okos emberek órákon át szinte mozdulatlanul ülni a sakktábla felett. De hidd el, ez a legkevesebb, amit a gyerkőc ebből a nagyszerű és hihetetlenül összetett játékból kaphat! Jómagam évek óta foglalkozom kisgyerekek, többnyire óvodások sakkoktatásával. Megpróbálom összeszedni neked, hogy mi mindent rejt magában ez a társasjáték.

Memória: a sakkozáshoz nélkülözhetetlen. Nem csak a bábuk nevét és menetmódját kell fejben tartani, hanem rengeteg már megismert lépéssorozatot, állástípust és hozzájuk tartozó terveket, ahhoz, hogy legyen miből meríteni. Ezért a kisgyerekek foglalkozásain mindig nagy hangsúlyt fektetünk a memória fejesztésére. Mert – ugye tudod – ez is fejleszthető!
Kreativitás: igen, jól olvasod! Arról a képességről van szó, amiről ezidáig talán csak a rajz órákkal kapcsolatban hallottál. Pedig a sakktudás mit sem ér egyedi ötletek, elképzelések, rengeteg fantázia nélkül! Minden kis csöppségben rengeteg kreativitás van, ezt Te is tudod. Csak meg kell őrizni, és bíztatni, hogy kibontakozzon. És hogy mi haszna lesz belőle, ha nem lesz elismert művész? A hétköznapi életed is kreatív ötletekre épül. Kezdve a lakásod berendezésétől egészen a karriered, vállalkozásod építéséig…
Figyelem: Oh, mily hasznos az iskolában! 🙂 És nem egy szülőtől hallom, hogy a gyerek mennyit javított a suliban, amióta sakkozik. És nem csak matekból! Úgy általában, a figyelme lett jobb!
Olyan tulajdonságokat, hogy problémamegoldó képesség, logika és türelem, nem kell, hogy kiemeljek, ezt Te is tudod, hogy a sakkból tanulható. És mikor van (volna ;)) rá szükséged az életedben?? 🙂
És vannak még emberi dolgok is, amiket sakk-sportból megtanulhatsz: a győzelem és a vereség, a másik ember tisztelete, a küzdeni tudás, a szabályok betartása, valamint a sportszerűség… és még sokáig sorolhatnám….
Ja és még valami: egy gyönyörű, és izgalmakkal teli játék! Egy játék, ami elkísér az egész életen át; egy játék, ami – akár győzelem nélkül is – sikereket ad (ha játszottál már, biztos tudod, milyen érzés, amikor ellenfeled elnézi a jól betervezett trükködet 🙂 Egy sport, ami önbizalmat, megbecsülést, ad; egy szbadidős tevékenység, ami barátokat, programokat kínál…
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.