Tudáspalánták és vizsgálódó óvodások

kisfiúk a fűben

Tudáspalánták és vizsgálódó óvodások

Mintaértékű természetismereti program, egészséges életmódra nevelő módszer, családi táborozás – néhány azok közül amit a Magyarországi Tengerecki Központ kínál: Interjúnkban a központvezetőjét, megálmodóját, Tolmácsi Ágit kérdeztük a misszióról, indíttatásról és az edukációs programról. 

Mivel foglalkozol, mi a Tengerecki?

A Tengerecki Természetismereti Portált működtetem. Ez az oldal óvodás és kisiskolás korú gyermeket nevelő szülőknek és pedagógusoknak szól. Az oldalon számtalan játékot, kísérletet, megfigyelést mutatunk be, kirándulóhelyeket ajánlunk, múzeumok kiállításaira hívjuk fel a figyelmet. A családok számára kirándulásokat szervezünk, a nyári családi tábort idén második alkalommal rendezzük meg. Pedagógusok számára képzéseket szervezünk, környezettudatossággal kapcsolatos pályázatírásban segítjük őket.

Hogyan jött az ötlet? Hogyan kezdtél bele? Milyen előzményei voltak? Tervezetten, számokkal, tervekkel vágtál neki, vagy inkább intuitív alapon a vállalkozásnak?

Úgy éreztem, hogy a baba-mama korból kinőve egyre szűkül a szülők számára működtetett információs portálok száma és színvonala. A természetismeret és környezettudatos életre neveléssel kapcsolatos témát 2008-ban különösen elhanyagoltnak éreztem. Mivel a mi életünkben nagyon fontos szerepet játszik a természet, a környezettudatosság, ezt a hiányterületet meglátva kezdtem bele a vállalkozásba.

Miként népszerűsítitek a programot?

A program népszerűsítésére elsősorban az online marketing eszközeit használjuk, a hangsúlyt a bizalomépítésre helyezzük, valamint olyan szolgáltatásokat kínálunk például a pedagógusoknak, aminek kapcsán szívesen ajánlanak bennünket tovább.

Hány gyermeked van? Mennyi idősek voltak, amikor elkezdtél dolgozni?

Egy fiam van, három és fél éves volt, mikor elkezdtem a Tengerecki portált fejleszteni.

Hogyan egyezteted össze a vállalkozást és a gyermeknevelést, családi életet? Volt segítséged?

Milyen tipped van, ami segített megoldani az ezzel kapcsolatos problémákat, milyen tanácsod van az olvasók számára ezen az téren?

Azt hiszem szerencsém volt, mert fokozatosan tudtam a saját vállalkozásomat kialakítani. Az ötlet megszületésekor még nyolcórás munkám volt, amit egy hat órásra, néhány hónap múlva egy négyórásra váltottam. Később ezt a négyórás munkát már távmunkában végezhettem. A fiam közben óvodába járt, a férjem pedig rengeteget segített (és segít) a háztartásban és a gyermeknevelésben.

Az időgazdálkodást találom a legfontosabbnak és egyben a legnehezebbnek. Ezért javaslom mindenkinek, aki most indul, hogy valamilyen módszert dolgozzon ki az idő és a feladatok szinkronizálására, hogy ennek segítségével mindig szét tudja választani a családot, a személyes szabadidőt és a munkát.

A legtöbb anyuka “félgőzzel” kezd bele a vállalkozásba, aztán ahogy felszabadulnak az energiája, az ideje, egyre jobban fejlődik a cég. Neked mi erről a tapasztalatod? Mit tudtál/tudsz megcsinálni a gyerekek mellett otthonról és mi az, amibe akkor kezdtél bele, amikor már nagyobbak lettek (vagy ha még kicsik a gyerekek: mi az, amibe akkor szeretnél majd belevágni, amikor már kirepültek otthonról a gyerekek?)

Nem tudom, milyen a járókában játszadozó gyerek mellett dolgozni, mert nekem ez soha nem ment. Az én fiam már bölcsődés volt, amikor munka mellett belekezdtem a Tengerecki tervezésébe, építésébe. Azóta folyamatosan fejlődik a vállalkozás – ahogyan mi magunk is.

Mára a hat és féléves fiam gyakorlatilag munkatársamnak nevezte ki magát. Kísérleteket tesztel (vajon elolvad-e a gáztűzhelynél a műanyag pohár, míg anya a fürdőszobában van?), marketingmunkát folytat az óvodában (Mi az hogy Ti nem jöttök Tengerecki túrára?!), plakátot tervez a nyári táborhoz.

Távlati tervem, hogy a nyári tábort vezetését rábízzam, s míg ő odalesz, én egy hétig nyugodtan dolgozhassak. J

Milyen terveid vannak? Mit szeretnél megvalósítani, hova szeretnél eljutni?

2011 nyarán cégcsoporttá bővül a Tengerecki.

A Tengerecki Központ és Portál mellett megalapítjuk a Tengerecki Alapítványt, amely a pedagógusok és a családok számára kínál támogatást. Szeretnénk önkéntes segítőket toborozni az alapítványi munkához.

Ősszel indítjuk a Tengerecki Webáruházat, ahol környezettudatos termékeket fogunk megfizethető áron forgalmazni.

Szeptembertől szeretnénk több magyarországi városban is elindítani a Tengerecki Franchise-t, ahol pedagógusok Tengerecki Foglalkozásokat, szakköröket tartanak 3-7, 6-10 éves korú gyerekeknek.

Mindezekhez nagyon szeretnék olyan munkatársakat, partnereket találni, akikkel fenti terveimet együtt valósíthatnánk meg.

Mit tanácsolsz azok számára, akik még csak tervezgetik a vállalkozást? Mire figyeljenek oda, mit tartasz fontosnak és mit nem? Mit csinálnál másként, ha most vágnál bele?

Mit csinálnék másként? Sokkal átgondoltabban, tervezettebben és sokkal hamarabb vágnék bele!. Éveken keresztül csak álmodoztam arról, hogy egyszer a saját vállalkozásom legyen, hogy a vasárnap este úgy térhessek pihenni, hogy alig várjam a hétfő reggelt, hogy ismét a munkámmal foglalkozhassak.

És hogy mit tanácsolnék azok számára, akik csak tervezgetnek? Önéletrajz írás és interjúra járás helyett inkább üzleti terveket írjanak!:)

ajánljuk: Tengercki Tábor – 2012 nyár, Tata, részletek itt

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.