Terápiában a család
Családterápiáról mindenkinek
Lőrincz Orsolya írása
Mindannyian erős, tartós, generációkat és határokat átívelő érzelmi kapcsolatban élünk családtagjainkkal. A család az elsődleges és legfontosabb közeg mindenki életében. A példák könnyen jönnek. Nagyszüleink tanításai azután is fülünkben csengenek, ha már nem lehetnek közöttünk. A külföldön szerencsét próbáló fiatalok sokszor érezhetik szüleik hiányát és hazavágyhatnak hozzájuk. Az ikerpárok között mintha telepátia működne. Örökbe fogadott gyermekekre jellemző, hogy kamaszkorukban elkezdenek nyomozni biológiai szüleik után, akik úgy is identitásuk részét képezik, hogy soha nem találkoztak korábban. A gyermekvédelemben dolgozók gyakran tapasztalják, hogy a bántalmazott gyerekek is mindenáron ragaszkodnak szüleikhez. Talán Kemény Dénes, a férfi vízilabda válogatott csapatkapitánya mondta egyszer, hogy senkitől sem fél, csak az édesanyjától. A lista szinte a végtelenségig folytatható és egész biztos, hogy a kedves Olvasónak is eszébe jutnak példák a saját életéből! Erre az erős kötelékre, érzelmi kapcsolatra alapozza elméleti hátterét és módszereit a pszichológia családterápiás irányzata.
kép: n-nzsoka.lapunk.hu
A családterápia rendszerszemléletben gondolkodó pszichoterápiás irányzat. A családot rendszernek tekinti, ahol a tagok kölcsönösen hatnak egymásra. A családi rendszerre jellemző, hogy ha az egyik tagja változik, változnak a többiek is. Ebből következik, hogy a zavaró viselkedés, helyzet kialakulása nem csak egy embertől, hanem a család többi tagjától is függ. A probléma a családtagok egymásra hatásában, egymással való kommunikációjában keresendő. A terápia fókuszában tehát a családi kapcsolatok állnak. A családterápia módszere nem csak pároknak és családoknak, de egyéneknek is segítséget nyújthat.
A családterápiának sajátos módszertana van. Aktív terápiás módszer, ami azt jelenti, hogy a családterapeuta nem a múlt részletes feltárására, hanem a jelenbeli problémára és annak jövőbeni megoldásaira összpontosít. Aktívan segíti a változást is: gyakran alkalmaz kreatív technikákat (például rajzolás, szoborállítás) és ad házi feladatot. Irányadásként elmondható, hogy a családterápia 6-25 alkalom, amely természetesen nagyban függ a probléma jellegétől, nehézségétől. A találkozásokra kéthetente, másfél órában kerül sor. Pár –és családterápia esetén ne lepődjön meg, ha nem egy, hanem két terapeuta fog Önökkel szemben ülni! Ennek egyszerű magyarázata az, hogy több szem többet lát, így hatékonyabb a segítség.
A családterápia számos élethelyzetben eredményesen alkalmazható. A természetes változások kríziseivel minden egyén, pár, család megküzd több-kevesebb sikerrel. Előfordulhatnak olyan helyzetek is, melyek a családot körülvevő környezetből származnak. Nagyon megterhelő lehet például, ha nehéz gazdasági helyzetben az egyik szülő elveszíti a munkáját. Ha gyermekkel kapcsolatos probléma merül fel, a leghatékonyabb az, ha a szülők is részt vesznek a terápiás folyamatban. Ez annál fontosabb, minél kisebb a gyermek. A gyerekek anyagi, érzelmi, fizikai függőségben élnek szüleiktől, ezért gyakran kiderül, hogy problémájuk valójában a család működésének tünete. Gyermekvárás, családalapítás körüli kérdéseknél is fontos, hogy mindkét leendő szülő jelen legyen a változások, fontos döntések során. Párterápia párkapcsolati nehézségek esetén ajánlott, mint például az összeköltözés, családalapítás, gyermekvárás, a szexuális élet zavarai vagy a párkapcsolat felfrissítése a gyermekek kirepülése után.
Ha úgy dönt, hogy problémájával családterápiás segítséget kér, több módon találhat megfelelő szakembert. Hazánkban közel négyszáz pszichológus végezte el a családterápiás képzést. Családterapeuták dolgoznak kórházakban, iskolákban, nevelési tanácsadókban, illetve magánrendelésen is elérhetők. A Magyar Családterápiás Egyesület honlapján megtalálja a képzett családterapeuták listáját. A lakóhelyéhez közel dolgozó szakemberekről az interneten tájékozódhat. Keressen rá a nevükre, tájékozódjon alaposan! Olvassa el a honlapokat, blogokat, az esetlegesen megjelent írásokat. Ha bizalmatlan az internetes kereséssel szemben, legjobb, ha ajánlás útján keres szakembert. Ebben segíthet egy pedagógus vagy pszichológus ismerős, a helyi nevelési tanácsadó szakemberei, vagy ha van, az iskolapszichológus. Ha egy terapeuta szimpatikus, kérjen időpontot első interjúra. Nyugodtan felveheti a kapcsolatot több szakemberrel is! Az első interjú arra szolgál, hogy megismerjék egymást a terapeutával, elmondhassák a problémát, kialakulhasson szimpátia, bizalom. A bizalom és elfogadás a sikeres terápia alapjai. Fordítson időt és energiát az Önnek, Önöknek legmegfelelőbb szakember kiválasztására!
további info itt!