Van-e nálatok alkohol?

szerző, szakértőnk : dr. Krivácsy Péter, gyermekorvos

kisordogBevallom, az eredeti tervem az volt, hogy szánkó- és síbalesetekről írok, mivel a márciusi hóban teljesen aktuális. Aztán mégsem.

Azért az zseniális, ahogy a keresztény ünnepek beépültek a pogány ünnepek közé. A húsvét, a feltámadás ünnepe egybeesik a pogány termékenység ünnepével. A magyar ember ilyenkor locsolkodni megy. A pasik locsolóverseket tanulnak (ki tud viccesebbet mondani bajnokság, gondolom ez megvan), majd reggel családilag felkerekednek. A nők tojást festenek/csokitojást vásárolnak/pénzt vesznek elő és kissé szorongva várják a fiúk, férfiak kisebb-nagyobb hadát. Falun és városban eltérő külsőségekkel, intenzitással és attitűdökkel, de a Húsvét Hétfő erről szól. A locsolkodásról. Nem tudom, létezik-e még egy ennyire nyílt, direkt, csupasz – szexuális – termékenység ünnep.

A fiúk kicsi koruktól mennek az apjukkal. Kicsi koruktól veszik a mintát, hogy is kell locsolkodni. És az apáknak bizony nagy a felelősségük. A locsolkodós akadálypályán, mint tudjuk, minden egyes megállónál előkerül egy kis alkohol. Hol egy üveg házi pálinka (“50 fokos, ilyen jót még nem ittál Pistukám”), tömény (tojáslikőr, Triple Sec, whiskey és még sorolhatnám), vagy bor (szerencsétlenebb versenyzőknél ez is házi). Aztán ez turmixolódik a pasik gyomrában, majd felszívódva és az agyba jutva pedig segíti kiteljesíteni a locsolkodás szexuális tartalmi elemeinek akadálytalan felszínre kerülését.

Nincs is ezzel semmi nagy baj. De azért néhány szabályt nem árt betartani.

A kamaszokat, de sokszor a tíz év körüli gyerekeket is rendszeresen kínálgatják alkohollal, ezzel jelezve, hogy feljebb léphet a hímranglétrán. Ha belegondolunk ez egy adekvát gesztus a fiatal fiú felé, így locsolkodás idején. Csakhogy a srácok gyakran zavarba kerülnek emiatt, hiszen az apjuk előtt kellene gyakorlatlanul ismeretlen, gyakran elég furcsa ízű, kiszámíthatatlan hatású folyadékokat lenyelniük. Meg kell értenünk az ellenállásukat, és nem is tanácsos erőltetni, hiszen azzal pont a felnőttségüket kérdőjelezzük meg, pont azt, hogy dönhet a saját dolgait illetően, tehát egy, az eredeti szándékkal ellentétes üzenetet kap a kamasz fiú.

A másik a mérték kérdése. Arra érdemes készülni, hogy a fiataloknál erősebben hat az alkohol, mert a májuk még nem elég – mondjuk úgy – gyakorlott az alkohol lebontásában. És ha addig erőltetjük, hogy igyon a kamasz, míg végül Juli néninél már mindkét falat támasztéknak használja és galuskásan szavalja a locsolóverset, azzal roppant kínos helyzetbe hozzuk őt. A kamaszok amúgy is rejtőzködnek, bizonytalan az önképük, nem a felnőttek előtt szeretnének kémiai úton szorongást oldani.

A harmadik pedig a példamutatás. Az az apuka, aki az ünnepen kulturáltan fogyaszt alkoholt, azt sugallja: így is lehet. Jó társaságban, jó italokat, mértékkel inni, ennek csak jó üzenete van. Összecsúszott szemekkel, lassan forgó nyelvvel, dülöngélve, esetleg a wc-csészébe kapaszkodva és hányva pedig nem lehet apai tekintélyt építeni.

Persze gondolom egy piás autóvezető sem lesz hétfőn. Mert az a legnagyobb gáz húsvétkor.

forrás: medicinapenztar.hu/blog

kép: hvg.hu