A legkedvesebb kisróka – VUK előadás és Dargay Attila kiállítás a Madáchban
kiállítás és színházajánló
November 15-én mutatta be a Madách Színház a Fekete István azonos című regény alapján készült Vuk című musicalt.
November 15-től futó népszerű musical gyerek és családi darabon, a VUK előadásain nem csak a jelen óvodásait, kisiskolásait látják szeretettel, hanem szüleiket is, akik valamikor szintén Vuk, Karak, Vahur, Nyau vagy akár a Simabőrű kalandjain nőttek fel. A kedves előadás mellett március 29-ig “VUK – a rajzasztaltól a színpadig” című Dargay Attila kiállítást is megtekinthetik a látogatók.
“Egyedül vagyok, kicsi vagyok, éhes vagyok! Segítsetek Vuknak, a kisrókának” Így panaszkodik az árván maradt rókakölyök, akit végül nagybátyja, az öreg Karak nevel fel. Ő tanítja meg mindenre, amit egy felnőtt rókának tudnia kell. Vuk lesz az erdő leghíresebb vadásza, többször is csúfot űz a falusi kutyákból, és túljár a villámló bottal járó Simabőrű eszén. Ám nem sejti, hogy a legnagyobb próbatétel még előtte áll…
Fekete István talán legnépszerűbb állattörténete a kisróka felnőtté válását helyezi középpontba, aki rögös utat bejárva szembesül a rókaélet örömeivel és nehézségeivel, miközben megtanulja, hogy mit jelent a család, és mit jelent az idősebb, tapasztaltabb mestertől tanulni.
A Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent Fekete István azonos című kisregénye alapján született zenés gyerek-musical rendezője Heinz György, aki a II.Madách Musical Pályázat egyik nyertes darabját, Az Aranyborjút is színpada állította a Madách Színház Stúdiószínpadán 2014-ben.
“Szeretjük a meséket, ezért esett a választás a Vukra, melynek Szemenyei János szerzi a zenéjét. A szövegek nagyon frappánsak, igazi gyerekelőadás készül a Madáchban, többek közt Székhelyi József főszereplésével: ő lesz Karak” – mondta a rendező.
Vuk-történelem
A Vuk 1965-ben jelent meg. Fekete István 1940 és 1966 között megírt állattörténetei közül napjainkra talán a legismertebb és a legsikeresebb, köszönhetően részben a belőle készült rajzfilmnek is. A mű egyszerre állattörténet és fejlődésregény, s bár az író regényeit napjainkban többnyire meseregényként vagy ifjúsági regényként ismerik, a Vuk stílusa és jellemábrázolása is túlmutat a gyermekeknek szóló mese ismérvein. A kiadó a Vukot „állatregény” alcímmel látta el, a belőle született rajzfilm pedig 1982-ben került a mozikba és azóta is a legnépszerűbb Fekete-filmnek számít. Azt azonban kevesen tudják, hogy a Vuk először animációs tévésorozatnak készült. Vuk pedig mindenki számára Dargay Attilának köszönhetően öltött testet – nem véletlen, hogy a Madách Színház előadásában, valamint a plakátokon, szórólapokon és hirdetéseken is Dargay Attila eredeti rajzai láthatóak.
A Tolnay Szalonban Dargay Attila eredeti rajzaiból és N. Csathó Gizella háttérterveiből nyílt kiállítás, mely a grafikákat, az előkészületeket mutatja be, így bepillantást enged a kulisszák mögé. A kiállítás március 29-ig tekinthető meg előadások előtt, illetve a szünetben.
A könyv megvásárolható itt: http://www.mora.hu/konyv/vuk-kepeskonyv
forrás: szinhaz.hu, Madách Színház