A nyelvtanárod mindig veled!

Xeropan applikáció

A nyelvtanárod mindig veled!

Az, hogy akár több nyelven is kommunikálni tudjunk a 21. században, már nem különleges elvárás. A nyelvtudás megkérdőjelezhetetlenül a legfontosabb képességek egyike, amivel ma egy fiatalnak bírnia kell. A szerencsésebbek heti tucatnyi nyelvórát kapnak az iskolában, vagy éppen nyelvi előkészítő osztályba járva az a feladatuk, hogy megtanulják az adott idegen nyelvet. Ennek ellenére nem dőlhetünk hátra azzal, hogy akkor minden sínen van, mert nem mindenkinek megy ez ilyen egyszerűen. Egyrészt a meglévő tanárhiány is sok helyen okoz nehézségeket, másrészt van, akinek az iskolai keretében kapott órák nem nyújtanak elég segítséget, esetleg nem elég hatékonyak. Ne felejtsük el azt sem, hogy az iskolai környezet és a kötelező jelleg sem tesz jót a nyelvek elsajátításának. A könyvízű leckék, a nem túl életszagú szituációk eljátszva az iskolapadban legtöbbször nem készítenek föl bennünket arra, hogy boldoguljunk mondjuk egy forgalmas reptéren, ha elveszett a csomagunk, ha nem találjuk a szállásunkat, vagy ha beszélgetnénk valahol a világban és azt nyilván nem magyarul tennénk. Nem véletlen, hogy azt mondják, külföldön az adott nyelvi környezetben a leghatékonyabb a tanulás. Mélyvíz úszóknak… De azért jó lenne úgy úszni, hogy biztosra menjünk és felkészültek legyünk. Ki ne ismerné azt a stresszhelyzetet, amikor értjük, amit mondanak nekünk, csak nem merünk megszólalni.

Vagyis jó lenne, valami könnyen kezelhető tanulási forma, amihez nem feltétlenül kell az iskolapadban ülni, mégis hatékony és akár még szórakoztató is. Az sem lenne baj, ha nem kellene külön nyelvtanárhoz járni, hiszen az sok időt emészt fel és anyagilag is megterhelő.

Éppen ilyen nyelvtanulási modult fejlesztett a Xeropan, amely minden KRÉTA felhasználó számára ingyenesen elérhető számítógépről, és egy appon keresztül is. Ezzel együtt pedig egy telefon segítségével mindig, mindenhol ott lehet velünk.

KRÉTA IFM applikáció

A fejlesztők alkottak az egésznek egy izgalmas kerettörténetet, ami leköti a figyelmet és benntart bennünket a folyamatban. Különböző szinteken kell utat bejárnunk, haladunk az időben a bábeli zűrzavartól indulva. Bármilyen nyelvtudással érkezünk is, célszinteknek megfelelően 12 szint bejárása során építjük fel magunkat és a nyelvtudásunkat is lépésről, lépésre. Szintenként 5 téma kapcsolódik a történethez, ezekhez pedig leckecsoportok. A leckék középpontjában videótartalmak állnak, amelyek teljesen életszerű szituációkból indulnak ki. A témákhoz több mint 3400 interaktív feladat tartozik, a különböző nyelvvizsga szinteknek megfelelően. Így mindenki megtalálja a sajátját és bekapcsolódhat ebbe a játékos és szórakoztató tanulási folyamatba.

A szótanulás sokak mumusa, de sajnos elengedhetetlen a nyelvtanuláskor, ám itt a magolás helyett azonnal használható kifejezéseket és szókapcsolatokat találunk, így észrevétlenül épülnek be tudásunkba olyan nyelvhasználati módszerek, amelyeket azonnal használni is tudunk, így magabiztosabb lesz a tudásunk. Tanulás közben találkozunk a fordítással, halljuk azt, majd ki is mondatják velük a tartalmakat, miközben javítják a kiejtésünket. Ezután kapcsolják hozzá a képeket. Majd a legvégén a nyelvtant is megmutatják egy könnyen elsajátítható formában. Jelenleg angolul, németül, spanyolul és franciául találunk interaktív feladatokat a Xeropan alkalmazásban, mindennapi témákról, folyamatosan bővülő tartalommal, ezekből az angol és a német nyelv ingyenesen elérhető mindenki számára, aki rendelkezik KRÉTA azonosítóval.

A rendszer komplexitását az is mutatja, hogy nem kizárólag önmagában használható tananyagként érhető el, hanem össze van kötve a KRÉTA tanári felületével is, így az elvégzett extra munkát a diákot az iskolában oktató pedagógus is tökéletesen nyomon követheti, sőt még jegyet is adhat rá.

A Xeropan fejlesztése is azt mutatja, hogy az iskolai oktatást ma már zseniálisan újszerű módszerekkel lehet támogatni, amelyek segítségével lendületes, életszerű és igazán élvezetes lehet a tanulás. A nyelvtanulás nem ér véget a kicsengetéssel, hanem életformaszerűen folytatódhat bárhol, éppen úgy, ahogy az idegennyelven nézett sorozatok is remekül működnek a diákoknál.

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.