Adj használható nyelvtudást, ha igazán felkészülten akarod kiengedni az életbe! Vidd magaddal a nyelvtudást bárhova a telefonodon!

Xeropan applikáció

A nyelvtudás megkérdőjelezhetetlenül a legfontosabbak egyike, amivel gyerekeinket ki kell engednünk az életbe, hogy ott megfelelően boldoguljanak. Nem csak a munkaerőpiacon, de ma már a hétköznapi életben is. Annak ellenére, hogy a fiatalok legtöbbször angolul kommunikálnak az online platformokon, a kerettanterv által előírt, tanórákon elsajátítandó ismeretanyag átadása gyakran komoly kihívások elé állítja a tanárt, az iskolán kívüli képzéseken megszerezhető tudás pedig rendszerint meglehetősen sok költséggel jár. Úgy tűnik, bár a ,,hozzávalók” többnyire megvannak, azért nagy kihívást jelent ez a munka. Folyamatosan a pedagógiai megújulás szükségességéről, új módszerek alkalmazásáról beszélünk, a nyelvi órákat pedig ez a lehető legmélyebben érinti.

Szülőként, de tanárként sem igazán tudunk mit kezdeni azzal, hogy a fiatalok elválaszthatatlanok mobiljuktól, fizikai rosszullétet okoz számukra, ha le kell tenniük azt, végeláthatatlanul lógnak a neten, de azt tanulásra a legritkább esetben tudják, vagy akarják használni. A wifi hiánya komoly pánikot okoz és elbizonytalanítja őket. Van, aki rendesen kétségbe is esik, hogy elszakították attól a közegtől, amiben jól- és/vagy biztonságban érzi magát.

A korszerű nyelvtanulás-tanítás tehát mindenképpen online felületek bevonásával működhet igazán. Olyan, amely praktikus, korszerű, aktuális és jól beépíthető az iskolai tanórák kereteibe. Ráadásul mindenki számára ingyen elérhető, akinek KRÉTA hozzáférése van. Ugyanakkor lazán, kötetlenül is használható a telefonokon egy app-on keresztül. Ilyen lehetőség született a KRÉTA és a Xeropan nyelvtanító alkalmazás együttműködése révén.

KRÉTA IFM bejelentkezés

Angol és német tanárok számára a KRÉTA felületen a Digitális Kollaborációs térben érhető el a platform, de a diákok is könnyen megtalálják saját KRÉTA-jukban, vagy  a Xeropan alkalmazás letöltése után, a KRÉTA-s bejelentkezést követően. A Xeropan fejlesztésében nyelvtanárok által kidolgozott rendszer több mint 3400 interaktív feladatot tartalmaz, különböző nyelvi szinteknek megfelelően, így nincs más dolgunk, mint megmutatni, megnézni akár együtt velük. Jól meghatározni az elérni kívánt szintet és belevágni. Lehet, hogy eleinte velük együtt, de amint rákapnak az ízére, és elkezdik a telefonjukon is használni, kicsit elengedhetjük a dolgot. Az hogy, a 12 szintből melyiken kezdje el a gyakorlást, a gyors szintfelmérő után kiderül.

Jelenleg is zajlanak az év eleji szülői értekezletek. Van olyan szülő, akinek egyszerre több helyen is van jelenése egy időben, ami azért izgalmas délutánokat okoz. Ha van rá idő és a helyzet is engedi, érdemes akár beszélni erről a nyelvtanulási lehetőségről is a többi szülővel, ajánlani, megemlíteni nekik. Amúgy is nagyon jó lenne, ha a szülőik konstruktív, együtt gondolkodó alkalmak lennének, ahol a kötelező adminisztratív dolgokon túl a tanár-szülő együttműködés megerősödne, szó kerülne aktuális kihívásokról, amelyek az adott életkorban előjönnek, hiszen vagy valószínűleg ugyanazokkal a gondokkal küzdünk valamennyien. Ilyen lehet a motiváció hiánya is, amely az eredményes nyelvtanulást is nehezíti.

KRÉTA IFM csoportok

Ha tehát azzal jövünk elő, hogy mi egy jól felépített rendszert találunk a nyelvtanulásra, amelyen nyelvtanárok dolgoznak folyamatosan, akik több ezer órát tanítottak már, és a segítségükkel jött létre ez a nagyon gyakorlatias, játékos, ráadásul online felület is, akkor sokaknak segíthetünk. Nem kell minden esetben magántanárt keresni, egyeztetni és kifizetni, ha önálló gyakorlás, vagy éppen önfejlesztés a gyermekünk célja.

Ha sikerül a nyelvtanárokkal is beszélnünk – és esetleg nem ismerik még a felületet – megemlíthetjük, hogy a nyelvtanulási modul a NAT szerinti célszinteknek megfelelően van felépítve és tökéletesen beilleszthető a tanórákba, hiszen a Xeropan Classroom az e-naplóval is össze van kötve.

KRÉTA IFM leckecsoportok

Miután pedig számítógépen és telefonon is megoldhatók a feladatok, így nincs kifogás, nincs helyhez kötve és szobafogságra ítélve senki, hogy elkészüljön a feladott házi. Ezt a javaslatot mindenki értékelni fogja, hiszen egy hajóban evezünk mi felnőttek. Ha tanárok vagyunk, akkor munkánk és feladatunk eredményesen tanítani, motiválni, ha pedig szülők, akkor el kell fogadnunk, hogy sokszor mi hiába tudjuk, mi lenne jó nekik, miért kell az a nyelvvizsga, egy önfejű kamasz a legjobb esetben is csak meghallgat, de nem ül a könyv fölé. Hátha most, egy remek fejlesztés nyomán könnyebben nekilódulnak és anélkül, hogy kötelezően unalmasnak élnék meg a nyelvtanulást, beszippantja őket a történet, játékos kihívásnak élik meg.

Nekünk is érdemes időt szánnunk a felület tanulmányozására, akár együtt is a gyerekekkel, mert igen szórakoztató. Így legalább arról is meggyőződhetünk, hogy az internetre költött családi ezrek nyelvtudásban kamatoznak idővel és érdemes néha jószívvel hagynunk, hogy telefonozzanak.

Irány a Xeropan nyelvtanulási modulja a KRÉTA felületen, vagy telefonon a letöltött app-on keresztül. Induljon a nyelvtanulási kaland!

A Xeropan felületét ezen a linken éritek el: https://deeplink.xeropan.com/fszi

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.