Fülöp Bea

Da Vinci Kids percek

Csodálkozz rá a digitális világra!

Hogyan mosolyogna Leonardo da Vinci Mona Lisája egy szelfin? Vajon akkor is örök mosolyként, a titokzatosság múzsájaként néznénk a róla készült képet, ha ott csücsörítene egy közösségi oldalon? Nagy valószínűséggel nem. A digitális térben lehet-e olyan hatással ránk egy kép, mint a titokzatos hölgy? Lehet. A fotók készítése a pillanat öröklétét megvalósító cselekedet.

Mona Lisa mosolya

Mona Lisa Leonardo da Vinci híres festményének nőalakja úgy mosolyog, hogy azt évszázadok óta próbálják megfejteni. Mondhatjuk, hogy egy „örök mosoly”.  A közösségi oldalakra feltett képek készítői, gyermekeink igyekeznek elcsípni a legigézőbb mosolyukat, és a lehető legjobban kinézni egy profilképen. Valljuk be, mostanában talán kicsit túlzásba is viszik ezek gyártását. A 15. században egy profi portréfestő éppen azt igyekezett ábrázolni megrendelője festményén, amire a 21. században a saját magukat fotózó emberek törekszenek. Szépnek, sikeresnek akartak látszani. A festő azonban a belső kisugárzást igyekezett megörökíteni, nem hagyta volna Mona Lisát kihívóan csücsöríteni, mi se hagyjuk a felnövő generációt.

A pillanat varázsa

Budapest belvárosában vagyunk egy menő kávézóban. Élvezetes kortyok a forró csokiból, pörgő, nyüzsgő város, értékes pillanatok. Ez idő alatt fiatal lányok fényképezik magukat csokival, pohárral, barátnővel, karöltve, műmosollyal.

Az élménynek kellene előtérbe kerülnie, de egyre gyakoribb, hogy prioritása annak van, hogy az adott helyszínen készült fotók kikerüljenek a közösségi oldalakra, hogy mindenki megtudja, épp hol vannak a fiatalok és mit csinálnak. A fotózás lehet szép, hasznos dolog, de élvezni kell a közösen eltöltött perceket is!

Mondanivaló, katarzis

Leonardo da Vinci munkásságából lehet kiselőadást készíteni, majd arról videót forgatni, azt feltenni a YouTube-ra. De lehet vizsgálni a műveit, elmélázni a mosolyon, a bennünket követő szemeken, és a benyomásokat, a katarzis megnyilvánulását felvenni videóra. Mindkettő ugyanarról szól, de az egyik őszintébb, egyedibb, tartalmasabb, és valóban arra vár, hogy mások is megnézzék. Érdemes odafigyelni arra, milyen képek kerülnek ki az internetre, hiszen a világháló sosem felejt! Edukáljuk a minőségi tartalomgyártás irányába gyermekeinket!

A lényeg: a fotók, videók feltölthetők a világhálóra, de előtte nem árt elgondolkodni azon, mennyire érdekes, tartalmas és egyedi. Minden eszköz rendelkezésre áll, ezért érdemes elgondolkodni, milyen üzenetet akarunk közvetíteni velük. Ha nem tudja gyermekünk, hogyan, milyen tartalommal készüljön és mire figyeljen, akkor ezt is meg tanulhatja a különböző programok és applikációk segítségével.

A cikkünkhöz kapcsolódó Da Vinci Kids percek videó a gyerekek számára dolgozza fel a témát. A kisfilmek segítségével az egész család biztonságosan mozoghat a digitális térben. A Da Vinci Kids oktatási csatorna tartalmai a szórakozást a tanulással ötvözik, hogy megfeleljenek a kíváncsi gyerekek és szüleik elvárásainak és a digitális kor követelményeinek.