Számítógéped, az agyad – Agyunk titkai

Számítógéped, az agyad – Agyunk titkai

Da Vinci Kids percek

Csodálkozz rá a digitális világra!

Agyunk fedélzeti komputerként funkciónál, parancsokat ad és fogad, kérdés hogy ki a főnök? Milyen mechanizmusok mentén működik az agyunk? Az emberi agy mechanizmusai alapján készülnek-e a robotok? Lehet, hogy a mesterséges intelligenciával felruházott robot érezzen, érzékeljen? Az agyunk egy csoda, mely nap mint nap új dolgokat fedez fel, de valójában hogyan vagyunk bekötve saját rendszerünkbe? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Da Vinci TV Ikerdokik című műsora.

A legzseniálisabb számítógép: az agyunk

A legfantasztikusabb számítógép, amihez foghatót még mesterségesen nem sikerült alkotni: az agyunk. Formája, alakja a dióhoz hasonlít legjobban, két részre osztható. A bal agyfélteke a racionális gondolkodásért, a külső ingerek feltérképezéséért felelős, a jobb agyfélteke, amelyik a kreativitás, érzelmek, a humor központja, az élményagy. Méretei lenyűgözőek, hiszen ha agytekervényeinket kibontanánk, akkor annak hossza a Holdtól a Földig érne. Irányító szerepe megkérdőjelezhetetlen, tudása kiaknázatlan, hiszen mindössze 2,5-3 százalékát vagyunk képesek kihasználni.

A programozás – agyunk segítségével

Bármilyen programot, utasítást végrehajt az emberi elme, csak úgy, mint az igazi számítógép. Mivel irányítószerepe nem csak a mozgásunkra, életfunkcióinkra hat, ezért nagyon oda kell figyelnünk arra, milyen gondolati utasításokat adunk számára. Ezekkel a gondolati utasításokkal is tudjuk befolyásolni az agyunk működését, és fellobbanó indulatainkat, érzelmeinket csillapítani.

Optikai csalódások, tévedések

Sokszor tapasztalunk furcsaságokat is elménk működésével kapcsolatosan: ezeket nevezzük optikai csalódásnak. Agyunk hősies fizikai erőfeszítés árán igyekszik feldolgozni és értelmezni az érzékszerveink által a külvilágból szerzett végtelen információrengeteget, ám az adatok olykor túl nagy ütemben és túl nagy mennyiségben érkeznek ahhoz, hogy kezelni tudjuk őket. Mindenképpen meg akarja fejteni az értelmezhetetlen látványt, és igyekszik következtetni, milyen képet láthat az elkövetkező tizedmásodpercekben. Ennek a képességének tulajdonítható az is, hogy olykor még a legnyilvánvalóbb nyelvtani hibákat se vesszük észre egy nyomtatott szövegben. Alig 12 watt energia felhasználásával agyunk kitölti a fehér foltokat, esélyt adva a hibák elkövetésére – jó hír azonban, hogy megfelelő edzés esetén, akárcsak testünk bármely izma, agyunk teljesítménye is javítható.

Humanoid robotok

Az emberi elme megteremtette az igazán neki tetsző segítséget, humanoid – az emberhez nagyon hasonlító – robotokat gyártott. Filmekben szerepelnek, gesztikulálnak, félelmetes hasonlóságot mutatnak az emberrel. Olyan szoftverekkel vannak ellátva, amelyek képesek utánozni a mozgást, szemmozgásuk, mimikájuk már érzelmeket fejez ki. Tudnak az emberekkel kommunikálni, reagálni az érzelmeinkre. Sophia, akit Szaúd-Arábiában alkottak, a Singularity Net programon keresztül beszél, de még egyáltalán nem tökéletes. Algoritmusok segítségével a robot megtanulhatja a nyelvet. Ilyen technikai újítást csakis egy csodálatos elme hozhat létre, egy olyan, amelynek a titkait alaposan meg kell ismerni. És ez a saját agyunk.

A Da Vinci TV műsorait nyomon követve az emberi elme elképesztő csodáit fedezheti fel az, akit ennek a zseniális számítógépnek, az emberi agynak a titkai érdekelnek. A Da Vinci Kids applikáció használatával a gyerekek is számos érdekességet fedezhetnek fel az emberi elme csodáiról.

A cikkünkhöz kapcsolódó Da Vinci Kids percek videó a gyerekek számára dolgozza fel a témát. A kisfilmek segítségével az egész család biztonságosan mozoghat a digitális térben. A Da Vinci Kids oktatási csatorna tartalmai a szórakozást a tanulással ötvözik, hogy megfeleljenek a kíváncsi gyerekek és szüleik elvárásainak és a digitális kor követelményeinek.