Egyetlen, hatperces videóban látható az élet csodája!

ebihal burokban

Egyetlen, hatperces videóban látható az élet csodája!

Hogyan lesz egyetlen apró sejtecskéből egy teljesen kifejlett állat? Ez a hat perces, lélegzetelállító videó megmutatja. Nagyobb gyerekek is megnézhetik, felnőtteknek pedig szinte kötelező, főként ha el akarják képzelni, körülbelül hogyan fejlődik az emberi magzat, miként jön létre az élet egyik legnagyobb csodája.

Lebilincselő filmet készített a Közép- és Dél-Európa hegységeiben honos alpesi gőte (Triturus alpestris) kifejlődéséről egy holland rendező, Jan van IJken. Ez a gőte azért is tökéletes választás, mert a sejtosztódás és -szekvenálódás után – áttetsző bőre révén – a fejlődése és első mozdulatai során jól látszik, hogyan “működik belül”, hogyan dobog a szíve, miként haladnak a testnedvek a keringési rendszerében.

Ami a Becoming című hatperces videón látszik, maga az élet csodája: egyetlen sejtből, egy zigótából egy teljes szervezet jön létre – írta a Qubit. A mikroszkopikus régiókat rögzítő film talán csak akkor lenne tökéletesebb, ha azt is követné, ahogy a petéből kifejlődő gőtelárvának lassan lábai nőnek, majd kimászik a szárazra.

A szalamandrafélék közé tartozó faj egyébként sekély vizekben szaporodik, a lárvák a vízben sodródó apró élőlényekkel táplálkoznak.

Az alpesi gőte a Természetvédelmi Világszövetség nyilvántartása szerint kevéssé veszélyeztetett, Magyarországon csak a magas hegységekben fordul elő, és a legmagasabb eszmei értékkel (százezer forint) felruházott kétéltű faj.