Hogy őrizd meg a lelki egészségedet, ha tanár vagy?

Pár hete folyamatosan foglalkozunk a pedagógusok lelki egyensúlyával, mert hiába a szakértők által felvázolt életpálya, ahhoz hogy valaki ki tudjon teljesedni tanárként, elengedhetetlen, hogy a szakmai út közben, ne hagyja el a saját lelkét. Lehet ezt szépíteni, de a pedagógus lét keményen próbára teszi az ember idegrendszerét, mentális – és lelki egészségét is. Olyan kompetenciákkal kell bírnia a pedagógusnak tehát, amely képessé teszi őt, hogy boldog, kiegyensúlyozott, nyitott, pozitív emberként érkezzen reggel dolgozni.

Sorozatunk első szakértője, Porteleki Sári, tanító, coach, mentortanár, a Budapest School tanulásszervezője egy ideje maga is segít a kollégáknak, mert érzi, veszélyben a szakma, nagy teher nyomja a kollégákat.

A vele készített beszélgetést itt találjátok:

Arra gondoltunk, amíg lesz időtök megnézni a beszélgetést egy finom tea vagy kávé kíséretében, összegyűjtjük az elhangzottakat egy TOP 10 ötlet gyűjteménybe.

1. Állj ki magadért és annyit vállalj, amennyit elbírsz!
  2. Tanuld meg képviselni magadat a konfliktushelyzetekben! Megdöbbentő, de a tanárok jelentős részének a munkahelyi konfliktusai a saját kollégáikkal adódnak. Kiélezett helyzetben, a mókuskerék miatt már talán mi is türelmetlenek vagyunk. Esetleg nem is jól értjük a felénk irányuló kérést, sürgetést. Éppen ezért, kérj és adj időt magadnak a konfliktusok rendezésére. Ne dönts, ne válaszolj indulatból! Kérdezz vissza, vagy ismételd meg az elhangzottakat. Addig is időt nyersz.
  3. Foglalkozz önismerettel, hiszen a saját érzéseinkre sincs időnk. Gondold végig, hogy érintett az adott történés, mit érzel vele kapcsolatban. Tisztázd az érzéseidet, hogy jól meg tudd fogalmazni azokat mások számára.
  4. Keress és találj időt arra, hogy el tudd mondani valakinek mindazt, ami történt veled. Így kaphatsz visszajelzést és léphetsz előre. A beszélgetéseket a munkaközösségeknél is be lehet vezetni. Nem értekezletek ezek a szakmai részről, hanem azok az élmények, amelyek a napokban értek, tapasztalatok, kérdések. Ne maradj egyedül a kételyeiddel.
  5. Ne legyél magányos harcos! Dolgozz csapatban. Nem kell mindent neked csinálnod. Kérj segítséget a többiektől. Manapság ez nem mindenütt működik jól és ettől nagyon nehezek a hétköznapok. Van, aki valahogy mindig megússza a munkát, míg ugyanaz a néhány tanár viszi a hátán a projekteket. Ehhez akár szakember segítségét is lehet kérni, aki újra rendezi, rámutat a tanári kar értékeire, fejlesztendő területeire.
  6. Öngondoskodás – Vedd észre, ha nem vagy jól! Amikor már semmiben nem találsz örömet a hétköznapok során. Saját érzelmeid, és szükségleteid felismerése nagyon fontos. Megkerülhetetlen kérdés, hogy ki vagy te és mit szeretnél, mi fontos neked. Hol vagy te ebben a tanár helyzetben. Ha úgy érzed, keress fel szakembert. Egy számodra elérhető coach, pszichológus, mentor iránymutatása segít, hogy elkerüld a kiégést.
  7. Tedd le délután a napközben látott emberi történeteket. Adj időt magadnak, hogy átállj a civil üzemmódra. Tapasztald ki, hogy neked ez hogy sikerül. Tudatosítsad magadban, hogy ezt a nehéz helyzetet nem jó magaddal vinned. Döntsd el, kivel, mikor fogsz erről beszélni, mert akkor már nem lebeg kontroll nélkül körülötted. Tanuld meg pihentetni a gondolataidat és kiüríteni a fejedet, ne zakatoljanak a gondolataid egész nap.
  8. Próbáld fönntartani a motivációdat! Inspirálódj és ne spórold le azt, hogy töltődhess. Ha az énidőd este 10 perc félálomban történő olvasás ideje, akkor elhanyagolod önmagad. Foglalkozz rendszeresen azzal, ami új lendülettel tölt fel.
  9. Ne legyél túl szigorú önmagaddal szemben, mert semmi nem történik, ha a dolgozatok kijavítása csúszik, ha lemarad egy esti levére a válasz. Ez a te életed és fontos vagy!
  10. Határtartás – Védd le magad és legyen munkaidőd. Azaz a hétvége a tied, mint ahogy az esték is. Legyél őszinte a szülőkkel és mondd meg, mikor kereshetnek. Igaz, hogy az iskola olyan lett mostanra, mint egy szolgáltatás, ahol mi szolgáltatunk, de a határainkat, méltóságunkat meg kell őrizni. Ennek hangot is kell adnunk. Ez most nagy kihívás a szakmának.

+ 1 Vedd tudomásul, hogy szükség van ránk, RÁD! Figyelj magadra, mert megérdemled. Csak akkor tudsz adni, ha te is megadod magadnak, amitől kiegyensúlyozott és pihent vagy. Tudod, holnap is várnak a mosolyodra!

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.