Függőségek, nevelési tabutémák a Tanár Klubban – interjúk a HVG könyvek szerzőivel
Nagy sikerrel működik a Felelős Szülők Iskolája 2021. őszén meghirdetett Tanár Klubja, a Pedagógus Power ingyenes szakmai közösség, amely keretében számtalan edukációs beszélgetés, videó és esemény kapcsolódott már a tanárok szakmai és mentális megerősítése céljából, interaktív múzeumpedagógiai kiállítások, de akár a sport általi nevelés vagy az online szexuális zaklatás feldolgozása is. A több ezer fős pedagógus klub hónapról hónapra új partnerekkel bővíti a tanároknak szánt értékes tartalmak palettáját, melyhez ezúttal a HVG könyvek csapata is csatlakozott.
Függőségekről a gyerekek, kamaszok olvasatában
A kiadóval való együttműködés keretében elsőként Dr. Kapitány-Fövény Máté, klinikai szakpszichológussal, a HVG könyvek kiadásában Ezerarcú függőség című könyve alapján készült edukációs videót érhetik el a tanárok, segítő szakemberek, akik gyerekekkel, kamaszokkal dolgoznak.
Az edukációs beszélgetés hiánypótló, hiszen a pandémia okozta izoláció, bizonytalanság még inkább a látszat boldogságkeresés felé taszította a gyerekeket és a felnőtteket is. A helytelen boldogságkeresés, dopamin – örömhormon – megszerzésének egyik legkönnyebb módja pl. a videójátékokban való örömszerzés, ami sokszor hamis érzeteket kelt.
Beszélgetésünkben kitérünk a személyiségtorzulásokra, a jó és rossz függőségekre, a keretekre, melyre minél impulzívabb személyiség valaki, annál jobban szüksége van a látszat ellenére.
„Az emberi agy plasztikus, érési ablakokkal, az idegrendszer tizenéveskorban nagyon intenzív érési folyamaton megy keresztül. Ez azt jelenti, hogy nagyon formálják a tanulás, a nevelés és a környezeti hatások. Az impulzivitás prefrontális agyi funkciókhoz kötött jelenség, mely befolyásolja, hogy mennyire tudom szabályozni a viselkedésemet, érzéseimet, vágyaimat. A szabályozásnak előnye és hátránya is van. Az erős lekorlátozás, túlzott érzelemszabályozás depresszióhoz vezethet, míg az impulzivitás hátterében alulszabályozás van, ami dührohamhoz, érzelmi kitöréshez vezethet. Egyik sem jó. Itt kell megtalálni az egyensúlyt és beiktatni akár időkapukat, pl. nem 5 nappal előbb kibontani a szülinapi ajándékokat, megtanulni késleltetni a jutalmat, kielégülést…stb. A viselkedésszabályozásért felelős agyi terület fejleszthető, főként gyermekkorban.” – fogalmaz a videóban dr. Kapitány-Fövény Máté, klinikai szakpszichológus.
„A tanároknak ma már számtalan olyan skill-el kell rendelkezniük, ami túlmutat az évszámok és a képletek oktatásán. Annyira változó időszakot élünk, amiben az életre nevelés, a differenciált figyelem kell, hogy az elsők között legyen, ehhez viszont ismerni kell a mentális, pszichológiai folyamatokat, ami a gyerekeket, kamaszokat körbe veszi. Az Ezerarcú függőség című könyv laikusok számára is érthető módon magyarázza el a videójáték, az internetfüggőségeket, de ugyanúgy a drog és alkoholhasználatra is kitér. Értenünk kell ezen folyamatok hátterét.” – fogalmaz Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája alapító-ügyvezetője.
„Akkor tudunk segítséget kérni és adni, ha felismerjük a problémákat, természetesen elsősorban magunkban, másfelől a gyerekekben és konzultálunk a szakemberekkel. A pandémia az online térbe kényszerítette a gyerekeket, a megnövekedett képernyőidő nemcsak az idegrendszer erőteljesebb terheltségét jelenti, hanem olyan kéretlen tartalmak, akár zaklatások előtérbe kerülését, amire eddig nem vagy kevéssé volt példa.”
A Felelős Szülők Iskolája Tanár Klub – Pedagógus Power – ingyenesen működő szakmai szervezet, mely közösséget és szakmai tartalmakat kínál a pedagógusoknak, akik munkája egyre szerteágazóbb.
A tartalmainkat úgy építjük fel, hogy a tabu témák is előtérbe kerülhessenek, legyen ez akár a függőségek témaköre, vagy a szexuális zaklatás megállítása, de akár a tolerancia színházpedagógiai feldolgozása, melyre a legutóbbi akciónk keretében került sor a MáSzínházzal összefogva.
A HVG könyvek csapatával még számtalan közös akciót, tartalomgyártást szervezünk, egyelőre az online térben, melyek a Tanár Klub tagjai számára lesznek elérhetőek:
Szél Dávid: Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben – Az altatástól a szexedukációig 0-9 éves korig
L. Stipkovits Erika: Mi, együtt – Családi kapcsolataink pszichológiája
Kenyeres András: Figyelemkontroll – Hogyan fókuszáljunk arra, ami nekünk fontos?
A Felelős Szülők Iskolája Tanár Klubhoz való csatlakozás ingyenes és ITT ÉRHETŐ EL.