Január 31-én sztrájk lesz az iskolákban: de mit követelnek a tanárok, lesz-e tüntetés, és hányan fognak sztrájkolni?

pedagógus sztrájk

Mit lehet tudni a január 31-i iskolai sztrájkról? Összeszedtük a legfontosabb infókat. – írja az eduline.hu.

Mikor lesz a sztrájk?

Január 31-én, 8 és 10 óra között tartják majd a figyelmeztető sztrájkot.

Mit követelnek?

A két nagy pedagógus-szakszervezet, a PSZ és a PDSZ négy pontban foglalta össze követeléseit, ezekről már hónapok óta tárgyalnak a kormánnyal, eredménytelenül.

A szakszervezet szeretné például elérni, hogy a pedagógus-illetményalap vetítési alapja újra a minimálbér összege legyen. Vagyis vissza szeretnének térni ahhoz a bérszámítási rendszerhez, amelynek alapja a mindenkori minimálbér, melynek összege idén már 200 ezer forint, míg az évek óta változatlan vetítési alap 101 500 forint.

Nemcsak a fizetést, hanem a magas heti óraszámok is problémát jelentenek a szakszervezetek miatt, ezért azt is szeretnék elérni, a pedagógusok neveléssel-oktatással lekötött munkaideje heti 22 óra legyen.

A többi iskolai dolgozó fizetésemelését is követelik, köztük például a tanárhiány miatt egyre több munkát végző pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensekét. Náluk egyébként a munkaidő-beosztást is megváltoztatnák, azt szeretnék, ha a heti 40 órából ötöt regenerációval, illetve felkészüléssel tölthetnének, intézményen kívül.

Hány pedagógus fog sztrájkolni?

Ezt most még nem lehet megmondani, mindenesetre a szakszervezetek a napokban leveleket küldtek az iskolákba, óvodákba, ebben arra kérik az ott dolgozókat, hogy csatlakozzanak a sztrájkhoz, alapítsák meg a helyi sztrájkbizottságot.

Egyébként több szakszervezet is beállt a sztrájkot hirdető pedagógusok mellé: a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), a Magyar Szakszervezeti Szövetség és a Teherfuvarozók Európai Szövetsége is támogatja a megmozduló pedagógusokat. Sőt a MASZSZ demonstrációt is tart a január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk ideje alatt.

Hogyan lehet támogatni a sztrájkoló pedagógusokat?

Szülőként például azzal, ha január 31-én csak tízkor viszik be a gyerekeiket az iskolába. A két szakszervezet  egyébként egy petíciót is közzétett, így a szülők, a diákok és más területen dolgozók is támogathatják a megmozdulást. A petíciót már több ezren írták alá, ezen a linken nézhetitek meg.

Mi fog történni az iskolákban a sztrájk idején?

A még elégséges szolgáltatásokról még zajlik a bírósági eljárás, de gyermekfelügyelet mindenképpen lesz, ha a szülők igénylik.

Mi történik, ha a sztrájknak nem lesz hatása?

Ha a figyelmeztető sztrájkra sem reagál érdemben a kormány, március 16-ára határozatlan idejű munkabeszüntetést szerveznek.

forrás: eduline.hu