Óvodai szabályok játékosan

Szőke gyerekek

Óvodai szabályok játékosan

A kisgyerekek különféle szokások, készségek, képességek birtokában érkeznek az óvodába. A beilleszkedés, a szocializáció és az óvodai szabályok megtanulása számukra is komoly feladat. Ez a DIY óvodai szabálygyűjtemény a szülőknek is hasznos sorvezető lehet!

“Azt, hogy hogyan éljek, mit tegyek, mind az óvodában tanultam meg. Az egyetemen a bölcsesség nem volt különösebb érték, az óvodában azonban annál inkább. Íme amit ott tanultam: Ossz meg mindent másokkal! Ne csalj a játékban! Ne bántsd a másikat! Mindent oda tégy vissza, ahonnét elvetted! Rakj rendet magad után! Ne vedd el a másét! Kérj bocsánatot, ha valakinek fájdalmat okoztál! Evés előtt moss kezet! Húzd le a vécét! A frissen sült sütemény és a hideg tej tápláló! Élj mértékkel! Mindennap tanulj, gondolkodj, rajzolj, fess, énekelj, táncolj, játssz és dolgozz egy keveset! Délutánonként szundíts egyet! A nagyvilágban óvatosan közlekedj, fogd meg a társad kezét, és ne szakadjatok el egymástól! Ismerd fel a csodát!”
(Robert Fulgrum)

Amikor óvodába kerül egy kisgyermek, különféle szokások, készségek, képességek birtokában érkezik hozzánk – írta a csaladinet.hu szerzője. A beilleszkedés, a szocializáció mindannyiunk számára komoly feladat – a 20-30 különféle környezetből érkező kis apróság megismertetése, megtanítása az óvodai szabályok  –  szokások sokaságával együtt. A szabályok a közösségek elvárt viselkedési normáinak alapelvei. Ahhoz, hogy egy óvodai csoport megfelelően működjön, szükség van ezekre a „viselkedés csiszoló” magatartásformákra.

Szabálygyűjteményt készítettünk kapcsos kis könyv formában. Az auditív tudástartalmat vizuális információkkal motiváltam. A „saját készítésű kiadvány” képi formában jeleníti meg az egyes szokások-szabályok megvalósítási lehetőségeit. Természetesen közösen készült, folyamatosan bővítettük az igényeknek, elvárásoknak megfelelően. Nagy hangsúlyt fektettem arra a szólásra, mely azt sugallja „a tiltás olaj a tűzre…”. Ennek figyelembe vételével a könyvben nem szerepeltek „nem” a „ne” szavak, helyettük a megfelelő attitűd kiemelése kapott helyet: pl. „a játékot nem hagyom szanaszét” helyett „a játékot mindig elrakom magam után” A gyerekek örömmel forgatták, mert nemcsak szóban, képi módon is megtanulták a helyes viselkedés és együttélés szabályait, elősegítve őket arra, hogy az életben megfelelően tudjanak eligazodni a szabályok útvesztőjében.

A gyakorlás kiterjedt többek között

• a másikra figyelésre
  • az alkalmazkodásra
  • az alapvető udvariassági formulákra (a gyerekek nyelvén „varázsszavak”)
  • a kérdezésre, tudakozásra,
  • kérésre
  • segítségadásra, segítségnyújtásra
  • előzékenységre (lányok, kisebbek)
  • a nyugodt, balesetmentes játékhoz, tevékenységhez kapcsolódó szabályokra: amivel nem játszunk, eltesszük, a leesett játékokat felvesszük, stb.

A kapcsos könyv tartalmáról, a hétköznapokba illesztéséről a csaladinet.hu oldalon olvashattok, ide kattintva!