Filmek, amik feledhetetlenné tettek egy-egy múzeumot

Az Éjszaka a múzeumban-filmek nem az egyetlenek, amelyek cselekménye részben vagy teljes egészében egy múzeum háza táján zajlik. Van (múzeum)élet A nemzet aranyán és a Da Vinci-kódon túl is. Nézzük, milyen esetekben futhatunk össze még múzeumokkal a filmvásznon!

1) Meglógtam a Ferrarival (1986)

Ebben a klasszikus komédiában (John Hughes rendezésében) a középiskolás Ferris Bueller (Matthew Broderick) a barátnőjével és a legjobb barátjával meglóg a suliból, hogy Chicago-on keresztülszáguldva kieressze kicsit a gőzt, az utazásnak pedig része a híres műalkotásokkal a Chicagoi Művészeti Intézetben. A mindössze kétperces jelenetben Bueller és barátai olyan alkotások “társaságába keverednek”, mint Edward Hopper “Éjjeli baglyok” című műve és a “Vasárnap délután a Grande Jatt-szigeten” (1884) a francia Georges-Pierre Seurat-tól.

2) A Thomas Crown-ügy (1999)

Az 1968-as Steve McQueen / Faye Dunaway-klasszikus feldolgozásában a milliárdos Thomas Crown (Pierce Brosnan) egy olyan playboy üzletember, aki műkincstolvajként is brillírozik, mikor Claude Monet San Giorgio Maggiore alkonyatkor című munkáját eltulajdonítja a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumból. Bár a múzeum külső felvételét a város engedélyezte, a Met nem volt hajlandó hozzájárulni a beltéri forgatáshoz. Ehelyett a csapat több jelenetet, köztük a káprázatos finálét, mely René Magritte “Az ember fia” (1964) című munkájának állít emléket, a New York Public Library-ben forgatott.

3) Az orosz bárka (1992)

Szentpétervár Téli palotája 1732-től az 1917-es orosz forradalomig a cárok otthona volt. Ma az 1764-ben Nagy Katalin által alapított Orosz Állami Hermitage Múzeum főépülete. Az épület egy másik életbe bújt, amikor Alexander Sokurov rendező több mint 2000 színészt hozott be a múzeumba, hogy az orosz történelem 300 évét ábrázolja. A kamera az Ermitázs 33 termén halad keresztül egy vágás nélküli 90 perces filmet forgatva, a filmtörténet leghosszabb snittjét és az egyetlen egész estés, egy felvétellel készült filmjét adva a világnak.
4) A bűn árfolyama (2009)
Louis Salingernek (Clive Owen) és bérgyilkosoknak a New York-i Solomon R. Guggenheim Múzeumban történő lövöldözése a múzeum koncentrikus felépítésétől még izgalmasabbá válnak. A The New York Times egyik interjújában Tom Twyker rendező elmondta, hogy a film központi jelenete a Frank Lloyd Wright tervezte múzeumban játszódjon, amelyet “a huszadik század legikonikusabb és legérdekesebb architektúrájának” tart. A tényleges Guggenheimben három napig tartó forgatás után a színészek egy olyan színpadra kerültek, ahol a legénység 16 hetet töltött a múzeum makettjének felépítésével, biztosítva ezáltal azt, hogy semmilyen műben ne tegyenek kárt a film során.
5) Párducbébi (1938)

A kémia Katherine Hepburn és Cary Grant között ellenállhatatlan ebben a filmben, különösen abban a jelenetben, ahol Grant paleontológus karaktere megpróbálja elmondani Hepburnnek, hogy lelepleződött – hol máshol, mint egy múzeumban. És ki ne szeretné Hepburn kisállat-leopárdját, Baby-t?Ha egy férfi egy leopárddal birkózik a porondon, nincs abban a helyzetben, hogy elfusson.”
A Ludwig Múzeum 2011-es Helyszíni szemle kiállításához kapcsolódóan válogatta össze azokat a filmeket, melyekben nagy szerepet kapnak a múzeumok. Az iménti listát a Ludwig gyűjtése többek között Woody Allen Játszd újra, Sam! című örökzöldjével, az Őrült várossal, Alfred Hitchcock Szédülésével, a második Bridget Jones-filmmel és Mr. Bean vonatkozó kalandjaival (Bean – az igazi katasztrófafilm) bővíti.
Aki a filmek hatására kedvet kapott a múzeumokhoz, és családi programot is csinálna belőle, kövesse figyelemmel a Mozaik Múzeumtúra eseményeit, főleg az iskolai edukációs programot, mely november 9-én indul újra útjára.