Látványos meteorrajt figyelhetünk meg

Április 25-ig gyönyörködhetünk a Lyridák-meteorrajban, a csúcs előreláthatólag április 22-én, vasárnap várható.

A Lyridák-meteorraj a Thatcher-üstökös törmelékéből jött létre, amelynek sűrűbb porfelhőjével mintegy hatvanévente találkozik Földünk. Ezekben az években a raj aktivitása óránként akár több százra is ugorhat. Erre az extra kitörésre azonban még mintegy húsz évet kell várnunk – írta az Időkép.

Mikor van a legtöbb?

Bár nehéz előre megjósolni, hogy mikor várható a csillagzápor csúcspontja, de az eddigi számítások szerint az északi féltekén élők április 22-én vasárnap, a hajnali órákban láthatják majd a legtöbb hullócsillagot. Az EarthSky előrejelzése szerint ekkor óránként akár 10-20 meteor is felfénylik majd az égbolton, mielőtt elégne a légtérben.

A csillaghullást szabad szemmel is figyelemmel követhetjük. A távcsövek használatától most azért is érdemes eltekinteni, mert a hullócsillagok az ég valamennyi pontján feltűnhetnek. Igazán maradandó élményben akkor lehet részünk, ha olyan területet választunk megfigyelésünk helyszínéül, ahol minimális a fényszennyezés.