Nógrádi Gábor 70!
Kedvenc írójukkal szülinapozhatnak a gyerekek! Nógrádi Gábor, az egyik legolvasottabb magyar író, 70 éves! A Móra Kiadó rendhagyó születésnapi eseményt szervez a szerzőnek, akiért nemcsak a gyerekek, de a szülők és az irodalomtanárok is rajonganak.
A Móra Kiadó pályázatot írt ki 9-12 éves gyerekek számára – május 17-i leadási határidővel. A feladat: könyvajánlót kellett írniuk Nógrádi Gábor A tengeren is túl című könyvéhez. A nyertesek együtt ünnepelhetnek az íróval, az ő társaságukban vágja majd fel a születésnapi tortáját is június 7-én 11 órakor a Hatszín Teátrumban, miután közösen megtekintik Az anyu én vagyok című Nógrádi regényből készült előadást, a Pannon Várszínház vendégjátékában.
Nógrádi több mint húsz ifjúsági regényt publikált, a pedagógusok nagy kedvence, nem egy könyve kötelező olvasmány immár. Legnépszerűbb kötetei: a PetePite, a Gyerekrablás a Palánk utcában, a Hogyan neveljünk? és a Segítség, ember! Forgatókönyvíróként ként jegyzi többek közt a Sose halunk meg, a Csocsó, a Meseautó (2000) és az Egy szoknya, egy nadrág (2005) című filmeket. Remek humora mellett arról is ismeretes, hogy rendkívüli érzékenyéggel és bátorsággal dolgoz fel olyan témákat is, mint az édesanya elvesztése, a gyerekszerelem és az ébredő szexualitás, a nagymama betegsége vagy a szülők válása.
Nógrádi Gábor – avagy egy különleges személyiség nem kevésbé különleges sorsa és pályája
Ezermester, polihisztor, úgy, ahogy ma már csak kevesen. Költő, író, újságíró, forgatókönyvíró, népművelő…
Nyíregyházi születésű. A második világháború után jött a világra, családtagjainak nagy részét nem ismerhette, Auschwitzban pusztították el őket. Nem volt nagymama, nagypapa, nagynéni, nagybácsi, aztán már édesanya sem. Ő 1954-ben halt meg, nem sokkal azután, hogy gyermekét megtanította olvasni. A félárva kisfiú a betűk világába menekült. „Belül tizenhat éves vagyok. Gondoljon bele, mekkora teher ez nekem – ilyen ábrázattal és ekkora testtel. Miközben, ha a lelkem mélyére nézek, most is csak verseket írnék, és udvarolnék a lányoknak. Persze azt is tudom, hogy talán nem tudnék ilyen könnyen a gyerekekhez szólni, ha nem élne bennem ennyire intenzíven a gyerekkorom, s ha nem maradtam volna anya nélkül olyan fiatalon” – mesélte a Szabad Föld újságírójának három évvel ezelőtt.
Nógrádi Debrecenben érettségizett, ezután Budapestre került, ahol főiskolát, egyetemet végzett. Népművelő lett, vezette a Kassák klubot, a Sebő klub egyik alapítója volt. Később főiskolán, egyetemen tanított. Nagy kacskaringók után, huszonkilenc évesen került az Új Tükör című kulturális magazin szerkesztőségébe, és újságíró volt tizenhat évig.
Persze ő másként meséli a történetet: „gyerekkoromban Puskás Öcsi II. akartam lenni, de miután nem tudtam focizni, költő lettem”.
Első verse 1964-ben jelent meg szülővárosában, a Kelet-Magyarország című napilapban, majd az Alföld című debreceni folyóiratban. Riportjait húsz éves korától közölte az Élet és Irodalom, majd novelláit a Forrás, a Napjaink és más folyóiratok. Az elmúlt majd negyedszázadban öt verseskötete, húsznál több ifjúsági könyve jelent meg, és írt számos hangjátékot, tévéjátékot és filmet is. Ezek közül a legismertebb a Sose halunk meg, amelynek főszereplője és rendezője Koltai Róbert. Gyerekrablás a Palánk utcában című első könyvéből (1983) sikeres film készült.
Két fia van, Gergely és Bence Szabolcs. Gergely operaénekes, és népszerű író, Bence szakkönyveket ír, és sikeres előadó.
További linkek:
- Rövid film: http://www.mora.hu/video/a-janikovszky-eva-dijas-nogradi-gabor-eletutja-kepekben
- Élete és művei a Móra kiadónál: http://www.mora.hu/alkoto/nogradi-gabor
- Saját honlapja: https://nogradi.hu/
Nógrádi Gábor regényei:
Gyerekrablás a Palánk utcában
Hecseki és a kedves betörők
A bátyám zseni
Az öcsém zseni
A hó fogságában (korábbi kiadásban: Nézz rám, Mami!)
A mi Kinizsink
PetePite
Az anyu én vagyok!
Galambnagymama
Gyerünk haza!
Segítség, ember!
Hogyan neveljünk?
Marci öröksége
Marci visszavág
Papa, ne már!
Nem vagyok Samu!
A gonosz hét napja
Díjak:
IBBY Életmű-díj 2012
Janikovszky Éva-díj 2013
A kép forrása itt.