Reneszánszkori várjátékok a nagyvázsonyi Kinizsi várban

DSC_0049Július 1- Augusztus 21, között minden nap 11 és 15 órakor

Lovaggá ütés, apród választás, de talán még asszonyrablás is lesz a közkedvelt nagyvázsonyi várjátékokon.  A kosztümös közel egy órás bemutató a család minden tagja számára élvezetesen és sajátos humorral mutatja be Kinizsi történetét, azon kor jellegzetességeit. A lovas íjászbemutató, a malonkövön, mint tálcán kínált bor és a ceremóniamester ékes szavai egy szerethető kalandozásra csábítanak a „legerősebb „ magyar várába, Nagyvázsonyba. A várjátékot követően a toronylátogatás, a várnyomda, néprajzi múzeum, de a Történelmünk nagyjai kiállítás is várja az érdeklődőket.

Július elsejétől egész nyáron minden nap két alkalommal is várja a látogatókat a híres nagyvázsonyi Reneszánszkori várjátékok, melynek ceremóniamestere és rendezője a veszprémi Petőfi színház kiváló színművésze, Kőrösi Csaba. Balassi versekkel, a balatoni bor és a szép asszonyok dicséretével stilizált korhű ruhákban való lovagi tornával várjuk a látogatókat minden nap 11 és 15 órakor – mondta el Mekler Norbert várkapitány.  „Kinizsi malomkövén tálalt borok, lovas és fegyverbemutató is tartozik a különlegesen összeállított programhoz, melyben irodalom, történelem egyaránt találkozik – foglalja össze a nagyvázsonyi Kinizsi várban 20. évada játszó és rendező Kőrösi Csaba.  Alkalmanként hozzávetőleg 150 fő tudja megtekinteni a várjátékot és az előadás után a gyerekek kipróbálhatják az íjászatot, póni lovaglást, érmeverést, csatacsillag dobást is szülői felügyelettel.

DSC_0633A lovagi torna első taktusa, Kinizsi malomkövéről kínált Balaton –felvidéki bor, mely dicsérete a lovagi torna alatt is elhangzik, főként versbe öntve. A bemutató alatt  monológok, történetek hangzanak el lovagi életről, szép asszonyokról, borról és bemutatjuk a fegyvereket és azok használatát is;  szablya, kétkezes kard, hajító csillag, hajító bárd, kelevéz azaz lándzsa és természetesen az íjászat. A lovagi tornát a legkisebbek is élvezik, de alapvetően már iskoláskorú gyerekek értik és rajonganak érte igazán. A lovagi tornához hozzátartozik az interaktív játék:  lovagi kiképzés, lovaggá ütés ceremóniája, a legerősebb vitéz Kinizsi Pál és asszonyának, Magyar Benignának megválasztása, csakúgy mint az apródok kiválasztása, akik természetesen a nézők soraiból kerülnek ki. A leendő apródokat Kinizsi Pál maga üti lovaggá.

Az előadás ízelítő a történelemből, mely keretében Balassi versek és Heltai Jenő: A néma levente c. művéből való részletek is elhangzanak, ami mellé még jobban esik egy kupica Balaton-felvidéki bor.

Az előadást július 1.-augusztus 20. között minden nap megrendezik, előzetes bejelentkezés nem szükséges.

Jegyek ára: múzeum belépő:  1100ft /gyerek,1450Ft/felnőtt  vagy 5100Ft/család (2 felnőtt és 3 gyerek) (A jegy 3 múzeumba jogosít belépésre; vár, postamúzeum és néprajzi múzeum)

Kiegészítő jegy a várjátékra:  600ft/gyerek, 900ft/felnőtt

A várjáték kizárólag a hagyományos belépő és a várjáték jeggyel együtt látogatható.

Azoknak a családoknak, gyerekeknek, akik szeretnének egy pár napra egy szerethető időutazáson részt venni, javasoljuk a július 29-31. között megrendezésre kerülő Kinizsi Napokat, amikor is három napig megelevenedik a reneszánsz kor Nagyvázsonyban, zenével, tánccal, mesterségek utcájával és számtalan gyerekprogrammal együtt.

kedvcsináló film: https://www.youtube.com/watch?v=r-bFkJ72ivM

www.kinizsivar.hu