Pörögjön a kocka – A társasjáték több, mint játék
Kép: kolyokkupon.hu
„Kapu a modern társasjátékok világába, belépés semmiképp sem csak gyerekeknek – szól a Magyar Társasjátékos Egyesület mottója. De vajon ez mit takar? A rejtélyre a Művészetek völgyében kaphatjuk meg a választ, ahol is júl 22-júl 31-ig minden nap a Társasjáték udvarban (Csipszer kertben) várják az érdeklődőket önfeledt játékra. A Völgy kitűnő terepet adhat a virtuális világból való kilépésre és valódi, minőségi szórakoztató „együtt idő” megélésére. Vajon a mai gyerekek és családok is képesek Activityzni órák hosszat vagy épp unózni vagy akár sakkozni, olyan megszállottan ahogy régen tettük, amikor még hétfőn adásszünet volt a tévében és a netről nem ömlött ránk minden jó és rossz show elem 0-24 órában. Erről kérdeztük Gyimesi Andrást, a Magyar Társasjátékos Egyesület képviselőjét:
A Magyar Társasjátékos Egyesület alapvető célja az, hogy a felnőtteknek és a családoknak megmutassa, hogy a társasjátékozás milyen hatékony és szórakoztató közösségi időtöltés, továbbá, hogy e szórakozási forma a fejlődésének köszönhetően ütőképes alternatíva a számítógépezés és a szellemileg ellustító tévézés uralta világban. Kit és mivel vártok a Társasjáték kertben?
8-tól 108 éves korig mindenkit, aki szeret játszani, vagy valaha szeretett játszani. Vagy akár azokat, akik ugyan (azt hiszik, hogy) nem szeretnek játszani, de társasjátékos ajándékötleteket néznek szeretteiknek. Idén is több mint 200 modern, családi társasjátékot hozunk magunkkal: a régi (értsd: maximum 20 éves) klasszikusoktól kezdve a kipróbált slágereken át a pár hónapja megjelent újdonságokig mindenkinek fogunk tudni érdekességet mutatni. A korábbi évek díjazott játékai (http://jatekdij.hu/) természetesen sosem hiányozhatnak a készletünkből.
Hisztek benne, hogy a felgyorsult világunkban egy-egy játék és az általa adott élmény, siker, közösségi idő magával tudja ragadni az embereket? Miként hat a játék a gyerekek személyiségfejlődésére és miként a felnőttekére?
A jól megválasztott, minőségi társasjáték magával ragadó élményében könnyen tudunk hinni, hiszen minden társasjátékos eseményen tapasztaljuk ezeket a tapasztalt “gamerek” mellett az újonnan játszók között is. A játékok személyiségfejlődésre gyakorolt hatásáról könyvtárnyi irodalom áll rendelkezésre – ezek pozitív hatását csak megerősíteni tudjuk. Öröm nézni, ahogy akár a felnőttek is gyermeki örömmel fedeznek fel maguknak és általunk új játékokat és új szenvedélyt.
Milyen fajta játékokat hoztok? Kinek, mit ajánlotok? Mit fejleszt a társasjátékozás? Kell-e , hogy egyáltalán céllal játszunk vagy csak érezzük jól magunkat és kovácsolódjanak össze emberek, alkosson hidat a nevetés nyelvét választva?
A több mint 200 társasjáték között meglehetősen sokféle típus létezik. Olyannyira, hogy az először hozzánk látogatók közül azokat, akiknek nincs konkrét kívánságuk, csak általános kíváncsiságuk, kikérdezzük, milyen korábbi játékélményeik vannak. Ezekből próbálunk – többnyire jól – következtetni arra, milyen új társasjátékkal érdemes megismertetnünk őket.
A társasjátékozás, és általánosan a játék maga egyszerre lehet eszköz – például egy vezetői vagy céges csapatépítő tréningen – és cél is. Nálunk értelemszerűen cél – azaz csak ritkán vesézzük ki, hogy egy adott játékparti hogyan járult hozzá a személyes, vezetői és egyéb készségeink örömteli bővítéséhez. Egyébként ez utóbbi is előfordult már a rendezvényeinken: jöttek már hozzánk pedagógusok és trénerek is, mondván, ők olyan társasjátékot keresnek, amivel egy adott készséget lehet fejleszteni.
Mi a különbség a versengésre és az együttműködésre tanító játékok között?
Mindkettő tulajdonság nagyon fontos és hasznos. A színtiszta versengőtől a teljes egészében együttműködést igénylő játékokig terjedő skálán a legtöbb jó játékban gyakran mindkettőre szükség van. Észre kell venni, mikor lehet, mikor kell a másikkal együtt küzdeni a közös célért (adott esetben néhány másik játékos ellenében), és mikor érdemes önzőnek lenni. A nagyobbrészt kooperatív játékokat egyébként még kevesebben ismerik hazánkban. Apropó, mit is jelent az, hogy kooperatív játék? A Magyar Társasjátékos Egyesület honlapjáról többek között ez is kiderül itt.
Mi a véleményetek a szerepjátékokról?
Ismerjük, hallottunk róla, néhány játékmesterünk pedig aktív részese is volt szerepjátékos eseményeknek. Mindenképpen helyük van a tágan értelmezett játékok világában, ugyanakkor a Magyar Társasjátékos Egyesület másra helyezi a hangsúlyt: http://tarsasjatekos.hu/celjaink/
Völgyjárók vagytok alapvetően, honnan és mikor jött az ötlet, hogy tíz napig játszatok és játszani tanítsatok? Mik a legnépszerűbb játékok?
Immár egy évtizede annak, hogy az egyik Völgyszervező egy társasjátékos rendezvényen nálunk, velünk, általunk játszott. Nagyon megtetszett neki a társasjátékok világa, a játékmesterek elhivatottsága, ezért meghívott minket az akkori Völgybe. A sikert mi sem jelzi jobban, minthogy azóta minden alkalommal ott vagyunk, a társasjátékos udvar pedig minden nap hamar megtelik játékos vendégekkel.
Melyek a legnépszerűbb játékaink? Ezt sokszor sokféle módon próbáltuk mi is megállapítani. Vannak rongyosra játszottak, vannak ismertek, vannak gyorsak, némelyikből többet is be kellett szereznünk, némelyikből elég egy is, mert azt már mindenki ismeri, van, amikor szavaztattunk, van, amikor kérdőíveztünk… Gyertek el, hogy megtudjátok, melyek a legnépszerűbbek!
A Felelős Szülők Iskolája pszicho-pedagógusa, Héjja Edit cikkében, azt állítja, hogy napi 15 perc társasjátékozás is komoly eredményt hozhat a figyelem fejlesztésében, a tanulmányi eredmények javításában, ezt hogy látjátok?
A cikket olvasva rögtön a rikító sárga dobozairól könnyen felismerhető HABA játékok jutottak eszembe. Ezeket kifejezetten készségfejlesztő játékoknak szánták, a dobozukon németes precizitással fel is tüntetik, mely készségek javulását várhatjuk el. E játékok közül jó néhány akár felnőtt fejjel is élvezetes (Akaba, Castle Knights, Gesagt – getan!, Ghost Hunters, Kayanak).
Melyek azok a társasjátékok, amelyeket mindenképp kiemelnél a széles palettáról?
Egy TOP10-es lista menthetetlenül szubjektív, ezért hadd fogalmazzam át úgy a feladatot, hogy a társasjátékos világ Oscar-díjának számító Spiel des Jahres díjas játékok közül melyik az a 10, amelyikkel egy játékos (átlag)családnak rendelkeznie kell. Így a tízezres nagyságrendű lista máris leszűkül egy bivalyerős mezőnyt tartalmazó, de jól átlátható listára. Az 1979 óta évente osztott díj presztízse olyan erős, hogy – mint az Oscar-díj esetében – már a jelöltség is kiemelkedő elismeréssel bír. Íme a 10 bajnok (a díj elnyerésének éve szerint sorrendben):
Catan telepesei (1995)
Carcassonne (2001)
Alhambra (2003)
Ticket to Ride (2004)
Thurn und Taxis (2006)
Zooloretto (2007)
Dominion (2009)
Dixit (2010)
Qwirkle (2011)
Hanabi (2013)
A szubjektivitás még így is megmaradt – muszáj megjegyezni, hogy a számtalan jelölt közül is akadnak időtlen klasszikusok. Ha már Magyarországon vagyunk, fel kell hívni a figyelmet a Spiel des Jahres díj magyar kistestvérére is. A Magyar Társasjátékdíjat első alkalommal 2010-ben hirdették ki (http://jatekdij.hu/), a győztesek időrendben: Dixit, Finca, Mamutvadász, Santiago de Cuba, A kis herceg – az én kis bolygóm, Colt Express.
Az előbbiek közül a Hanabi kifejezetten az együttműködésre épít: a 2-5 fő vagy együtt szerez minél több pontot (max. 25-öt), vagy szerencsétlen összjáték esetén együtt buknak. Két idegen szóval jellemezve: a Hanabi egy kooperatív dedukciós játék, amelyben az egyéni döntéseknek is óriási súlya van.
kép 2: elevengyerek.hu