A gyerekek is munkába indulnak, indul a bölcsi és az ovi!
A napirend, a megváltozott helyzet, új a kicsinek és a családnak egyaránt, ezért türelemmel, nyugalommal és kitartással induljunk neki akár a bölcsőde, akár az óvoda felé visz az első szeptemberi utunk. A gondosan kiválasztott új “munkahely” gyermekünk számára is kihívást jelent, akármilyen büszkén is ébred a kis hároméves….. Ha valóban érett az óvodára, bölcsödére és jól előkészítettük a változásra, szívesen megy társai közé játszani, de hosszú hetekig is eltarthat amíg beszokik. Minden esetben legyünk őszinték és tartsuk be az ígéretünket a gyermeknek, annak érdekében, hogy megbízhasson bennünk, ugyan fizikailag távoli, de lelkileg közeli támaszai lehessünk.
Sok esetben a változást a család anyagi körülményei indokolják, az anya újboli munkába állása, amely az édesanya részére talán még nehezebbé teszi az elválást, hisz egyszerre két új helyzettel kell megbirkóznia, úgyhogy közben magabiztos és kiegyensúlyozott marad.
“Az iskolaérettség ismert fogalom, nemcsak a pedagógusok, hanem a szülők is tudják, hogy bizonyos fejlettségi szint elérését nem lehet siettetni. Ezért ma már senki nem tekinti veszteségnek, ha a gyerek még egy évig az oviban marad. Az óvodakezdésnél sajnos nincs lehetőség hasonlóan türelmes eljárásra, pedig a kicsik sem egyformán érettek. Jó, ha a gyerek akkor kerül oviba, amikor készen áll az önállósodásra: hiányolja a gyerektársaságot, anyja nélkül is hajlandó eltölteni néhány órácskát, idegen felnőttek irányítását is elfogadja – egyszóval, amikor személyiségfejlődése igényli. Valójában az óvodakezdést a legtöbb esetben az anya munkába állása teszi szükségessé. Az átlagos gyereknek ezek szerint hároméves korára óvodaérettnek kell lennie. Persze egyikünknek sem átlagos a gyereke. Van, aki már korábban is megrázkódtatás nélkül elviseli anyja távollétét, vannak, akik szinte kezdettől fogva hozzászoktak, hogy anyjukon kívül más szeretett személlyel is jó kapcsolatban vannak. Mások viszont igen erősen kötődnek édesanyjukhoz. Az óvodai élet mindenképpen különbözik az otthonitól, ám minél nagyobb ez a különbség, annál nehezebb áthidalni a kisgyerek számára. Ha tudjuk, hogy gyerekünk háromévesen óvodába megy, időben kezdjünk hozzá felkészítéséhez, hogy óvodaéretté válhasson. Ez nem egy-két hetes feladat, amit néhány kedves mondattal elintézhetünk! “- írja a babaszoba.hu cikke ,
Felelős Szülők Iskolája
A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.
Tovább