Digitális detox – közös, valós családi élményt, együtt!

Itt a jó idő, kezd kivirágozni a tavasz, úgyhogy ez épp jó alkalom arra, hogy végre kiszakadjunk a mindennapos verkliből és szervezzünk akár csak egy hosszú hétvégét a családdal, lehetőleg kütyük nélkül. Miért tartjuk ezt nagyon fontosnak? Mert napság már úgy élünk, hogy hétfőn elindul a robot, anya-apataxi, vagy a nagyobbacska diákok már önállóan kelnek és utaznak a tömegközlekedéssel, 6-8 óra az oviban és a suliban, no meg persze a szülőknek a munkahelyen, délután különóra és valójában késő délután, este csak hazaesni van időnk, közben jó esetben összeütünk valami vacsorát és épp ha mindenki egyszerre van otthon, akkor leülünk együtt az asztalhoz.  Valójában milyen minőségi időt töltünk együtt? Kutatások szerint napi 7 perc a nettó egymásra fordított időnk, amikor valóban értékes dolgokról tudunk beszélgetni a gyerekünkkel… No komment!

Feje tetejére állt napirend és szokások

Persze már ez is ritka, ha egy család hétközben együtt tud étkezni, hisz az online oktatás, a home office átrendezte a szokásainkat, sokszor videónézés közben eszünk, néha úgy megy el nap, hogy csak a képernyőn keresztül kommunikálunk az online meetingeken és észrevétlenül belecsúszunk a képernyőfüggőségbe, a virtuális munkába, de van, aki a játékfüggőségbe.

Hol éljük meg a valódi pillanatokat? Szerintetek van illata a természetnek, a nyíló virágoknak a monitoron keresztül? Vagy megérzed azt, ahogy biciklire pattanva megsimogat a tavaszi szél, a napsütés, pláne, ha ezt egy tóparton tudod megtenni? Tudunk egymásra úgy fókuszálni, hogy nem a mobil kijelzőjét és az épp beérkező emojit nézzük, hanem tényleg figyelmet fordítunk egymásra?

közös családi élmény

Minőségi idő, kikapcsolódás kényeztetéssel az egész családnak

Mennyivel minőségibb idő az, amikor a szülő játszik a gyerekével, úszik, sétál, libikókázik vagy egy kényelmes étteremben – úgy, hogy nem Anya és Apa főz, bevásárol, mosogat – finom ételeket eszünk és közben jól érezzük magunkat?!

közös családi élmény

Erre kínál fantasztikus helyszínt, valamint család és gyerekbarát szolgáltatás csomagot a Velence Resort & Spa, ami egy röpke fél órára van csak Budapesttől, a festői szépségű Velencei-tó partján. A 2008 óta működő szállodakomplexum elérhető áron a család minden tagja számára kínál programokat, a legapróbbaktól a nagyszülőkig, erősítve a családi összetartozás élményét. „Egyszerre tó, élményfürdő, szálloda. Azon kevés wellness szállodák közé tartozunk, mely saját tóparttal és gyógyvízzel is rendelkezik.” – hangzik a mottó.

Személyes kedvencem az élménymedence, aminek egyébként kinti és benti része is van. Pihenőágyak, masszázs, tiszta és esztétikus kialakítás, ami igencsak hívogató.

közös családi élmény

A játszóházak korosztályra specializáltan várják a gyerekeket, van itt Dzsungel-játszóház, levegőben kialakított hálós játszó, Hempergő a legkisebbeknek és csúszdapark is, amiben a legaktívabb gyerekek is jó érzéssel fáradnak majd el a nap végére.

A gasztronómiai kínálat is igen széles, nemcsak a gyerekek egészséges kedvencei, de még az ételallergiás kiszolgálás is igényelhető, sőt, a legkisebbek külön, számukra összeállított kínálatból válogathatnak.

Ide valóban csak egy kis utazó bőrönddel kell jönni, hisz minden baba- és gyerekbarát eszköz, kiegészítő is kérhető. Persze az szinte biztos, hogy egy kabalával többel távozunk majd, hisz ELE-FÜLÖP és ELE-FANNI a ház legnagyobb kedvencei.

közös családi élmény

Az is csak rajtunk múlik, hogy akár egy órácskára is kitesszük-e a lábunkat a hotelból, hisz itt minden a kényeztetésünket, kényelmünket szolgálja, de ha mégis friss levegőre, kirándulásra vágyunk, számtalan lehetőség adódik a környéken a dinnyési Várkerttől egészen a biciklizésig, pláne jó idő esetén.

Megdöbbentő, hogy pár nap egymásra fordított figyelem, közös élmények, amikor a hétköznapi kötelező lekerül a vállunkról, milyen üdítő tud lenni. Persze, aki megteheti mehet hétköznap is, akkor neki az lesz az ajándék a minőségi együtt töltött idő mellett.

Nem mellesleg, ha szakmai érvet szeretnék felsorakoztatni az amúgy is kívánatos családi wellness hétvége mellett, akkor elárulom, hogy a túlzott digitális tér használata az idegrendszerünket is károsítja, minél kisebb a gyerek, annál jobban. Akit jobban érdekel a DigiMini kutatás itt olvashat utána.

És akkor egy kicsit beszéljünk a felnőttekről is. Ők sem kivételek, a virtuális tér addiktív, mi is médiazajban és információs sztrádán élünk és nagyon nehéz kicsit beállni a parkolóba, de az összes orvos egybehangzó véleménye az, hogy testi és lelki pihenésre van szükségünk, pláne azoknak, akik érzékenyebbek az „elektroszmogra”.

Lényeg, hogy nem csak jogos, hogy jól esne egy kis kikapcsolódás, de szükséges is. A családi, lelki immunerősítés, az élmények, a közös játék adja meg azt az alapot mindannyiunknak, amivel a hétköznapok kihívásainak is megfelelhetünk, ráadásul gyermekeink a közösen eltöltött időre, kirándulásokra, játékra fognak elsősorban visszaemlékezni.

Rajtunk múlik! És… én kikapcsolnám a telefonom, nem adnék okos eszközt a gyerekek kezébe – de szerintem eszükbe se jut majd ennyi jó megélése folytán –  és tennék egy jó sétát a Velencei tó partján, hogy a természet is regenerálja a feszített idegrendszerünket.

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője