Furának tűnő dolgok zavarják a gyereket? Ez lehet a megoldás
Idegesíti a póló címkéje? Ő sem szereti, ha kétféle állagú étel keveredik a tányérján? Fél a hajnyíró hangjától? A szenzoros integrációs zavar minden családot érinthet. A tünetekről, a háttérben meghúzódó folyamatokról és a lehetséges szülői válaszokról a Babaszoba írt cikket.
A szenzoros integrációs zavar elméletét a 70-es évek elején dolgozta ki a Jean Ayres amerikai gyermekpszichológus. Elméletének lényege, hogy a szenzoros (szenzomotoros) integrációs zavar esetében az agy nem képes megfelelően funkcionálni, ami különféle magatartásbeli, beilleszkedési és tanulási zavarokhoz vezethet. Okai egyelőre tisztázatlanok.
A háttérben genetikai tényezők, a terhesség alatti vagy a születés során fellépő komplikációk, fejlődési rendellenességek, gyermekkori betegségek és különféle agysérülések is állhatnak. Emellett kialakulásában szerepet kaphat a családi háttér illetve különféle nevelési problémák is.
Fontos tudni, hogy a szenzomotoros integrációs zavar nincs kapcsolatban a gyermek értelmi képességeivel.
Mi a baj?
Idegrendszerünk feladata az lenne, hogy a környezetünkből érkező ingereket (mozgás, tapintás, hallás, látás, ízlelés, szaglás) észlelje, a szerzett információkat összerendezze, értelmezze (vagyis az agyunk számára értelmezhetővé tegye), majd ennek megfelelően reagáljon. A szenzoros integrációban fontos szerepet kapnak a korábban megszerzett tapasztalataink is, melyeket össze kell kapcsolnunk az új információkkal, és ezek is segítenek a helyes döntés meghozatalában. Ez lesz az alapja tulajdonképp a későbbi tanulásnak is. Ahogy látható, egy igen összetett feladatról van szó.
Amennyiben ebben a folyamatban zavar történik (pl. az ingerek nem tudnak úgy szerveződni, hogy a test felismerje azokat), akkor beszélhetünk szenzoros integrációs zavarról.
Ha például a gyermeket nagyon zavarja a póló címkéje, vagy kibírhatatlannak érzékeli a zokni gumírozását a lábszárán, akkor tapintási inger zavaráról beszélhetünk. Ha elviselhetetlennek érzi a hajnyíró gép hangját, és emiatt képtelenség a haját levágni, akkor a hanggal kapcsolatos inger zavarával állunk szemben. A tünetek azonban igen sokfélék lehetnek, akár az is, ha a gyerek fél a hintázástól, vagy valósággal retteg, ha a szülők feldobós-elkapós játékot játszana vele.
Tünetek
- Alacsony vagy épp túl magas az ingerküszöb bizonyos ingerekkel (hallás, tapintás, látás, mozgás stb.) szemben
- Az aktivitási szint eltér korosztályában elvárttól, túl gyorsak vagy épp túl lassúak a többiekhez képest
- Mozgásfejlődéssel kapcsolatos problémák
-
Alacsony nyelvi készségek, beszédértési zavarok és megkésett beszédfejlődés
-
Félelem a magasságtól, a térben mozgástól
-
Nehézségek a társas érintkezésben, a kommunikációban
-
A figyelem túlságosan impulzív, hamar elterelődik, tanulási nehézségek
-
Nehézségek az öltözködésben, tisztálkodásban és étkezésben
Arról, hogy az egyes tünetek pontosan mit takarnak, illetve hogy milyen megoldási lehetőségek vannak, a cikk folytatásában, a Babaszoba oldalán olvashatnak.