Szülők, tinédzserek és a szex témája – mi segíthet?
Ijesztően sok tizenéves nem beszél senkivel a szexről. Az egyik ok, hogy a szex tabu, de ez önmagában nem magyarázat. Hiteles szülő, bensőséges kapcsolat kell. Időben.
Az OEFI 2010-es felmérése szerint a tizenévesek mintegy háromnegyede egyáltalán nem beszél szüleivel a szexről. Híres tabu persze a téma, ez azonban a társaság csak egy kisebb részénél volt szempont, a többieknél más dolgokról lehet szó – írta a Dívány. Mik teremtik meg a szexről (és sok más témáról) való hatékony beszélgetés alapjait?
Hitelesség
Abban a szerencsés esetben, ha a szexualitásról beszélni nem számít kemény tabunak otthon, hamar felmerül a hitelesség kérdése. Hogy a szülő mennyire tájékozott, mennyire mozog otthonosan és kényelmesen a szexualitás világában. Hiába lehet ugyanis szabadon beszélgetni róla, ha a szexszel kapcsolatban a gyerek nem tud felnézni a szülőre. Vagyis ha nem tud nála többet, ha saját szexuális élményeiben nem boldog, ha szemléletmódjában nem képvisel nagyobb érettséget, előremutató szempontokat. A gyerek, főleg a serdülő gyerek pillanatok alatt észleli a szülő szorongását, belső bizonytalanságát és frusztrációit.
A korral járó bölcsesség azonban nem evidencia, az évek, évtizedek tapasztalatai csakis annyit érnek, amennyit az ember tanul belőlük. Az ember saját felelősségének fel nem vállalása, mások egyéni vagy kollektív hibáztatása és a körülmények okolása biztos utak például ahhoz, hogy semmi hasznosat ne tanuljunk a tapasztalatainkból. Ha pedig mindezeket a felelősséghárításokat életbölcsességként csomagolva gyerekeinknek is továbbadjuk, akkor valójában csak hendikepeket kapnak saját szexuális kultúrájuk fejlődésében. Akkor inkább ne mondjunk semmit.
Ahhoz, hogy gyermekünkkel tartalmasan tudjunk beszélgetni a szexről, elsősorban tehát tartalmas szexuális életünk kell, hogy legyen. Komolyan kell vennünk az önismereti fejlődést, és fel kell vállalnunk felelősségünket kudarcainkban, azok minden fájdalmával együtt. Fel kell fedeznünk a szexualitás testi, érzelmi, spirituális oldalát, és fejlődni ezek megélésében.
Az előremutató szempontok fontosak, melyek hatással vannak egész gondolkodásmódjára, attitűdrendszerére. Ezt pedig csak mély, személyes beszélgetések során lehet átadni.
Kapcsolati minőség
A mély beszélgetésekhez ugyanakkor egy különleges, bizalmi kapcsolatra van szükség. Ennek kialakítása nagyban múlik a szülő-gyerek viszony történetén, a kommunikációs készségeken, és azon is, mennyire fektetünk hangsúlyt arra, hogy gyermekünk világát megértsük. Hogy tizenéves gyermekünk szívesebben fordul hozzánk, ha korábban is bizalommal megtehette, talán nem igényel különösebb magyarázatot. A másik két szempontot azonban érdemes közelebbről is megnéznünk.
A jó kommunikáció egyik alapja, hogy meghalljuk egymást, hogy ne beszéljünk el egymás mellett. Közhelynek hangzik, de nagyon is könnyű beleszaladni, ha a két fél teljesen más fogalmak mentén gondolkodik egy témáról. Ha a szexről van szó, igen gyakori, hogy a szülő ijedtségében vagy meglepetésében elkezd elbeszélni a gyerek mellett. Ha például a tizenkét-tizenhárom éves gyerek anális szexet lát a pornóban, és erről kérdezi meg a szülőt, jellemzően nem az történik, hogy a szülővel közösen átbeszélik, hogy miről van is szó, és elhelyezik ezt a szexualitás univerzumán belül a maga helyére. Hanem az lesz, hogy úristen, miket néz a gyerek, és letiltják mondjuk a laptopról. A gyerek ebből megtanulja, hogy soha többé ne kérdezzen ilyet, és egy ideig a laptop helyett az okostelefonról nézi a pornót.
További buktatók és szempontok a Dívány oldalán.