Jocó bácsi: „Csak pár évet kell aludni és elmúlik a kamaszkor!”
Sok szülő teljesen ki van borulva, mert a kamasz gyereke nem kommunikál vele, mert bezárja maga mögött az ajtót, mert olyan influencereket, tiktokereket követ, akik abból élnek, hogy a futár által hozott bénábbnál bénább online megrendelt cuccokat csomagolják ki vagy épp agyon zabálják magukat csípős dolgokkal. Balatoni József, alias Jocó bácsi, az ország szókimondó tanár-influencere kimondottan szeret a kamaszokkal dolgozni, szerinte minden is érdekli őket, csak sokkal kevésbé mélyen, mint eddig. A szülőknek, tanároknak szóló Jocó bácsi előadás előtt beszélgettünk a tetkós töritanárral tabukról, szülői attitűdökről és módszerekről, ahogy Ő tanítja a kamaszokat.
Semmi nem érdekli Őket, de lehet hogy ez csak a felszín és van, aki érti Őket?
Hogyan lehet a kamaszokkal szót érteni? Azon kevesek egyike lehet Balatoni József, alias Jocó bácsi, aki erre tudhatja a választ. 10 éve kamaszokat tanít, mostanában teltházas önismereti, önbizalom fejlesztési és stresszkezelési tréningeket tart, ahol kamaszok tucatjai jönnek, hogy kapcsolódjanak, megismerjék önmaguk határait és felfedezzék, hogy kik Ők valójában?
Jocóval együtt dolgozva trénerként látom, hogy miként kezel egy-egy kényesebb szituációt, hogy hozza helyzetbe a halkabb, visszahúzódóbb kamaszokat és hogy szabályozza be a mindentudó hangadókat.
Mi a módszered? Te hogy értesz szót a kamaszokkal tanárként?
„Erre nincs módszer, mármint minden kamaszhoz más az út. Én mindig nyitottan, őszinte odafordulással vagyok feléjük, amit ők éreznek és megnyílnak. Szerintem ez valahol egy adottság is, hogy ennyire jól tudok kapcsolódni hozzájuk. A szót értés is nagyon változatos, mert néha egyáltalán nem értjük egymást, olyankor egy lépést hátra kell lépnem, megértenem a helyzetben feszülő érzelmeket, a reakciókat, és utána már könnyebben lehet nyitni.” – tanácsolja Jocó bácsi, aki több mint 10 évig a közoktatásban dolgozott kamaszokkal és most is nekik tart fejlesztéseket, dolgozik velük számos oktatási területen.
Beszélsz nekik tabu dolgokról?
„Arról beszélek nekik, velük, amikről ők akarnak. És ha ez egy tabu dolog, akkor igen, azokról is. Alapvetően nálam nincsenek nagyon tabuk, természetesen általánosságban, és nem személyesen. Például a saját magánéletem mélységeit sosem beszéltem meg a diákjaimmal, mert szerintem az nem nekik való, nem kell nekem terhelnem őket ezzel. De velem mindig lehetett beszélni szexről, halálról, betegségről, másságról, de még vallási vagy politikai kérdésekről is.” – mondja Jocó.
Mit csináljon a szülő, hogy tudjon kapcsolódni a kamasz gyerekével? Muszáj ezt erőltetni?
„Legyenek elfogadóak és nyitottak. Hallgassa meg, amikor beszélni akar, érezze a kamasz, hogy mindig ott vannak mellette, segítik, támogatják, és néha kontrollálják. Nagyon fontos, hogy szeressék őt, és ezt éreztessék is vele. Ha kell, akkor pedig hallgassák meg a kedvenc zenéjét, játszanak a játékaival. És a kimondott mondataiknál kerüljék azokat, amiket ők maguk is utáltak régen.” – figyelmeztet a közkedvelt kamasztréningeket tartó szakember.
Mi érdekel ma egy XXI. századi kamaszt, mi adja meg az értékrendjét?
„Ha egy szóban válaszolnék, akkor azt mondanám, hogy minden. Ahány kamasz, annyi irány, de mindegyiküknek elég széles az érdeklődési köre. Az online tér adta lehetőségek miatt az egyik pillanatban még csillagászattal foglalkozhat, aztán a nyílméregbékák nemi életét tanulmányozhatja, a következő másodpercben pedig Uganda gazdasági helyzetét olvashatja. A tárház kifogyhatatlan. Hátulütője ennek, hogy nem mélyednek el nagyon egy-egy témában sem és ez persze a tanulásra és az ismeretszerzésre is igaz.
Felnőttorientáció, kortársorientáció – lekéstük a csatlakozást?
„Ha végig mellette haladunk, akkor nem tudunk lekésni semmit. Jelen kell lenni, és amikor kell, kapcsolódni. Az leválás természetes folyamatát pedig el kell fogadni, nem lehet, és nem is szabad ezt akadályozni, befolyásolni, mert ez az élet rendje, bármennyire szomorú is ezt megélni. Nem lehet mindig kigyerek a gyerekünk.” – tanácsolja Jocó bácsi.
Mindenképp meg kell érteni, hogy a kamasz mit miért tesz?
„Hogyan lehetne mindent megérteni velük kapcsolatban, amit még ők maguk sem értenek sokszor???!!
Értsük meg, hogy Ők sem tudják, hogy mi zajlik bennük, mi történik velük, mit miért éreznek, tesznek, reagálnak. Elfogadni kell őket, és pont.” – fogalmaz Jocó.
3 jó tanács szülőknek, akik kamasz gyereket nevelnek….
Szúúúúúszáááááá,
- Csak pár évet kell aludni, és elmúlik a kamaszkor.
- Ne felejtsék el soha, milyen volt kamasznak lenni!
- Határokat, kereteket kell szabni közösen, de azon belül kell a szabad mozgástér.
Hogyan értsünk szót a kamaszokkal? – előadás és beszélgetés Jocó bácsival
A tréningeket itt éritek el:
Kamasztréning:
No para! – KAMASZTRÉNINGEK ÁLTALÁNOS ISKOLA FELSŐ TAGOZATOS DIÁKOK SZÁMÁRA – 1. nap – április 13.
No para! – KAMASZTRÉNINGEK ÁLTALÁNOS ISKOLA FELSŐ TAGOZATOS DIÁKOK SZÁMÁRA – 2. nap – április 14.
No para! – KAMASZTRÉNINGEK ÁLTALÁNOS ISKOLA FELSŐ TAGOZATOS DIÁKOK SZÁMÁRA – 3. nap – április 20.
No para! – KAMASZTRÉNINGEK ÁLTALÁNOS ISKOLA FELSŐ TAGOZATOS DIÁKOK SZÁMÁRA – 4. nap – április 21.
Érettségizőknek:
Szülőknek:
Apád-anyád idejöjjön! – szülőtréning – április 5.
Tematikus töri érettségi előkészítő:
Töri tök másképp! – TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGI FELKÉSZÍTŐ JOCÓ BÁCSIVAL – 1. nap – március 15.
Töri tök másképp! – TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGI FELKÉSZÍTŐ JOCÓ BÁCSIVAL – 2. nap – március 28.
Töri tök másképp! – TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGI FELKÉSZÍTŐ JOCÓ BÁCSIVAL – 3. nap – május 18.