Miért lesz válogatós egy gyerek?
A válogatósság egy viselkedés, amely általában a baba 1 éves kora körül kezdődik. Mennyire érdemes komolyan venni? És egy életre válogatós marad a gyerek?
Dietetikusként gyakran kérnek tőlem tanácsot olyan szülők, akiknek a gyermeke saját elmondásuk szerint válogat. Ilyenkor az első lépés, hogy megvizsgálom a minimum 3 napos étkezési naplójukat: a gyerek mit, mennyit, hol, milyen körülmények között eszik, iszik – írta Lukasz Rebeka dietetikus, Kiskanál Kommandó munkatársa írt a Babaszoba oldalán.
Nem egyszer azt látom, hogy teljesen jól van összeállítva a gyermek étrendje, nagyon is: az étrendben sajt, zöldség, gyümölcs, hús, minden, csak éppen van, hogy anya spenótfőzeléke nem csúszik. Hogy gond van-e ezzel? Nincs. Nézzük, mi is ez az egész, mikortól számíthat problémának.
A válogatósság egy viselkedésforma, mely általában a baba 1 éves kora körül kezdődik: változik a gyermek ízlése, kísérletezik, az addig kedvelt ételek közül néhányat (vagy sokat) elutasít. Legtöbbször, ha a szülő erre nem görcsöl rá, ez max 1-2 hónapig tart.
Válogatós vagy neofób?
Van itt egy fogalom, melyet meg kell említeni, de ennek kezelése és felmérése orvosi kompetencia. A neofóbia egy személyiségjegy. Kb. 2 éves kor körül kezdődik, és sajnos általában egy életen át kitart. Ilyenkor a gyermek fél az újdonságoktól (ízek, szagok, állagok, hőmérséklet, szín, emberek, helyek, stb.- tehát nem feltétlen csak az ételektől, bár ez is előfordul). Több terápia létezik, gyermekorvos és etetésterápia segíthet a családnak és a gyermeknek.
A legfőbb különbség a válogatósság és a neofóbia között:
A válogatós gyerek elfogyasztja a kívánt ételmennyiséget, amelyre a szervezetének szüksége van, míg a neofóbiás gyermek nem.
Mit tegyünk, ha válogatós a gyerek?
- türelem: van, hogy hússzor kell megkínálni, mire újra elfogadja (vagy hozzányúl)
- példamutatás (mi se a sajtburgert majszoljuk, miközben a gyerek előtt a chia magos humusz van)
- gyermektársaság (főleg ovis korban kezd el működni a csordaszellem: ha a többiek megeszik, ő is megkóstolja)
- bízzunk a gyermek belső szabályozórendszerében, mely pontosan érzi, tudja, mennyi ételre van egy egészséges gyermeknek szüksége
- figyeljük a fejlődését, és egyeztessünk erről védőnőnkkel, gyermekorvosunkkal. Ha a fejlődése oké, jókedvű, alszik és mozog eleget, megfelelő ételféleségekkel van kínálva és a szülő nem stresszel emiatt túl sokat, nagy gond nem lehet
- kisbaba kortól együtt vásárlással, piacra járással, étkezőasztalhoz való odatolással mutassuk, mi az az étkezés, hogyan kerül az étel az asztalra
A cikk folytatása azokkal a dolgokkal, amiket semmiképp se tegyünk, valamint a válogatósság lehetséges okainak felsorolásával a Babaszoba oldalán olvasható.