Újévi babonák és jó tanácsok világszerte
Mit együnk és mit ne újév napján? Mire vigyázzunk, mit tartsunk szem előtt, hogy az új esztendő sikert, szerencsét és boldogságot hozzon? Hazánkban szinte már mindenki ismeri ezeket, de mi jellemző határainkon túl? Milyen babonák, természeti jelenségek befolyásolhatják az újesztendőt?
A nálunk megszokottól eltérően sok országban nem december 31-én ünneplik a szilvesztert. Az újév ünneplése leginkább a keresztény kultúrákban szokás, más vallások esetén a Hold állása alapján ünneplik az újév elérkezését. Eltérő napokon ünneplik az újévet többek között Vietnámban, Kínában, Thaiföldön, Szaúd-Arábiában és Egyiptomban is.
De nézzük, milyen szokások, babonák befolyásolják a szerencsét más országokban! Kutakodtunk egy kicsit, és most közzé tesszük 8 ország újévi furcsaságait.
Írország
Szilveszterkor itt abból jósolják meg az ország jövőjét, hogy aznap milyen irányból fúj a szél. Ha újév előtt nyugati szél fúj, akkor gazdagság és jólét következik, ha keleti, akkor nőni fog a brit befolyás a sziget politikai életére.
Finnország
Finnországban újév napján olvadt ónt öntenek hideg vízbe, az ón ilyen módon kialakult alakja megjósolja a jövő eseményeit. Az egyedülállók persze a szív vagy gyűrű alakú eredménynek örülnek a legjobban…
Oroszország
A nők és a férfiak színes alsóneműt húznak fel szilveszterkor.A hagyomány szerint ez szerencsét hoz a következő évre.
Anglia
Az óra első ütésére a házigazdának ki kell nyitnia a hátsó ajtót, hogy kiengedje az óévet, majd a 12. ütésre pedig beengedni az újat. Az angolok szerint balszerencsét hoz, hogyha a következő évi naptárt idő előtt kiakasztják, legfőképpen ha a jövő évi határidőnaplóba írnak.
Spanyolország
A spanyol újévi szokások szerint éjfélkor minden egyes harangozásnál bekapnak 1-1 szőlőszemet, hogy szerencsét hozzanak az újévre. Ha elszámolják magukat, balszerencse vár rájuk.
Dél-Afrika
Bevált szokás náluk is – az olaszokhoz hasonlóan – a lomtalanítás. Itt azonban olyan komolyan veszik az újévi hagyományokat, hogy gyakran nagyobb bútoroktól, vagy elektronikai cikkektől is megszabadulnak az ablakokon keresztül, akár a hűtőszekrénytől is, éppen ezért nem ritka a sérülés sem.
Japán
Japánban újévkor gereblye segítségével húzzák be a szerencsét a házba és a hagyományok szerint pontosan 108-at kongatnak a harangokkal. A japánok ugyanis úgy tartják, hogy 6 bűn van, és minden egyes bűnnek 18 árnyalat. Fő bűnnek számít a mohóság, a butaság, a harag, a könnyelműség, a határozatlanság és az irigység.
Kína
Ajánlott imádkozni az ősökért, vadászni és halászni. De nem ajánlatos boldogságért imádkozni, házasságot kötni, kerülendők a ház körüli javítások és építkezés elkezdése. Aki újév napján söpör, az kisöpri a házból a szerencséjét.
(Forrás: https://www.intima.hu/intim-magazin/ajanlo/ujevi-szokasok és https://szilveszter.hu/erdekessegek/szilveszter-vilagszerte-ujevi-szokasok-kulfoldon-32 )