Így nevelj testben-lélekben egészséges gyereket
Gyereket nevelni nem könnyű. Egy testben és lélekben is egészséges, kiegyensúlyozott, tehát boldog gyereket nevelni pedig művészet – a szeretet művészete.
Az elegjoanyak.blog.hu-n megjelent cikk őszintén közelít a gyereknevelés témájához. Az írás saját példán mutat meg néhány sarkalatos pontot, amely szükséges ahhoz, hogy boldog gyerekeket nevelhessünk.
“A gyereknevelés, azt hiszem a világon a legnehezebb (de egyben a legszebb), legtöbb felelősséggel és kihívással járó „szakma”. Örök tanulási folyamat, állandó vívódás, hogy vajon jól csinálom-e.”
Mire figyeljünk, hogy testben és lélekben is egészséges gyermekeket nevelhessünk?
Nézzük akkor sorban:
Határok kijelölése:
a szakemberek és számos könyv is azt mondja, hogy a gyerekek akkor érzik biztonságban magukat, ha határokat jelölünk ki nekik. Ami a legnehezebb, hogy be is tartsuk ezeket a szabályokat, mert, ha nem sikerül, akkor a gyerekek sem veszik komolyan.
Közös játék:
a hétköznapokban sajnos erre nem jut idő, de hétvégén, amikor tudunk, szakítunk időt a közös társasjátékozásra, kártyázásra…
Időtöltés a szabad levegőn:
hétköznap ez is csak az iskola keretein belül megy, illetve amikor már jobb idő van és nincs sok lecke, el szoktunk menni futni vagy bringázni esetleg. Hétvégén inkább van ezekre idő. Szeretünk kirándulni is és nemrég vettünk egy pingpongasztalt, amit a jó időben használatba veszünk. Fontos, hogy kiszellőztessük a fejünket, kicsit elfáradjunk fizikailag is, hogy jobban menjen a szellemi munka.
Házimunka:
sokat tanulnak az önállóságról, ha már korán elkezdünk rájuk bízni bizonyos feladatokat. Nálunk is van pár dolog, amit nekik kell elvégezni. Hát nem mindig történik meg és sokszor van nyafogás miatta. Például kérem őket, hogy takarítsák ki a szobájukat, arra az a válasz, hogy minek, nekem így is jó. Ez nálunk is küzdelem, de egy idő óta én már nem rakok rendet az ő szobájukban, ez az ő dolguk.
Képernyő-korlátozás:
ezt mi bevezettük egy ideje. A telefonjukon van egy alkalmazás, ami korlátozza bizonyos tartalmak hozzáférését. Csak az engedélyünkkel férnek hozzá játékokhoz, youtube-hoz. A tévénézés is egész jól visszaszorult, hétköznap alig kapcsoljuk be, hétvégén is igyekszünk olyan programokat kitalálni, ami csökkenti a képernyő előtt töltött időt.
Élmények a tárgyak helyett:
ezt, szerencsére egyre inkább sikerül megvalósítani most már a családi körben is, hogy ne játékokat adjanak ajándékba, hanem a közös élmények átélését helyezzük előtérbe. Ezekre sokkal jobban fognak emlékezni, mint egy huszadik legóra vagy babára.
Lassítás:
csináljunk olyan napokat, amikor nincs semmi program, amikor mindenki csak pihen, vagy azt csinál, amit akar. Na ezt is nehéz kivitelezni főleg iskolás gyerekekkel, de ha már havi 1 ilyen napot találunk, az is szuper.
Olvasás:
kisebbeknek mi magunk olvassunk. A nagyobbakat pedig bátorítsuk az olvasásra. Ez nekem egy nagyon fontos pont, mivel én magam imádok olvasni. A gyerekeimnél ez hullámzó. Így aztán folyton vadászni kell, hogy mik a korosztályukban menő könyvek, amiket szívesen olvasnak.
Kíváncsi vagy a többi pontra is? Olvasd el az elegjoanyak.blog.hu cikkét!