Szemléletváltás a tanulás terén is szükséges
Nehezen veszed rá a gyerekedet az otthoni tanulásra? Nem érted, miért olyan motiválatlanok a diákjaid az iskolában? Ha neked is ismerősek ezek a problémák, mutatunk egy egyszerű, de annál jobban működő módszert, amely valójában szemléletváltás a nevelés és az oktatás terén. Tihanyi Rita előadásán jártunk.
A Felelős Szülők Iskolája előadás-sorozatának Szemléletváltás az oktatásban és a nevelésben című állomásán, Tihanyi Rita tanár és tanulástréner elgondolkodtató és sok praktikus ötletet felvonultató estéjén vettünk részt.
Csak a generációs különbség a baj?
Tihanyi Rita, mi szülők és mi pedagógusok arra a következtetésre jutottunk, már a beszélgetés elején, hogy nem elég a generációs különbségekre fognunk, hogy miért is olyan nehéz élvezettel, boldogan, vidáman tanítani a gyerekeinket. Persze, tagadhatatlan, hogy a X/Y generációs szülők, pedagógusok egyre távolodnak az Z és Alfa gyerekek mindennapi valóságát megszakító, izgalmas, érdekes tudásátadás lehetőségeitől, de nem csak erről van szó! A digitális bennszülött gyerekeink tanításához magunknak is be kell lépnünk az ő, digitális világukba (is). Erre sok jó módszer és lehetőség van
– amelyekről a Felelős Szülők Iskolája következő előadásán Balatoni József, Jocó bácsi is beszél majd nekünk,
– de a most induló Da Vinci Tanár program és közösség is számos módszertani ötletet kínál.
Persze, mindez a generációs szakadék még nem elégséges magyarázat arra, milyen rossz konnotációja van a „tanulás” szónak a gyerekeink körében. … és ehhez elég pusztán felidézni egy gyerekarcot, aki előtt kiejtettük a „tanulás” szót…
Hogyan is tanulunk?
Tihanyi Rita tanulástréner. De gyakorló pedagógus és gyermek agykontroll oktató is, így nem csak elméletben beszéltük át, hogyan tanulunk, hogyan tanultunk régen, és hogyan tanulnak most a gyerekek!
Rita a jobb és a bal agyféltekés gondolkodás és dominanciák bemutatásán túl az EGÉSZ-re figyelés, vagyis a jobb és a bal agyfélteke egyszerre használatának fontosságát hangsúlyozta.
Jobb-bal agyféltekés fejlesztés: mozgással
A mozgásnak, bizonyos típusú mozgásnak nagyon nagy szerepe van a két agyfélteke közötti átviteli mechanizmusra, vagyis a tanulásra. Arra a fajta tanulásra, amellyel, ha hétfőn este megtanul valamit a gyerek, azt kedd délre nem felejti el.
Ezek a gyakorlatok segítenek:
1. mindenféle keresztező mozgás (pl. az indiánszökdelés)
2. relaxálás
3. légzőgyakorlatok
4. 40!
5. 8-as rajzolás a levegőbe, vagy papírra jobbról-balra és balról-jobbra
Hogyan lehet a legjobban tanulni?
Így segítheted a gyereked vagy a csoportod tanulását:
1. Figyeljetek a testhelyzetre – a kolostorokban nem véletlenül építettek kerengőket!
2. A memoritereket játsszátok el, hallgassátok meg a zenei feldolgozásaikat!
3. A környezeti feltételeket se hanyagoljátok el: 20-22 Celsius fok, sok fény és sok folyadék – no és egy kis csoki, magvak és zöldségek – az ideális feltételek.
4. Készítsetek „elmetérképet”
Jó tanulást mindannyiunknak!