Stresszkezelés 5 lépésben

kisfiú elbújt a párnák alá

Stresszkezelés 5 lépésben

Elindult a tanév, az év eleji megpróbáltatások minden gyerekre, szülőre nagy terhet rónak. A kezdeti akklimatizálódás után jönnek a felmérések, próbatételek, amelyeket nehéz kezelni. Nehéz, de nem lehetetlen! Íme hozzá néhány tipp!

Minden egyes apró kis nehézséget át lehet hidalni, csak ismerni kell a módszert, a hogyanját, mikéntjét. És persze nem az a nehéz, hogy akkor használjuk a stresszkezelés művészetét, amikor éppen semmi bajunk, akkor kell alkalmazni, amikor baj van. Vannak olyan egyszerű, ám könnyen kivitelezhető módszerek, vagy cselekedetek, amelyeket szülőként alkalmazhatsz, és egyáltalán nem nagy dolgok.

A legfontosabb: tudd, hogy gyermeked figyel.

Akkor is, amikor azt gondolod, épp teljesen máshol járnak a gondolatai, épp a tévét nézi vagy éppen az okoskütyüjét nyomkodja – de akkor is figyel. A minták belé ivódnak, még akkor is, ha sokszor azt gondolod, hogy még a kimondott szavaid is pusztába kiáltanak. A szülők sokszor nem jó példát mutatnak akkor, amikor a feszültséget okozó helyzeteket alkohollal, hangos vitákkal, evéssel-ivással igyekeznek megoldani. Nyilvánvaló, hogy ezek a „módszerek” sehová sem vezetnek, ráadásul azt a tévképzetet kelthetik a gyerekekben, hogy ez valamiféle megoldást kínál. Hát nem.

De miben mutass példát? Kezdetben 5 tippet javaslok:

1. Sportolj!

Ha a gyerek azt látja, hogy anya-apa legalább heti két alkalommal sportol, mozog, akkor ő is szívesen követi a példádat. Fontos azonban tudatosítani azt, hogy nem a teljesítmény kell, hogy domináljon a tevékenységben, hanem a mozgás öröme, maga a sportolás – önmagában. Ilyenkor endorfin szabadul fel a szervezetben, ami minden problémát képes feledtetni.

2. Közös idő

Tölts a gyerekkel annyi időt, amennyit csak lehet. Fordulj felé, értő figyelemmel hallgasd meg őt. Nem biztos, hogy azt várja tőled, találd meg a bölcsek kövét, és találj mindenre megoldást – pláne nem helyette –, csak hallgasd meg. Szánj rá időt. Ez önmagában is oldhatja a feszültségét.

3. Hagyd, hogy kisírja magát!

Emlékszem, hányszor hallottam: ne sírj! Persze, ez is jó szándékkal kimondott vigasznak szánt gondolat, de én azt mondom, igenis hagyd, hogy a könnyek előtörhessenek! Csillapítja a stresszt, enyhíti a fájdalmat, egyfajta katarzist okoz. Nem rossz dolog az… De légy mellette, öleld át, és hagyd, hogy kisírja magát.

4. Háziállat – kellő gondoskodás

A legtöbb gyerek él-hal azért, hogy lehessen egy kutyája, macskája, esetleg egyéb fajtájú állata. A háziállatokkal való játék a legjobb stresszlabda. A házi kedvenc azonban nem játékszer, ezért azt javaslom, tanítsd meg arra is, hogyan gondoskodjon róla.

5. Relaxáció

Nem ördöngösség megtanítani a gyerekeket egy kicsit lazítani. Mivel ezt oktatom, ezért gyakorlatból tudom, hogy a gyerekeket sokkal könnyebb erre a módszerre megtanítani, mint némelyik felnőttet. A relaxálás – amivel összeköthető a pozitív önerősítő gondolatok ismétlése is – mindenkor enyhíti a stresszt, a görcsösséget. Hosszútávú gyakorlása a sokkal kiegyensúlyozottabb mentalitást, az agresszivitás csökkenését, a konfliktushelyzetek könnyebb kezelését vonja maga után.

Márpedig mindezekre – ebben a kaotikus rendszerrel megáldott, ám gyönyörű életben – egyre nagyobb szükség lehet. A szülőknek és a gyerekeknek egyaránt.

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató