Egyedül neveled a gyereked – Stigma?
Ma már szinte mindenkinek van legalább egy olyan rokona, barátja, vagy ismerőse, aki elvált, vagy megözvegyült, vagy ki tudja milyen más okból maradt egyedül a gyermekével. A kérdés tehát nem az, hogy akarjuk-e, hogy legyenek egyszülős családok, hanem hogy miként tudunk szembe nézni azzal a helyzettel, amiben élünk.
Nagy Annát az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány kuratóriumi elnökét, az Egyszülős Központ alapítóját az egyszülőség nehézségeiről, társadalmi megítéléséről s arról kérdezte a Famiily, milyen eszközökkel próbálják meg segíteni a hozzájuk fordulókat.
“Az egyedül nevelő szülők még mindig sokszor tapasztalják a stigmatizálást, az empátia teljes hiányát. Ez különösen akkor nehéz, amikor mindez a gyereken keresztül történik” – mondja Nagy Anna. Hozzáteszi; ez nem feltétlenül jelent tudatos, különösen nem rosszindulatú hozzáállást, sokszor inkább arról szól, hogy
általában a közvélemény és sajnos néha még a gyerekekkel foglalkozó szakemberek sem gondolnak bele abba, hogy egy apa vagy anya nélkül élő gyermek milyen élethelyzetben van és mik okozhatnak neki fájdalmat.
Egyedül nevelsz? Így segít az Egyszülős központ
Az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány által működtetett Egyszülős Központ 2018 májusában nyithatta meg a kapuit Budapesten. Itt azoknak a gyerekeknek és szülőknek igyekeznek segítséget nyújtani több területen is, akik valamilyen okból egyszülős családban élnek – ez lehet válás, az egyik szülő halála, de sokan vannak, akik a várandósság alatt maradnak egyedül vagy egyedül vállalnak gyereket.
“A központban többféle tevékenységcsoport működik: az egyik legfontosabb a krízisben való segítségnyújtás, hiszen maradjon a szülő bármilyen okból egyedül, ez mindig egy trauma, minddel együtt jár egy gyászfolyamat. Egy másik fontos terület a munkavállaláshoz kapcsolódik: állásbörzékkel, tanácsadással, a vállalkozási ismeretek fejlesztésével, képzéssel segítenek, de irodát, tárgyalóhelyszínt is rendelkezésre bocsátanak.” – folytatja Anna.
Az egyszülők magányossága ellen
Az egyedül nevelő szülők gyakran magányosak, a társadalom perifériájára szorulnak
“Egy, a központ létrehozását megelőző kutatás eredményei szerint a legnagyobb problémájuk az elszigetelődés, ezért is igyekszünk olyan közösségeket létrehozni, ahová lehet tartozni.” – mondja a kuratóriumi elnök.
“A harmadik tevékenységcsoportunk éppen ezért olyan közösségteremtő lehetőségeket kínál; mint például a torna, a jóga, az alkotóklub – olyan dolgokat, amelyek kicsit kiemelik őket a hétköznapokból. De vannak tematikus csoportjaink is, ahol a hasonló élethelyzetben lévő szülők találkozhatnak. Lényeges tevékenységünk továbbá a szülőségben való támogatás is, hiszen gyereket nevelni önmagában sem mindig könnyű, egyedül pedig különösen nem. Előadások, workshopok, családi napok igyekeznek a szülőknek elboldogulni ebben a nem mindig egyszerű mesterségben.“
Egyszülő vagy? Érdekelnek a táborozási és más lehetőségek? Olvasd tovább a famiily.hu cikkét!