Fejlesszük a gyerek tudatos figyelmét!
Megfelelő tudatos figyelem nélkül szinte semmilyen tevékenységben nem lehetünk sikeresek. Ha nem alakul ki egy kisgyermekben a tudatos figyelem, akkor sem az iskolában, sem a hétköznapi életben nem fog boldogulni, hiszen nem boldogul majd sem egy szöveges feladattal, sem a cipőkötéssel.
Mint minden más képesség esetében, a legfontosabb dolog, hogy az adott képesség kialakulásának szenzitív időszakában, tudatos módon, a lehető legoptimálisabb környezetet teremtsük meg a fejlődéshez.
Tudatos figyelemfejlesztés a kicsiknél
Ne zavard meg!
Amikor gyermeked elmélyülten játszik, akkor éppen a figyelmét fejleszti. Amikor nem hallja a hangodat, akkor a tudatos, szelektáló figyelme fejlődik: egy adott dologra fókuszál, és mi éppen kiesünk ebből. Néha idegesítő erre gondolni…például a reggeli rohanásban ő még komótosan az utolsó falatokkal bíbelődik – figyel, koncentrál. Vagy éppen a szobájában legózik, pedig már vacsoraidő van. Vannak persze olyan esetek, amikor sajnos ki kell zökkenteni ebből az elmélyült figyelmi állapotból. Legjobb, ha előre szólunk neki, mikor kell abbahagynia, és ezen időpont előtt még 5-10 perccel jelezzük neki, hogy hamarosan végeznie kell.
Azonban lássuk be, nem csak ezekkel a szituációkkal van tele az életünk! Számos más alkalommal szakítjuk félbe a figyelmi folyamatot!
Leggyakrabban azzal, hogy segíteni szeretnénk. Látjuk, hogy le fog esni az utolsó építőelem, és gyorsan közbelépünk – ezzel azonban megzavarjuk azt a folyamatot, ami a gyermekünkben zajlik. Kizökkentjük a belső figyelmi állapotból, megzavarunk egy folyamatot, ami nem tud végigfutni benne.
A másik jellemző helyzet, amikor tanítani akarjuk. Például szép nyugodtan tologatja az autóit, közben figyeli a kerék forgását, mi pedig melléülünk, és elmagyarázzuk neki, hogyan működik a jelzőlámpa. Jaj, hányszor követtem el a fenti hibákat puszta jó szándékból!
Ne tereld el a figyelmét!
Az egyik leggyakrabban használt szülői taktika a figyelemelterelés. Ipari méretekben űzzük, aztán meg szomorúan konstatáljuk, hogy tanulás közben milyen könnyen elterelődik a gyerkőc figyelme.
Nézzük meg, milyen a tipikus figyelemelterelés, amelyet nagyüzemben alkalmazunk, és nézzük meg azt is, mivel hátráltatjuk még a gyerekünk figyelemfejlődését – a skillo.hu cikkét ajánljuk!