Életre szóló ízemlékeink művészeti kiállításokon
Ha meghallod azt a szót, hogy ízemlék, Neked mi jut elsőként eszedbe? A nagyival közös süteménysütés? A szalámis szendvicsek, amiket anyukád az osztálykirándulásokra és utazásokra készített? A csokis piskótás kocka az iskolai menzáról? Az erdő szélén a tábortűz melletti sütögetések? A vasárnapi rántott hús és a közös családi ebédek? Ahogyan a képek, a színek, vagy az illatok, ugyanúgy az ízek is képesek arra, hogy meghatározó élménnyé formálódjanak az emlékezetünkben és ízemlékek formájában hosszú időn keresztül tároljuk őket.
A történetek összekötnek
Bizony, ízemlékek, melynek területét, többek között az ízek és az emlékezés kapcsolatát, működését Góg Angéla food designer, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Tárgyalkotó szakának vezetője immár 10 éve kutatja. Egy ikonikus magyar márka, a több mint 150 éves PICK a MOMÉ-val és tehetséges grafikusokkal együttműködve mindannyiunknak megmutatja majd, milyen is egy ízemlék.
Mindenkinek vannak ételekhez kapcsolódó történetei, emlékei, egészen a gyerekkorunktól kezdve, az óvodás, iskolás éveken át mostanáig és ezeken a történeteken, emlékeken keresztül tudunk kapcsolódni a különböző generációkhoz is. Ezen ízemlékeink megőrzése által kapcsolatot teremthetünk a múlt és a jövő, fiatal és idős, unoka és nagyszülő között.
„Villanófény-effektussal indul el az emlék: mint amikor a régi gimnáziumunk folyosójára belépve egyre fókuszáltabbak az emlékeink a szituációkra, a padtársunkra. Nagyon komplex folyamat, ahogyan az emlékek megszületnek és elhalványulnak, de egy falat újra elő tudja azokat hívni.” – írja le Angéla egy ízélmény betörését.
ÍZ-EMLÉK-KÉPEK kiállítás
Ezek az ízemlékek művészeket is képesek inspirálni, aminek eredményeként létrejött ÍZ-EMLÉK-KÉPEK nevű kiállítás május 9. és 18. között lesz látogatható a BBB KultPont és Közösségi Térben, ahol 24 szalámis ízemlékeket megelenevítő grafikai illusztráció lesz látható.
A kiállításon a MOME jelenlegi és volt hallgatói körében, az egyetem Média Intézete által javasolt grafikusok számára meghirdetett pályázati lehetőségre beérkezett művek lesznek megtekinthetők. A pályázat témája: „Generációink szalámis emlékei”.
A kiállítás zártkörű megnyitója május 8-án kerül megrendezésre, ahol a pályaművek közül a szakmai zsűri döntése alapján kiválasztott legjobb négy alkotó díjazásban is részesül.
A kiállítást támogató események
Ízemlék témájú interaktív előadás Góg Angélával
Angéla kiselőadást tart az ízek és emlékek kapcsolatának természetéről – kutatásai alapján elméleti megalapozóval, saját kísérleteivel, a PICK projekt példájával. A kiselőadást interakció követi, amely során a résztvevők saját ízemlékeiket kutatják. Az előadás időtartama: 90 perc
Ütemezés: május 13. (szombat) 15:00 óra és május 17. (szerda) 17:00 óra
Regisztráció és további információk ITT.
Tárlatvezetés Herbszt László kurátorral
Lászlóval – aki többszörös Graphic Design és Aranyrajszög-díjas grafikus – nem csupán az alkotások és a mögötte rejlő személyes történetek, hanem a projekt egésze megelevenedik: hogyan néz ki egy ilyen alkotói folyamat, mi a különbség stílus és stílus között, mi látszik a generációk közti különbségekről, stb. Egy-egy vezetésen néhány alkotó is részt vesz. Időtartam: 60 perc
Ütemezés: május 10. (szerda) 17:00 óra, május 11. (csütörtök) 16:00 óra, május 12. (péntek) 17:00 óra, május 14. (vasárnap) 15:00 óra
Regisztráció és további információk ITT.
Vajon milyen szalámis élmények lesznek láthatóak a kiállításon? Balatoni kempingezések, az osztálytársaktól irigyelt gyönyörű szendvicsköltemények, a családi utazásokon a bőrönd alján figyelő szalámirudak, vagy éppen a bicajtúrák és kirándulások állandó hátizsákban lapuló elemózsiája? Mi biztosan ott leszünk a kiállításon és felfedezzük ezeket a felejthetetlen, meghatározó ízemlékeket.
A kiállítás ingyenesen látogatható, a kísérőeseményekre viszont regisztráció szükséges.
A PICK és a MOME bemutatja: ÍZ-EMLÉK-KÉPEK kiállítás
Az esemény ITT érhető el.