Magabiztos és stresszmentes felvételi a Felelős Szülők Iskolája felvételi felkészítőjén
Életünk dolgai – Pontjókor! Fehér Mariannal a Rádió Café műsorán a napokban a Felelős Szülők Iskolája új kezdeményezéséről volt szó, amelynek aktualitását éppen az új tanév adja, hiszen sok családban ez az idei félév rengeteg izgalmat tartogat a középiskolai felvételi miatt.
“Éppen azért, mert ezt gyerekként végig tanulni, izgulni, szülőként jól támogatni nehéz feladat, a MAGABIZTOS FELVÉTELI elnevezést adtuk ennek a kezdeményezésünknek, ahol egy kiegyensúlyozott tempójú, kellemes folyamat során végigvezetjük a diákokat a felkészülésen” – hangzott el Tibenszky Móni Lisától, a Felelős Szülők Iskolája alapítójától Fehér Mariann műsorában már a legelején.
A családok előtt álló időszak nem egyszerű és nem egy-két hétről van szó, hanem egészen január közepéig ki kell tartani. Jogos a kérdés a szülők részéről, hogy miként is tudják jól támogatni a gyerekeiket. Ehhez találta ki az Felelős Szülők Iskolája csapata a felvételi felkészítő tréninget, illetve folytatják a HOVATOVÁBB iskolaválasztási börzét is, ahol egy platformon belül lehet tájékozódni a különböző iskolák között és tudatosan készülhetnek a pályaválasztásra a gyerekek és a szülők.
Mi az, amire nagy hangsúlyt fektettek a tréning során?
Alapvetően a nyolcadikosoknak szeretnénk támpontot adni, de ugyanígy a negyedik és a hatodik évfolyamokban is aktuális lehet a kérdés. Fontos a tantárgyi, de a mentális felkészülés is. Az iskolák túlterheltek, és egyáltalán nem kötelező feladat az, hogy felvételi felkészítést tartsanak. Ennek ellenére sok helyen bevállalják a tanárok. A kérdés csak az, hogy nagy létszámú osztályokban ez mennyire hatékony és valakinek elég-e. A MAGABIZTOS FELVÉTELI csapata a tantárgyi tudás rendszerezésén és alkalmazásán túl éppen ezért nagy hangsúlyt fektet a mentális és lelki felkészülésre is, hiszen sok nyolcadikosnak ez az első igazi megmérettetés az életében, aminek tétje is van.
Tudomásul kell venni, hogy a diákok elfáradnak, kell pihenő időt is adni nekik a felkészülés során, hogy legyen idejük feltöltődni és bírják a tempót. Fogadjuk el, hogy ez egy megmérettetés, amire lehet és kell is készülni, de nem mindegy, hogy milyen hangulatban tesszük ezt.
4 intenzív hónap áll előttünk. Hogyan kell felkészülni szerintetek például matematikából?
A tanfolyamot vezető Meskóné Sütő Ágnes szerint ez egy komplex felkészülés, nem csak annak a 10 típusfeladatnak a rutinos megoldásából áll, mert ez bármennyire is a legfontosabb, lelkileg is el kell jutni oda, hogy stresszmentesen álljanak ott januárban a gyerekek. A magabiztosságot a tantárgyi tudás pótlásával, és gyakorlással lehet elérni, hiszen ha ismerős egy helyzet, akkor nem félnek tőle, tudnak koncentrálni. Éppen ezért időmenedzsmentet is tanítunk.
Miért személyesen, és nem a sokak által praktikusnak tartott online formában szervezitek a felkészítőt?
Fontos a személyes jelenlét, a kiscsoportos közös tanulás, ezért döntöttünk a jelenléti oktatás mellett egy jól megközelíthető belvárosi helyszínen, Újbudán. A létszám maximum 15 fő egy csoportban. Itt azonnal kapnak választ a gyerekek, ki tudjuk javítani a hibákat, pótoljuk az esetleges hiányosságokat és olyan környezetben vannak, ahol mernek kérdezni. A heti egy online konzultáción pedig elérnek bennünket, ha valamiben segítség kell, mert elakadtak. A személyes kapcsolódás hatékonyságában hiszünk, hiszen a kamaszoknál nem mindig működik az, hogy a megkapott online videókat egyénileg, az idejüket jól beosztva, önállóan fel tudnak készülni. Az iskolában is nagy létszámú osztályokban zajlik a munka, ott sem tudnak mindenkire figyelni. Ráadásul a közös munkába figyelemfejlesztő gyakorlatokat, tanulásmódszertant és stresszoldást is becsempészünk. Elsődleges feladat mindenkinek a kitűzött cél megközelítése, bejutás az álom iskolába, de ez a 15 hét a fejlődésről szól elsősorban. Aki velünk készül és becsülettel halad előre, az kellemes tempóban és támogató közösségben eléri a célját.
Mi történik, ha ez valami miatt mégsem sikerül?
Tudatosítsuk magunkban és a gyerekekben is, hogy ha mégsem sikerül, nincs gond, nem dől össze a világ. Valóban, az iskolaválasztás egy fontos ügy, nagy erőpróba, de kezeljük a helyén. Tekintsük egy megoldandó feladatnak és legyen B tervünk is. Bár a szülő menedzseli a gyerek életét, de ne legyen szereptévesztés, nem együtt felvételizünk, és tanárok sem vagyunk. Tudjuk támogatni, de a tanulás az ő feladata és felelőssége. Ehhez válasszunk a saját gyerekünknek megfelelő eszközt, tanfolyamot, tanárt. Hozzánk azok a gyerekek érkeznek, akik szeretik azt, ha a tanár elmagyarázza nekik a tananyagot, ha elakadnak, tudnak segítséget kérni és mindig kapnak visszajelzést és sok-sok biztatást, mert mi abban hiszünk, hogy mindenki képes rá.
Hogy néz ki a jelentkezés?
A weboldalon minden információ megtalálható. Heti 1 alkalommal tartunk tantermi foglalkozást 2×45 percben és 1 alkalommal van online konzultáció matekból és magyarból is. Nagyon sok feladatlapot töltenek ki a személyes foglalkozásokon, amit át is beszélnek közösen. Mindkét tantárgyból folyamatos visszajelzést kapnak a gyerekek. Matematikából épp úgy, mint a fogalmazások, szövegértések kijavítása és átbeszélése kapcsán.
Milyen tanácsot adnál a jelenleg még tanácstalan szülőknek?
Válasszanak a saját gyereküknek megfelelő felkészülési formát, amivel őt a legjobban támogatni tudják. Az alapos felkészüléshez idő kell, ne halogassuk a döntést! Az utolsó néhány héten kapkodni nem lesz hatékony és stresszmentes. Érdemes sokat beszélni a lehetőségként felmerülő iskolákról, mihez lenne kedve a gyereknek, milyen tervei vannak és esetleg pályaorientációs teszteket kitölteni, szakemberrel konzultálni. Általános jelenség, hogy nem igazán tudják eldönteni 13-14 éves korban a fiatalok, hogy merre tovább. A család egy olyan érzelmi háló, amely akkor is támogatást, megoldást nyújt, ha valami nem a tervek szerint alakul, bár mi nagyon hiszünk abban, hogy a beletett munka megtérül.
Minden további információ a felvételi előkészítőről és jelentkezés itt: https://felelosszulokiskolaja.hu/felveteli-elokeszito
felkészítés a középiskolai felvételire magyarból és matematikából!
TANTERMI OKTATÁS ÉS ONLINE KONZULTÁCIÓK 8. osztályos diákoknak
közel 4 hónapon át – heti 2×45 perces tantermi oktatás és 1×45 perces online konzultáció kiscsoportos képzés – maximum 15 fő
2023. szeptembertől 2024. januárig |