A létezés és a kapcsolódás csodája a Művészetek Völgyében
Ha nem járnék a kezdetek óta a Művészetek Völgyébe, biztosan a 33-as szám varázslatának tulajdonítanám mindazt, ami ezen a héten történik Kapolcson, Taliándörögdön, és Vigántpetenden. Az idén is mintha tér- és időkapun lépnél át, ahol fellélegezhetsz, mert megérkeztél. Megérkeztél oda, ahol mosolyognak rád, segítenek, ha eltévednél, és az sem baj, ha elalszol az árokparton egy buli után, a legrosszabb ami történhet veled, hogy betakargat valaki. Megérkezel oda, ahol bármilyen életkorú fesztiválozóval találkozhatsz az egészen kicsi babától a nagyszülőkig. Ahol sok a gyerek, de szinte semelyik kezében nem látsz mobilt, vagy tabletet, viszont mezítláb játszanak egy udvarban, ülnek a földön, vagy mulatnak szüleikkel egy gyerekkoncerten, bóklásznak a patak partján, vagy pancsolnak benne. Ráadásul ez az a hely, ahol ennek mindenki örül és higgadtan nézi. Idén is a természet, a létezés és kapcsolódás eufóriája a Völgy.
Vajon mit tud adni egy 10 napos rendezvény? Miért nem telhet el egyetlen év sem anélkül, hogy átmossuk a lelkünket itt? Gyertek, mert egy külön világ tárul elétek, attól függetlenül, hogy hány évesek vagytok, egyedül érkeztek, barátokkal, vagy családdal. Még csak az eredeti célotoktól sem függ az élmény: átbulizni a varázslatos éjszakákat, tobzódni a koncert kínálatban, kapcsolódni valamelyik udvar szegletében egy programon a többszáz közül, sétálgatni a patakparton, leülni az almafák alá, jól elbeszélgetni bárkivel, aki éppen melléd ült, megszólítani az alkotókat és a világ dolgairól merengeni. Itt bármelyik élmény utolérhet.
Idén igazán érdemes a legendás Csigabuszra pattanni, azzal Taliándörögdre átmenni bármelyik napszakban. Az esti buszozás felér egy igazi kalanddal. Már akkor persze, ha nem ódzkodtok egy közös énekléstől az útitársakkal, legyen szó bármilyen stílusról. Ha délelőtt érkeztek, akkor több helyszínen is izgalmas workshopokat, programokat találtok. Így például a Katica vendéglátó egységnél az udvarra sétálva a Kapolcsról már jól ismert Harcsa Veronika Udvar programjai várnak benneteket. Reggeli jóga, Ringató, interaktív programok a MOME, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem csapatával, amelyeket most a fenntarthatóság témakörére építenek. Tudtad például, hogy korábban az egyetem közössége tíz hektáron, azaz mintegy húsz focipályányi területen fákat ültetett, így született a MOME Zero programja, amiről szintén szó lesz a héten, mint ahogy a MOME Herbárium kurzusa során létrehozott könyvről és kiállításról is, vagy éppen az InDaHouse Egyesület tevékenységéről.
Kicsit odébb az idén 125. születésnapját ünneplő Közlekedési Múzeum lakja be a Lőtér helyszínét és kínál járműbemutatót, na de milyet?! Hoztak két legendás Ikarus buszt is, amelyeken napi két alkalommal utazni is lehet, igaziból. Sőt, a délután 3-kor induló fuvar közben az este fellépő zenekarok zenészei muzsikálnak (érdemes korábban sorszámot kérni a helyszínen, nehogy lemaradjatok). Ki ne szeretné a délelőttöket itt az interaktív családi játéktéren tölteni és akár hajtányozni, babettával menni egy kört, megsimogatni az igazán kék trabantot, meghallgatni valamelyik kerekasztal beszélgetést nyugodtan, miközben a gyerekeivel a múzeumpedagógusok játszanak úgy, hogy a Mivel megyünk? Energiamix a közlekedésben c. új kiállításuk tematikáját követve egy pontgyűjtő füzet segítségével varázsolják el őket a játszva tanulás jegyében. Mikor jutott időd arra, hogy egy hideg szörppel, vagy éppen fröccsel a kezedben beszélgetésbe bonyolódj és közösen gondolkodj egy-egy különleges műszaki eszköz, műtárgy kapcsán csak úgy..? Itt azt is megteheted anélkül, hogy rohannál valahova.
Ugyanígy, most a völgynek ebbe a dörögdi csücskébe költözött az Egyetemi Udvar is, ahol Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, valamint a Magyar Képzőművészeti Egyetem van jelen. Itt a hatalmas diófa árnyékában a babzsákokon pihengetve hallgathatjátok a fiatal művészeket, zenekarokat vagy kapcsolódhattok be a zenei, táncos és kézműves workshopokba. Ha a fotózás érdekel benneteket, akkor az Analóg Udvarban a helyetek, ahol a fényé a főszerep és különféle technikákat is kipróbálhattok. Esténként itt is a zene, vers, próza, a tánc és a festészet találkozik.
A Művészetek Völgyének varázsa egyébként éppen az, hogy megáll az idő erre a 10 napra és esélyt kapsz megtenni mindazt, amire nem volt lehetőséged az elmúlt hónapokban, pedig százszor gondoltál rá és nagyon hiányzott. Terveztél elmenni a Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony c. kiállítására, de nem jutottál el? Itt most a Petőfi Udvarban pótolhatod az élmény egy részét, mert több száz ismert és ismeretlen nő története elevenedik meg: féltve őrzött ruháik, kellékeik, szerelmes leveleik, mind a női szerepek és az esküvőhöz, házassághoz fűződő viszony változásáról mesélnek itt a kerítés-kiállításon. De megtalálod az idei Völgyben a Laczkó Dezső Múzeum állandó kiállításának tárgy simogatóját, a Néprajzi Múzeum pontgyűjtő játékát is, vagy éppen a Postamúzeumot, a Magyar Királyi Posta történetével és még hosszú a sor. Hagyd, hogy sodorjon a 33. Művészetek Völgyének életigenlő mosolygása! Gyere és töltődj Te is azzal a nyitottsággal, ahogy bekukkantasz egy ismeretlen udvarba, besétálsz és engeded, hogy hassanak rád az élmények. Csak gyere, hozd a kicsiket, nagyobbakat, szülőket, nagyszülőket és éljétek meg a puszta létezés örömét! Mert ez a 33-as szám varázslata.