10 túlélő tipp kezdő anyukáknak

kisfiú az anyukájával

10 túlélő tipp kezdő anyukáknak

Anyává válni a legcsodálatosabb dolog, ami csak történhet egy nővel. Ám a napok gyorsan hetekké gyűlnek, a rokonlátogatások lassan megritkulnak, apa visszamegy dolgozni… te pedig ott maradsz kettesben a picivel a kis buborékotokban. Van néhány tippünk annak érdekében, hogy ne daráljon be egészen a “gyesbetegség”.

Tudd, hogy miért vagy otthon!

Ne feledd, elsősorban és mindenek felett, hogy te döntöttél úgy, hogy otthon maradsz a picivel. Hogy így határoztál, az a családod és a pici babád számára is fontos és lényeges. Erő van ebben a döntésben és hit, hogy meg tudod csinálni! Tekints rá úgy, mint egy új állásra: újra kell tanulod a mindennapokat, ki kell alakítanod egy új rendszert, amelyben minden feladatot el tudsz látni. Lesznek döcögősebb, nehezebb napok, és lesznek olyanok, amikor úgy érzed, rátaláltál az útra. Mint minden, ez is tanulható és kivitelezhető, csak higgy magadban!

Gondolkodj előre!

“Tartsd meg a rendet, s a rend megtart téged!”

Ne úgy kelj fel reggel, hogy még nem tudod, aznap mit fogtok csinálni. Előző este készíts listát a teendőkről. Lehetőleg oszd ketté, csinálj két oszlopot: amit mindenképpen meg kell csinálnod és amit jó lenne, de nem dől össze a világ, ha a csöppség kevesebbet alszik, vagy tovább eszik és emiatt már nem jut időd. Ha van terved, nyugodtabbak lesznek a napjaid és az éjszakáid is – bizonyított ugyanis, hogy ha elalvás előtt az ágyban azon kattogsz, mi nem sikerült ma, mit kell holnap megtenned, akkor nyugtalanul fogsz aludni. Ha ezeket leírod, segítesz az agyadnak elengedni és eltenni holnapra a problémát, legyen az elmaradt nagymosás, vagy a polcokon vastagodó porréteg.

Merj kérni és elfogadni segítséget!

Anyaként hamar benne találjuk magunkat az egyszemélyes akciódramatikus tragikomédia hősnőjének szerepében. Mikor már elkap a gépszíj, és felfedezni véljük magunkon a Csodanő karpereceit, vagy Superwoman köpenyét, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy más nem is képes ellátni feladatainkat, ezért nem is kell kérnünk rá senkit, hogy segítsen. Azonban hosszú távon ez rossz politika, a szuperhősök filmjeinek is előbb utóbb vége szakad és akkor leteszik a műszakot.

Ha apa, a nagyi, a nagynéni kéznél van, bátran kérd meg őket, hogy segítsenek be egy kicsit. Nem valószínű, hogy attól leszel kipihent, hogy apa bevállalja a fürdetést – nagyobb rá az esély, hogy ezalatt te majd elszaladsz bedobni még egy mosást – de a lelkeden könnyít egy kicsit, ha érzed: nem vagy egyedül.

Mozdulj ki!

A mindennapi robot érzéshez hozzájárul, ha semmilyen környezetváltozásban nincs részed. Könnyű bent ragadni a buborékban, és eleinte nem is igen igényli az ember lánya, hogy elmászkáljon. Ám hosszú távon börtönné válhat a szemedben a lakás.

A babát hathetes korától már szabad és kell is levegőztetni, hát útra fel!

Szinte végtelen  a babakocsik, vagy a hordozók, kendők tárháza – mindenki megtalálhatja a megfelelő eszközt. Kantározd fel a pöttömöt és ki a házból! Egy könnyed séta a környéken, bátrabb városlakóknak akár busszal egy nagyobb túra a zöldbe, vagy csak egy gyors látogatás a postán, kisközértben – talán elsőre nehéznek tűnik még ez is, de hidd el, egészen más színben fogod látni a világot, ha szót váltottál olyan emberekkel, akiknek a szókincse néhány szótagnál többre rúg. Nem töri meg köztetek a szimbiózist, sőt, szorosabbra fűzi a szálakat néhány új élmény.

Köss békét a rumlival!

Légy akármilyen pedáns, egy gyermek érkezése megváltoztatja a dolgokat. A divatlapból előrántott nappali és a patikarendes konyha a múlté lesz. Természetesen nincs előírva, hogy disznóólban kell élned, ha már anya lettél. De megkönnyíti a dolgod, ha a házimunkát tömbösítve végzed el. Ha pedig nem szaladsz minden egyes bögrével a mosogatóhoz, nem rovod a plusz köröket a lakásban, hogy apa minden egyes fél pár zoknija eltaláljon a szennyesig, vagy nem tudod az alvó baba miatt minden percben előkapni a porszívót, akkor egy bizonyos szintű rendetlenség szükségképpen kialakul.

Nem kell szeretned, nem kell koszban élned, de ne görcsölj rá, hogy a lakáson látszik, hogy éltek benne. Majd elmosogatod azt a bögrét, ha a pici alszik és amúgy is nekiállnál elrendezni a konyhát, a zoknit pedig majd kiviszed ha épp dolgod van a fürdőben. A szeretteid nem fogják szóvá tenni, aki pedig a lakásod akarja nézegetni, ahogy mondani szokás, kérjen előre időpontot, így be tudtok iktatni egy nagyobb volumenű takarítást.

A további öt tipp és a teljes cikk a csaladinet.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.