6 dolog, amivel a legtöbb szorongást kelted a gyerekben

fekete fehér kép egy lányról

6 dolog, amivel a legtöbb szorongást kelted a gyerekben

A gyerek szorongására sokszor még a legjobb szülők is rátesznek egy lapáttal. Mutatjuk, mi az, amit szülőként érdemes elkerülnöd, ha nem akarod erősíteni a gyerekben a szorongást.

A gyerek szorongása nem a szülő hibája, az viszont könnyen lehet, hogy egyes szülői gyakorlatok csak rátesznek egy lapáttal. A Washington Post családkutatással is foglalkozó újságírója, Karen Banes azokat a lehetőségeket vette sorra, amelyekkel szülőként hozzájárulhatunk a gyerekeink szorongásához – írta a Dívány.

Túlféltés

A gyerekek gyakran táplálják a szülők érzelmeit is: ha ők szoronganak, hajlamosak vagyunk mi is átvenni ezt. Izgulnak, mi is izgulunk. Amikor épp arra van szükségük, hogy erősek legyünk, kis receptoraikkal mégis megérzik, hogy legbelül nem vagyunk azok. Nehéz dolog ez, de kordában kell tartanunk az érzéseinket, hiszen a gyereknek arra van szüksége, hogy a szülő legyen az érzelmi bástyája, az, aki megérti, támogatja, és ha kell, tanácsot ad – írja Banes.

Túlzott támogatás

Mind szeretünk kiállni a gyerekünkért, de vannak helyzetek, amikor a gyereknek teszünk rosszat és csak fokozzuk a benne lévő szorongást a túlzott támogatásunkkal. Ha elmesél egy problémát, ami a suliban történt, nyilván azonnal berohannál, hogy megoldd helyette, de Banes szerint nem ez a jó megoldás. Egyrészt azért nem, mert ha a gyerek bizalmasan elmondott valamit, nem túl jó ötlet azt azonnal kiteregetni, másrészt, ha berohansz azonnal a suliba, abból azt is érezheti, hogy nem hiszel abban, hogy meg tudja oldani a problémáit.

A problémák elrejtése

Minden szülő szeretné megvédeni a gyerekét a szorongástól, főleg úgy, hogy a felnőttes problémákról igyekszik nem szólni. Az anyagi, párkapcsolati problémák nem a gyerekre tartoznak, jobb, ha nem is tudnak róla a gyerekek – gondolja sok szülő. Csakhogy a gyerekek mindent megéreznek és észrevesznek, még akkor is, ha nem értik még meg a teljes történetet.

Na jó, de felnőtt emberként mégsem tehetjük a gyerek vállára a terheinket, nem? Nem, de attól még lehetünk velük őszinték, és a saját szintjükön elmondhatjuk nekik az érzéseinket. Nem mindegy az sem, hogy mi, felnőttek hogyan kezeljük a szorongásaikat, hiszen a gyerekeink nagy valószínűséggel a nálunk látott megoldási stratégiákat fogják lemásolni.

A felsorolás folytatása (gyengeségeink kompenzálása; a túlhájpolás is ártalmas; családi értékrend és szorongás)  a Dívány oldalán olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.