Hogy alakul ki az érzelmi biztonság? Vekerdy Tamás válaszol
Dr. Vekerdy Tamás szerint is az érzelmi biztonság a legfontosabb a gyerek személyiségfejlődésében. Enélkül nincs egészséges fejlődés, sőt az érzelmi intelligencia az életrevaló gyerek nevelésben fontosabb, mint az, hogy gyermekednek mekkora az IQ-ja.
Dr. Vekerdy Tamás szerint az érzelmi biztonság úgy érhető el elsősorban, hogy a gyerek gyerek lehessen, odafigyeljünk rá, és semmiképpen sem tárgyakra, különórákra van szüksége. Akit már gyermekkorában is felnőtt módon hajtanak és elvárják tőle, hogy mindenben jól teljesítsen, abból biztosan nem válik boldog felnőtt – idézte a fontos gondolatokat az eletrevalogyerek.hu blog.
Az elején nem a tudást kell hajszolni
A gyereknek az érzelmi biztonságot kell megadni, nem pedig tanulásra hajszolni. A szorongó szülő „a legjobbat akarja” a gyerekének, magánóráról magánórára hajszolja, pedig ez neki nem jó, és később sem lesz ettől sikeresebb.
Szülőként az érzelmi biztonság megadása a legalkalmasabb arra, hogy gyermekünket megvédhessük az őt ért káros hatásoktól, személyiségének fejlődését pedig pozitív irányba tolhassuk.
Aki érzelmi biztonságban, testi-lelki jólétben nőhet fel, akit szeretet és ölelés vesz körül, az nem csak gyerekként, de felnőtt korba érve is sokkal sikeresebben veszi az akadályokat és könnyebben túljut az élet nehézségein.
„Egy átfogó amerikai vizsgálat szerint a túlzottan beszabályozott családokból ugyanannyi deviáns, antiszociális és neurotizált gyerek kerül ki, mint a teljesen szabadon hagyó családból. A többé-kevésbé egészségesek középről jönnek.”- írja Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság című könyvében.
Az érzelmek védenek meg a kamaszkorban
Személyes érzelmet kapni, elfogadni, viszonozni – mindez érzelmileg igényessé tesz.
Ez a gyerekkorban elsajátított érzelmi igényesség védi meg kamaszkorban attól, hogy átlépjen egy bizonyos határvonalat vagy rossz irányba sodródjon. A kamasz ezt gátlásosságként éli meg, pedig ez igazi védőháló, ami tudattalanul is ott munkál benne.
Az érzelmi nélkülözésben felnövő gyerekek azonban ki vannak szolgáltatva olyan kapcsolatoknak, amelyek árthatnak nekik. Érzelmi kielégítetlensége miatt sodródik egyik partnertől a másikig, érzelmi biztonságot keresve.
A teljes cikk az eletrevalogyerek.hu blogon olvasható.