Meg tudod-e nyugtatni a gyerekedet?

síró kisbaba

Meg tudod-e nyugtatni a gyerekedet?

Talán senki számára nem újdonság, hogy a gyerekek érzelmi fejlődését legnagyobb részt mi, szülők befolyásolhatjuk. De nem is gondolnánk, hogy a korai érzelemszabályozásnak milyen hosszú távú következményei vannak.

A gyerekek első 5-6 évében tapasztalt minták adnak majd térképet az érzelemszabályozás útvesztőiben, nemcsak iskolás-, és serdülőkorukban, de még a felnőttkorban is. Nyilván az életünk során szerzett tapasztalatok folyamatosan formálnak minket, de az igazi mély berögződések, az „ösztönös” érzelmi reakciók a kora gyerekkorból származnak – írta az elegjoanya.hu.

Csecsemőkor

Az első egy évben a legfontosabb, amit a babánknak meg kell tanítanunk anyaként, hogy a saját koordinálatlan érzelmi reakcióik megszelídíthetőek. Mit is jelent ez a gyakorlatban? A babák sokat sírnak, általában okkal, de van, hogy pusztán a 9 hónap nyugalom után nehezen bírják elviselni az őket körülvevő ingermennyiséget. A legapróbb diszkomfort-érzetet is heves reakciók kísérik, testi és érzelmi szinten egyaránt.

Az anya feladata, hogy ezt a negatív, megmunkálatlan érzelemanyagot befogadja, és tartalmazza, tehát átvegye a babától. Majd a saját differenciált érzelmi struktúráival értelmet ad neki (pl: fáj a baba hasa, azért sír), és megszelídítve (pl: semmi baj, én megnyugtatlak…) adja vissza a babának. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a síró csecsemőt megnyugtatjuk az érzelmi odafordulással, hanglejtéssel, babusgatással. A fejlődéspszichológia konténer-funkciónak nevezi ezt az anyai képességet, hiszen, mint egy konténer befogadjuk és tartalmazzuk a baba negatív érzelmeit.

Nagyobb gyermekek

Amennyire ösztönösnek és egyértelműnek tűnik ez a folyamat csecsemőkorban (mert a babák még tehetetlenek, éppen ezért haragudni sem igazán lehet rájuk), olyannyira könnyen feledkezünk meg róla a nagyobb gyerekek esetében. Pedig egy hároméves érzelmi szabályozása is éretlen és esendő, és nekik is ugyanúgy szükségük van az anyai tartalmazásra. Hogy visszajelezzük feléjük egy hiszti során azt az üzenetet, hogy „semmi baj, itt vagyok, és együtt megoldjuk”, ahelyett, hogy „szégyelld magad”, „menj a szobádba”.

A cikk folytatása az elegjoanya.hu oldalon olvasható.