Mozgáshiány és beszédhiba – Vekerdy Tamás mutatja az összefüggést

Vekerdy Tamás

Mozgáshiány és beszédhiba – Vekerdy Tamás mutatja az összefüggést

Nem tornázniuk kellene, hanem fára mászni, vagy rohangászni egy nagy kertben. És beszélnünk kellene hozzájuk, és velük, sokkal többet, mondja Dr. Vekerdy Tamás pszichológus azzal kapcsolatban, hogy egyre több a beszédhiba a gyerekeknél.

„A beszédhibák száma azért is nő, ezt a Göttingeni Egyetem nemrég ki is mutatta, mert katasztrofálisan keveset mozognak a gyerekek, ráadásul rosszul. Nem tornázniuk kellene, hanem rohangászni egy nagy kertben, nagy udvaron, mászható fákon, billegő pallókon” – olvasható Vekerdy Tamás pszichológus Facebook-oldalán. A mozgáshiány következtében ugyanis bizonyos agyi pályák sorvadtabban alakulnak ki, ami hat a beszédre.

„És sokkal kevesebbet is beszélünk a gyerekkel és a gyerekek előtt, gyakran a tévé vagy az okoseszközök beszélnek helyettünk, ami nem úgy hat rájuk, mintha egy élő szervezet beszélne” – írja.

Egy másik alkalommal hozzátette: „a képernyő előtt ülő gyereknek nincs módja a mozgásra, ami önmagában is duzzasztja az agressziót. Nem tud játszani, nem tudja kanalizálni, levezetni az aktivitását, így feszült és agresszív lesz”.