Jelek, hogy fejlesztés kell a gyereknek

síró baba

Jelek, hogy fejlesztés kell a gyereknek

Sokféle oka lehet annak, ha gyermekünk nem a megszokott módon és ütemben fejlődik. Mégis melyek azok a tünetek, amelyekre szülőként mindenképpen érdemes odafigyelnünk?

Gyermekeink egyéni módon fejlődnek és növekednek, van, aki hamarabb, míg más később jut el egy-egy fontos fejlődési pontig (statisztikák szerint minden hatodik gyermek eltérő fejlődésű). Vannak azonban olyan tünetek, amelyeket figyelmeztető jelnek kell tekintenünk, és minél hamarabb segítséget kell nyújtanunk számára, hogy fejlődésében ne alakuljon ki még komolyabb zavar.

“Fontos felfigyelni ezekre a problémákra, mert ha nem vesszük ezeket észre, akkor a probléma csak halmozódik. Miközben telnek a hetek, esetleg hónapok, a gyermek nem képes abban a dinamikában fejlődni, ahogy az elvárt lenne az életkorának megfelelően? – figyelmeztet a babaszoba.hu cikke. A portál Madács Anita gyógypedagógus, TSMT -és HRG-terapeuta segítségével szedte össze azokat a figyelmeztető jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a gyermeknek segítségre, fejlesztésre szorul.

JELLEMZŐ KORAI TÜNETEK (3 HÓNAPOSTÓL 3 ÉVES KORIG)

apa a kisbabávalA csecsemőkori figyelemfelkeltő tünetek esetében a 3. hónapot tekinthetjük vízválasztónak, hiszen az újszülött nagyjából ennyi idő alatt adaptálódik az újfajta környezeti viszonyokhoz. Mindenképpen figyelemfelkeltő kell, hogy legyen, ha a 3 hónap leteltével azt tapasztaljuk, hogy a baba nehezen megnyugtatható, annak ellenére, hogy mindent megtettünk azért, hogy komfortosan érezze magát. Mit értünk ez alatt? A ruhája nem szoros, evett, a pelenkája ki van cserélve és kellemes a hőmérséklet, mégis keservesen sír, és ebből a sírásból nagyon nehezen lehet megnyugtatni.

Szintén aggasztó jel, ha a baba csak nagyon rövid időkre alszik el, hamar felébred, vagyis nem tud megfelelő mennyiséget aludni egyszerre.
Problémát jelezhet a babák izomtónusának eltérése is. A szakértők klasszikusan kelt tészta tapintatú izomnak nevezik, amikor a baba kis karja vagy combja nagyon puha tapintású. A hipotón izomtónus később komoly problémákat okozhat, és befolyásolhatja a fejlődést is.

ASZIMMETRIA, REFLEXEK

Intő jelnek kell tekinteni, ha a baba tartásán aszimmetriát tapasztalnak a szülők (pl. kiflitartás), vagy ha a pici a fejét nem tartja spontán középen. Ha a baba mozgása közben valamelyik oldalra eltolódás van; nem használja ugyanúgy mind a két oldalát, szintén aggasztó tünet lehet.

A tartósan fennmaradó csecsemőkori reflexek szintén az idegrendszer éretlenségének kérdését vethetik fel. Ezeknek a reflexeknek – egy meghatározott ideig – fontos szerepük van a korai fejlődésben. Amennyiben azonban ezek a reflexek nem épülnek le, és tartósan megmaradnak, gátolhatják vagy téves útra vihetik a gyermek mozgásfejlődését. “Figyeljünk fel rá, ha gyermekünknek nehezen megy a fej emelése, ha nem szeret hason lenni és sír emiatt? – figyelmeztet Madács Anita. A hason fekvéskor történő fejemelés az első lépés, hogy a baba mozgásfejlődése elindulhasson.

Ne feledjük! A mozgásfejlődéshez nagyon szorosan kapcsolódik az értelmi fejlődés, és ha a mozgásfejlődés nem indul be, akkor ennek a többi folyamatra is hatása lehet. Kövessük nyomon a baba finommotorikájának fejlődését is! Ha ezen a területen késést vagy éretlenséget tapasztalunk, mindenképpen vegyük figyelmeztető jelnek. Ilyen lehet például, ha a baba 12 hónaposan nem tudja a tárgyakat egymásra tenni, ki- és belehelyezni a kisebb dolgokat a nagyobbakba, esetleg nem képes apró tárgyakat felcsippenteni az ujjaival.

MIRE ÉRDEMES MÉG FIGYELNI?

Forduljunk szakemberhez, ha a kisgyermeknél az észlelési funkciók (pl. látás, hallás, tapintás, szaglás, ízlelés) gyengeségét tapasztaljuk.

korai fejlesztés babánál

Szintén kérjük szakember segítségét, ha gyermekünk egyévesen még nem kezd el hangadással kommunikálni, vagy nem képes a környezetében beszélőkre hosszabb ideig figyelni. “Ahhoz, hogy a beszédprodukció jól működjön a beszédmotorikának is jól kell működnie?- figyelmeztet a szakember. Ugyanakkor fontos, hogy meglegyenek azok az egyéb tényezők is, amelyek a gyermek beszédét elősegítik (legyen motivált, legyen meg a mögöttes értelmi képesség, és rendben legyen a hallása). Ha a gyermek nehezen bevonható a különféle feladathelyzetekbe, a tiltást nem érti vagy nem akarja betartani; az érzelmeket nem tudja értelmezni, felfogni, illetve megosztani, esetleg viselkedése öntörvényű, akkor szintén ne habozzunk segítséget kérni.

A cikk folytatása, az óvodás- és kisiskolás-kori tünetek, valamint a teendők felsorolása a babaszoba.hu cikkében olvasható.