Újabb kórházban vizsgálják a gyerekek alvászavarait

csecsemő a tenyérben

Újabb kórházban vizsgálják a gyerekek alvászavarait

Az intézmény csecsemő- és gyermekosztályán szakmai csoport bevonásával vizsgálják a gyerekek alvási zavarai mögött meghúzódó okokat. A gyermekek mintegy 30 százaléka érintett valamilyen alvászavarban. Ezek kivizsgálása az agy fejlődése, a gyerek és a család életminősége, valamint a későbbi viselkedési és tanulási problémák megelőzése miatt is fontos.

A különböző kórokokra visszavezethető alvásbetegségek diagnosztizálására a társszakmák közvetlen bevonásával nyílik az intézményben lehetőség. Így neonatológus mellett gyermekek ellátására szakosodott neurológus, fül-orr-gégész, endokrinológus, pszichológus dolgozik együtt, ezért valamennyi alvásbetegség diagnózisa és szükséges kezelése megoldható – közölte a Szent János Kórház.

A poliszomnográfia alkalmazása szakmailag indokolt az újszülöttkori, csecsemőkori és gyermekkori

• apnoék (légzéskimaradás),
  • a periodikus légzés,
  • a felületes légzés, valamint
  • az obstruktív alvászavar esetén.

A koraszülöttség, izomszövet-sorvadás, kifejezett izomtónus-csökkenés, a koponya és arc alaki rendellenességei, az újszülöttkori tüdőbetegség, a szorongásos álmok, a restless leg (nyugtalan láb) szindróma, a GOR (reflux), az epilepszia szintén hajlamosít alvászavarok előfordulására.

Egyes vizsgálatok alapján az újszülöttkorban előforduló obstruktív apnoe nagyban hajlamosít a csecsemőkori hirtelen halál kialakulására

– írta az intézmény.

A gyermekkori alvászavarok igen gyakoriak

A gyermekek mintegy 30 százaléka érintett valamilyen alvászavarban. Ennek nemcsak az agy optimális fejlődése szempontjából van rendkívüli jelentősége, hanem azért is, mert az alvászavar jelentősen befolyásolja a gyermek és családja életminőségét, és későbbi megbetegedéseket is előidézhet.

Széleskörű vizsgálatok bizonyították, hogy a korai alvászavarok hatással vannak a későbbi viselkedészavarok kialakulására, ezért figyelmet igényelnek már az első életévben.

A szülők által jelzett korai alvászavarok gyakran összefüggenek a 4-7 éves korban jelentkező viselkedési és tanulási problémákkal.

(MTI)