Kórházból a plázába – Mennyire óvjuk az újszülöttet?

kisbaba az anyukájával

Kórházból a plázába – Mennyire óvjuk az újszülöttet?

Még ha a trend és a celebvilág példája azt is sugallja, szülés után minél előbb térj vissza a pörgésbe, saját és kisbabád egészsége óvatosságra int. De mégis, mennyire kell óvni az újszülöttet?

Szülés után az első kérdések közé tartozik, hogy mikortól lehet kivinni a kisbabát. Attól is függ, mit értesz ezen: a levegőre, az utcára, vagy mikor mehetsz vele vásárolni, szállhatsz fel tömegközlekedési eszközre? – kezdi az újszülöttet óvó/engedő kérdések sorolását a Babaszoba cikke.

A hidegtől vagy fertőzéstől kell-e félteni a picit? Jöhetnek a rokonok mindjárt az első hetekben babanézőbe? A kórházak gyakorlata is nagyon különböző a látogatókat illetően: van, ahol az újszülöttet pólyában kiviheti a kismama a folyosóra a rokonokhoz, máshol csak üvegablakon keresztül mutathatja meg.

A csecsemőgondozási trendek változnak, de a tények nem

Az újszülött nem rendelkezik saját immunrendszerrel – mondja dr. Gál Éva gyermekorvos, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főorvosa -, ezért ma is helytállóak a klasszikus gyerekgyógyászat javaslatai a fertőzésekkel szembeni fokozott védelemre vonatkozóan. Sok minden másképp zajlik ma a szülés és a csecsemőgondozás terén, de az orvosi tények nem változtak.

Mi védi az újszülöttet?

anyuka szoptatja a kisbabájátAz újszülött azokkal az immunanyagokkal rendelkezik, amelyeket az édesanyjától az anyaméhben kapott. Ezek azoktól a betegségektől védik őt, amelyen az anya átesett, vagy ami ellen védőoltást kapott.
A születés után pedig az anyatejen keresztül jutnak el a babához ezek az ellenanyagok. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a védettség korlátozott, az éppen aktuálisan zajló influenzás betegségek, náthás vagy hányós-hasmenéses tünetekkel járó bakteriális és vírusos fertőzések veszélyesek a pici számára. Ezeknek a kórokozóknak nagy része cseppfertőzés útján terjed, így ahol sok ember van, ott nagyobb a valószínűsége ennek. Gondoljon az anya a saját egészségére is, mert bár a szülés élettani folyamat, az immunrendszert is érinti. Az influenzafertőzés például komoly következményekkel járhat frissen szült kismamáknál.

Trend vagy józanság

A doktornő arra is figyelmeztet, hogy bár a trend azt sugallja, hogy már a szülés másnapján vékonyan és kisminkelve lépjen a nyilvánosság elé a kismama karján az újszülöttel, helyesebb, ha mérlegeli ezeket az elvárásokat, és nem stresszeli magát azzal, hogy eleget tegyen nekik. A szervezetnek időre van szüksége a regenerálódáshoz, ezért inkább a pihenés javasolt. A plázázás a babára és az anyára nézve is fertőzésveszélyt jelent, és azért sem ideális kimozdulás, mert a baba a kinti hidegnek megfelelő ruházatban beizzad a kocsiban vagy a hordozókendőben. A mindennapos levegőzést télen négyhetes kortól jó levegőjű területen vezessük be, akár a kertben vagy a teraszon, ha erre lehetőség van.

Lehet-e kézről kézre adni egy újszülöttet a rokonok gyűrűjében? És mi a látogatási etikett, ha csecsemőhöz indulunk? Erről is olvashatsz a babaszoba.hu cikkében.