Kötelezővé tették a bárányhimlő elleni oltást – íme a tudnivalók

A bárányhimlő rendkívül fertőző, hosszú lappangási idővel rendelkező betegség. Az oltás Magyarországon eddig ajánlott, 2019-től életkorhoz kötötten ingyenes volt. A bárányhimlő fertőzöttségi kitettsége olyan magas, hogy ezt a betegséget védőoltás nélkül gyakorlatilag lehetetlen elkerülni.

Szeptembertől a kötelezők közé kerül a bárányhimlő elleni védőoltás – jelentette be Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár kedden, Budapesten. Hozzátette: a magyar védőoltási rend példaértékű, amire az állam évente 10 milliárd forintot költ. Beszélt arról is, hogy a nem kötelező, de ingyenesen igénybe vehető humán papilloma vírus (HPV-) elleni védőoltást a 7. évfolyamra járó lányok 82 százaléka vette igénybe tavaly. Dolgoznak azon, hogy ezt az oltást a fiúkra is kiterjesszék.

Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos közölte, 13-16 hónapos korban kapják meg a gyermekek a bárányhimlő elleni védőoltást, amelyre 1,3 milliárd forint költségvetési forrás jut. Ezzel tizenkettőre bővült a kötelező védőoltások száma.

A kötelező oltások rendje Magyarországon

0-4 hetes kor között: BCG (TBC elleni oltás)

2 hónaposan: DTPa+IPV+Hib+PCV (diphteria, vagyis torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás és a pneumococcus ellen véd)

3 hónaposan: DTPa + IPV + Hib (torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás ellen véd)