Mit tud a baba? Stresszelés helyett fedezzük fel játékosan!

kisbaba fekszik a fűben

Mit tud a baba? Stresszelés helyett fedezzük fel játékosan!

A szemkontaktustól a beszélgetésig, a mászástól a gyaloglásig, a csecsemő életének első 12 hónapja mérföldkövekből tevődik össze. Eközben minden szülőben az atyai-anyai büszkeség mellett egy kis félelem is bujkál: biztosan rendben fejlődik? Aggodalmak helyett kövessük játékosan nyomon a baba fejlődési szakaszait.

Amikor az anyuka kézbe veszi az újszülöttjét, az a pillanat a legfurcsább találkozás az életben. A saját genetikai kódját tartja a kezében, mégis egy teljesen „ismeretlen” személyiséggel áll szemben. S ahogy elkezd haladni kettejük közös ideje, az anyuka minden pillanatot vizsgál, kutat, olyanná válik, mint a vadonban a fotós, aki felfedezésre indul. Elkezdi megérteni a nyomokat arról, kivé válhat a gyermeke, s minden pillanatban megállapítja, kezében a jövő zsenijét tartja – kezdi cikkét a csalad.hu szerzője.

De persze az ilyen büszke pillanatok mögött mindig ott vannak a kételyek, az aggodalmak is. Biztos, hogy rendben fejlődik? Nem túl lassú? Nem túl aktív? S hirtelen az addig dicsőnek megélt pillanatok elkezdenek átfordulni féltésbe, kétségbeesésbe.

Ilyenkor kell a gyermekgyógyászok mondataira emlékezni, miszerint a babák fejlődése eltérő lehet, ezek az állomások korántsem azonos időben történnek mindenkinél. Néha a temperamentum lelassíthatja a dolgokat, ami különösen a motoros képességeknél, a mászásnál és a gyaloglásnál figyelhető meg.

A csalad.hu szerzője mutat néhány játékos példát arra, hogyan lehet kellemesen tölteni a közös időt, miközben még inkább megfigyelhetővé válik a fejlődésük üteme.

1. „Csibb-csobb” – játék a vízben

A gyermekre örömteli és nyugtató hatást gyakorol a víz, amelyet a nap minden órájában élvezhet. Tegyünk a keze ügyébe apró tárgyakat, szivacsot, műanyag kanalat, csörgőt – bármilyen vízhatlan játékot, amit el tud dobni magától. Egy dologra feltétlenül figyelni kell: a kisbabát egyetlen másodpercre sem szabad egyedül hagyni a vízben!

2. „Csörgő-zörgő gurigák” – irány a szőnyeg

Az üres műanyagüvegek legjobb felhasználási módja. Miután alaposan megtisztítottuk a kis flakonokat, töltsük őket rizzsel, gombokkal, folyékony szappannal kevert vízzel, élelmiszerfestékkel vagy olajjal. Miután alaposan lezártuk és leragasztottuk a kupaknál, helyezzük a szőnyegen a baba közelébe. Imádni fogja üldözni a színes, csörgő-zörgő üvegeket a padlón.

A felsorolás folytatása a csalad.hu oldalon olvasható!