Miért nem szeret színezni a gyermekem?

színes kifestők ceruzával

Miért nem szeret színezni a gyermekem?

Ezt az olvasóit kérdést kapta egy Facebook poszt alatt a gyereketeto.hu oldal szerzője. Annyi csavar még volt a kérdéshez, hogy csak színezni nem szeret a gyerkőc, a rajzolással nincs semmi gondja, szívesen rajzol!

“Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a jelenség egyáltalán nem egyedi eset. Vannak gyerekek, akik szívesen rajzolnak, de a színezést nem szeretik. De miért? Ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a rejtély megoldásához, nézzük meg, mi a különbség a két tevékenység között!

A rajzolás egy szabad alkotó tevékenység, ahol én határozom meg a vonalakat. Ha úgy akarom, a ház fala 5 cm lesz, ha úgy akarom, akkor 4 cm.  Ha véletlenül túlszalad a ceruzám, akkor a fa magasabb lesz, mint a ház, ha pedig sikerül megállítanom a vonalat, akkor csak facsemete lesz a rajzomon. A rajzoláshoz szükség van az idegrendszer bizonyos fejlettségéhez – és ahogy a gyermek egyre érettebb lesz, az letükröződik a művein is.

A rajzolás egy sajátos gondolkodási folyamat, amely segít a gyereknek feldolgozni és rendszerezni az információkat, a történéseket. A szabad rajz lényegében egy kis betekintés a gyermek belső világába – ezt mindig tartsuk szem előtt.

A színezés egy egészen más gondolkodási folyamat. Vonaltól vonalig tart, s ha a ceruza túlszalad, akkor megszegtem egy íratlan szabályt. Ne felejtsük el, hogy a gyerekeknek már óvodásként is rengeteg szabálynak kell megfelelniük, folyamatosan határokat szabnak nekik. Számukra sokszor a színezés is egy a korlátok közül, amire oda kell figyelniük. A szabálytudat egyes gyerekekben nagyon erős tud lenni. Számukra a szabály legtöbbször akkor is szabály, ha mi felmentést adunk neki alóla.

A színezés ráadásul fárasztóbb tevékenység, hiszen nem csupán egy vonalat húzunk, hanem kitöltjük a rendelkezésre álló területet, így jobban igénybe veszi a kéz izmait, hamarabb elfárad a kezünk színezés közben”.

A cikk folytatódik a gyereketeto.hu oldalon, ide kattintva!