Sportágválasztás

SportágválasztásMit sportoljon a gyermekem? Bízzam rá a választást, vagy irányítsam egy sportág felé?  Erőltessem a sportot, vagy hagyjam, hogy csinálja azt, ami kedvére való?

Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel egy felelős, gondoskodó szülőben.  A helyes válaszok megadása nem könnyű, mert minden egyes gyerek, minden különböző testfelépítés más-más sportágak kiválasztását indokolja. Mindemellett vannak olyan alapozó sportágak, mozgásformák, melyek testfelépítéstől, mentalitástól függetlenül szinte elengedhetetlenek a gyermek egészséges fejlődéséhez.

Bölcsődés és óvodás korban az úszás az, amely segítségével a keringési, a légző – és az izomrendszer fejlődése, erősödése elérhető. Gyermekeink amellett, hogy megtanulnak úszni, megtanulják a helyes, jó ritmusú légzést, nő a tüdőtérfogatuk, illetve a víz alatti nagyobb nyomás miatt javul a végtagok keringése is. Mindezek következtében az asztma kialakulásának esélye is jelentősen csökken.

Rendszeres úszással törzsizomzatuk a nélkül erősíthető, hogy a még gyenge, nem teljesen elcsontosodott gerincoszlopra és csípőcsontra a kelleténél nagyobb terhelés esne. Ezzel megelőzhető, enyhíthető a gerincferdülés és minden egyéb gerinc deformitás is.

Nagycsoportos óvodás és az 1. 2. osztályos gyermek jó koordinációjának kondíciójának kialakításához elengedhetetlen a torna vagy az atlétika. Lányok esetében érdemes a kecsességet, hajlékonyságot erőteljesebben fejlesztő ritmikus sportgimnasztikát választani.

A torna és az atlétika segítségével a csont és izomrendszer harmonikus fejlődése mellett megtanulhatják gyermekeink az alap mozgásformákat (ugrás, futás, dobás). Kialakul a helyes testérzékelésük, koordinációjuk. Képesek lesznek összehangolni a kar- és lábmozgásaikat. Kialakul bennük a hétköznapi egészséges élethez szükséges megfelelő bátorság és ügyesség.  Megtanulnak  játszani, küzdeni, nyerni és veszíteni. Megtanulják kulturáltan levezetni a felesleges energiáikat.

Miután belső szerveik az úszástól, izomzatuk, csontozatuk, koordinációjuk az atlétikától és tornától koruknak megfelelően kialakult érdemes kipróbálniuk, elkezdeniük a labdajátékokat, küzdősportokat. A csapatsportok segítenek elszakadni az egyéni céloktól. Megtanulnak a gyerekek másikért tenni, passzolni, gólhelyzetet előkészíteni. Javul a térlátásuk, helyzetfelismerő és problémamegoldó képességük. A küzdősportok segítenek az önfegyelem kialakításában, az erő és az agresszió megfelelő kezelésében.

Mindezek mellett fontos, hogy 7-12 éves kora között a gyermek megismerkedjen minél több sportággal.  Ebben a családnak nagy segítségére lehet egy jó testnevelő tanár.

A mindennapi testnevelés bevezetése lehetőséget ad gyermekeinknek, hogy az iskola keretein belül, a délutáni edzéseiken kívül kipróbáljanak több sportágat is. Ám ahhoz, hogy a testnevelés órákon hatékony munka folyhasson, elengedhetetlen szükség van a szülő támogatására is.

Fontos, hogy ne felmentést írjunk gyermekünknek, hanem biztassuk a mozgásra. Ne féltsük gyermekeinket. Kis izomláz, kipirosodott arc sosem árt. Egy fárasztó, izzasztó, jókedvű testnevelés óra után a gyerekek jobban tudnak koncentrálni az elméleti órákon is, mivel a mozgás serkenti az agyműködést.

Biztosítsunk számukra tiszta felszerelést, megfelelő tornacipőt, váltó zoknit, hogy ne ezek legyenek az akadályai a mozgásnak. Ezen kívül hívjuk fel figyelmüket a higiéniára is. Mozgás után gyors mosdás, törülközés, alsónemű cserélés is fontos ahhoz, hogy átélhesse gyermekünk a mozgás utáni kellemes érzést. Fontos, hogy ne azért feszengjen, mert büdös és izzadt.
Testnevelő tanárral, edzővel, gyermekünkkel együttműködve érhetjük csak el, hogy gyermekünk kicsiként már megszeresse a mozgást, így ha a későbbiekben nem is a sporttal fog foglalkozni, elengedhetetlen lesz számára a mozgás. Nem esik majd nehezére hetente legalább háromszor egy órát mozogni, egészségesen és fitten tartani magát.

Mindezek alapján sem tudtunk pontosan választ adni, hogy melyik sportot és milyen poszton érdemes komolyan elkezdenie gyermekünknek. Ehhez nagyon nagy segítséget adhat a már 7 éves korban elvégezhető antropometriai felmérés, melyek segítségével egy gyereknél megállapítható a várható felnőttkori testmagasság és testtömeg, a testalkat és testösszetétel, valamint az erősíthetőség, terhelhetőség. Ennek alapján a szakemberek ajánlanak számára előnyös sportágakat, és jelezik azt is, hogy melyeket nem érdemes űznie. Fontos, hogy a gyereknek legyen sikerélménye, hiszen csak úgy fogják megszeretni a mozgást. Például, nem lesz sikeres, ha egy várhatóan alacsony gyereket kapusnak nevelünk, vagy egy könnyű, de gyors fiút védőnek, dobó atlétának állítunk. A kudarc hatására sok gyereknek és szülőnek egyaránt elmehet a kedve a sportolástól. Ez az oka annak, hogy nem csak azoknál a gyerekeknél lehet fontos a vizsgálat elvégzése, akiket élsportolónak szeretnénk nevelni.

Miután megtaláltuk azt a sportágat, amelyiket gyermekünk örömmel űz, lényeges odafigyelni a rendszeres sportorvosi vizsgálatokon való részvételre. Fontos, hogy 18 év alatt félévente egyszer csináljanak EKG-t, vérnyomásmérést, vizeletvizsgálatot és az adott sportág által megkövetelt vizsgálatokat. Ne engedjük, hogy egy ismerős orvos „csak úgy” bepecsételje a sportorvosi engedélyt, mivel a rendszeres vizsgálatok kiszűrhetik azokat az eseteket, amikor a mozgás árthat a gyermek egészségének. Így elkerülhetjük a későn észrevett szív deformitásokat, ritmus zavarokat. Komoly edzésmunka mellett érdemes ébredési pulzust is mérni.

Összegzésként: legyünk tudatosak gyermekeink egészséges fejlődéséhez és mozgás szeretetéhez szükséges ideális mozgásprogramok kialakításában!

A cikk szerzője: Gál-Pottyondy Anna Humánkineziológus