Hogy tanulnak legkönnyebben a gyerekek? Milyen tanulási típusok vannak?

Szakemberek egybehangzó állítása szerint a gyerekeket legjobban a szabad játék fejleszti. Ennek ellenére a legtöbb szülő nem nagyon tud elszakadni attól a szándéktól, hogy valamilyen módon tanítsa, fejlessze a gyerekét. Ez természetesen azért nagyon hasznos is tud lenni, de fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a gyerekünk számára mi lehet a legjobb módja annak, hogy tanítsuk őt. Hiszen mindannyian kicsit másképp látjuk és értjük meg a világot, tehát másként jegyzünk meg új információkat is, azaz másképp tanulunk.

Angol szavak kezdőbetűiből áll össze az úgynevezett VARK modell: azaz Visual, Auditory, Reading/writing és Kinaesthetic. Tehát van, aki vizuálisan, van, aki hallás után, van, aki olvasás-írással és van, aki a mozgás segítségével tud könnyebben tanulni. Hogy kinek a számára melyik a leginkább működőképes, kiderül azonnal, ahogyan valamilyen új dolgot kell elsajátítanunk. Ezenkívül megkülönböztethetünk 7 tanulási típust is, amelyek persze ritkán fekete-fehérek, gyakran keverednek, és az idő előrehaladtával változhat is, hogy milyen módon tanul szívesen a gyerek.

• A vizuális – néz és tanul, szereti, ha a tanítás során képeket, ábrákat, diagramokat mutatnak neki. Ők könnyebben jegyeznek meg bármilyen képet, akár táblára felírt szavakat, vagy rajzokat.
  • A hallgató – hallgat és tanul, általában jó ritmusérzékkel is rendelkezik. Nekik sokat segíthet az, ha felmondják a leckét hangosan.
  • A verbális – tanulni a szavak segítségével – ők a kimondott és leírt szó ereje segítségével jegyzik meg az információt. A szavak jelentése bír számukra fontossággal, ők ezt képesek megjegyezni.
  • A tevékeny – csinálja és tanulja. Az ilyen típusú tanítást kedvelő gyerekek, szeretnek mindent inkább megfogni, megérinteni, valóságban megtapasztalni a dolgokat.
  • A logikus – tanulni a rendszerek segítségével – Ők szeretik megérteni, hogyan kapcsolódnak egymáshoz dolgok, hogyan tud együttműködés kialakulni egy rendszer elemei között.
  • A szociális – a közösségben tanuló – az ilyen karakterű gyerekek sokszor elveszítik a fókuszt, ha egyedül tanulnak, de könnyedén ragad rájuk a tudás, ha csoportban vannak, vagy legalább egy társuk segíti őket.
  • A magányos – az egyedültanuló, aki az új készségeket inkább maga sajátítja el, az új tudást egyedül szívja magába. Kevesebbet fog kérdezni.

Aki szívesen tesztelné, hogy a gyermeke melyik típusba tartozik, itt megtudhatja: http://learningquiz.brightminds.co.uk/

Hasznos, ha felfedezzük gyerekünkben azt, hogy a fentiek közül melyik típus jellemző rá igazán, azaz milyen tanulási módszertan lehet számára a legkomfortosabb. Így könnyebb lesz nekünk is támogatni őt, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle.

A teljes cikk a napocska.hu oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE.