10 indok, hogy miért olvass verset a gyerekeknek

kisfiú könyvet olvas az apukájával

10 indok, hogy miért olvass verset a gyerekeknek

Csodás listát állított össze Facebook-oldalán az Égigérő könyvek, és ezt megspékelték 60 rímes kedvenc könyvvel a “Neveljünk olvasókat!” csoport tagjainak ajánlásával.

A könyvajánló és az eredeti bejegyzés az Égigérő Facebook-oldalán található meg.

1. A versek olvasásával, memorizálásával naponta sok-sok szóval bővítheted a gyermeked szókincsét. Van annál szebb dolog ha kicsi manód Kányáditól, Nemes Nagy Ágnestől vagy Weöres Sándortól tanulja a magyar nyelvet?

2. Az egyszerűbb gyerekversek megértésén keresztül vezet az út a bonyolultabb költői képek vizualizációja, megértése felé. Ennek pedig nem csak műélvezeti szempontból van nagy jelentősége de az iskolai tanulmányok alatt is nagy segítség lesz a gyermekednek.

3. A versek (a mesékhez hasonlatosan) nemcsak gyermeked érzelmi, de értelmi intelligenciáját is fejlesztik. A versekben előbújó érzelmek felbukkanása és azok megértése növeli a kicsit empátiáját vagy éppen saját maguk megértését.

4. A közösen megtanult verseket bárhol „elővehetitek”. Orvosi váróban, sorban álláskor, utazáskor… A kicsiket akkor is megnyugtatják a jól ismert rímek, ritmusok ha éppen számukra kellemetlen vagy ijesztő helyzetben vagytok.

5. A közös verselés jót tesz a szülő-gyerek kapcsolatnak. Néhány, a család összes tagja által ismert vicces vers egy hosszabb utazás során is jól jön de tapasztalatom szerint még a vers megtanulása után évekkel is a legváratlanabb helyzetekben bukkannak fel az ismerős sorok, ezzel egy jó kis közös nosztalgiázást indítva el.

6. A versek korai életkorban történő bevezetése a gyereked későbbi irodalmi ízlését is erősen befolyásolhatják. Saját tapasztalatom az, hogy a sok-sok szép vers után a kislányom nagyon tudott rajongani a szép nyelvezetű mesékért. Egyszerűen lett még egy tényező a kis fejében, ami alapján kedvenceket választott.

7. A versek fejlesztik a gyerekek nyelvi és kommunikációs készségeit. Kezdetnek gondolj csak a legkisebbeknek szóló felelgetős versikékre! De hogy tovább menjek, nálunk pár hónap intenzív versolvasás után a lányom megtanult a leghétköznapibb helyzetekben is rímekben beszélni és ezt előszeretettel használta is, amivel igencsak megdöbbentette a körülöttünk lévőket. 😀

8. A versek végtelenül mókásak tudnak lenni. Bár én sem voltam felnőtt koromig nagy versrajongó, a Részeg elefánt kötet versein hangosan kacagó lányom meggyőzött a versek szórakoztató voltáról. Később alig győztem a többi vicces verset felkutatni Neki!

9. A versek praktikusak ha kevés az idő a mesélésre vagy több gyereknek kell a kedvében járni. Egy mesehossznyi időbe több is belefér de az irodalmi élmény nem lesz kevesebb.

10. A versek önkéntelen megtanulásával gyermeked memóriája hihetetlenül erősödik. Egy kicsi gyerek szívesen mondja vissza (naponta akár több tucatszor is!) a frissen megtanult verset. A verselés során a kiejtése is fejlődik, szépül.

Forrás és a verses könyvek listája az Égigérő oldalán!

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.