10 kérdés, hogy közelebb kerülj a gyermekedhez

10 kérdés, hogy közelebb kerülj a gyermekedhez

Sok szülő kérdezi, hogyan tudna közelebb kerülni a gyermekéhez. Ez a 10 kérdés egyszerre segít beszélgetéseket kezdeményezni és a gyermeki érdeklődést felkelteni.

1. Hogyan értékelnéd a napod?

Állandó probléma, hogy a szülők nehezen követik gyermekeik mindennapi iskolai előmenetelét. Ha a „milyen volt a napod” kérdés helyett megkéred a gyermeked, hogy egy egytől tízig tartó skálán értékelje a napját, ahol a tíz a legjobb érték, az értékelés (ha magas, ha alacsony) azonnal elindíthatja a beszélgetést arról, hogy milyen egy jó és milyen egy rossz nap.

2. Mire van szükséged a felkészüléshez?

A gyermekek iskolahétre való felkészülése az egész család számára stresszes lehet. Jó emlékeztetni magunkat arra, hogy a gyermekek nem felnőtt módra működnek. A tervezés, a feladatokra való emlékezés és a prioritások felállítása még nem úgy megy náluk, mint nálunk. Egy egyszerű ellenőrzőlista a bejárati ajtón segíthet és bátoríthatja a gyermekünket arra, hogy megbeszélje velünk, mindene megvan-e a sulira.

3. Hogyan találhatunk erre a kérdésre választ?

A szülők néha megelégszenek azzal, hogy minden kérdésre gyorsan válaszolnak, pedig néha sokkal jobb lenne, ha hagynánk, hogy a gyermekek kutassák fel a választ. Segítsünk nekik különbséget tenni megbízható és kevésbé megbízható források között!

4. Mit tanultál ebből?

Ha hibáznak, ne csak dorgáljuk őket, hanem bátorítsuk őket arra, hogy tanuljanak a hibáikból. Szülőként mesélhetünk nekik a saját hibáinkról és arról, hogyan tanultunk belőlük.

5. Hol van erre a bizonyíték?

Sokszor jön haza egy-egy gyerek úgy az iskolából, hogy azon szomorkodik, hogy ő valamiben nagyon rossz, vagy nem szeretik a többiek. Ahelyett, hogy csak gyorsan biztosítjuk, hogy biztosan téved, alkalmazzuk a coaching modellt!

Kérjük meg a gyermeket, hogy keressen bizonyítékokat az állításaira, ezzel bátorítsuk, hogy elemezze és kérdőjelezze meg a negatív és diffúz feltételezéseit. Jobban fogják érezni magukat ettől és a kritikai gondolkodást is gyakorolják.

A következő öt fontos kérdést és a hozzájuk tartozó leírást a csalad.hu oldalán olvashatják el.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.