13 váratlan helyzet, amire készítsük fel a 6-10 éves gyerekeket!

kisfiú hátizsákkal

13 váratlan helyzet, amire készítsük fel a 6-10 éves gyerekeket!

Mit tennél, ha valaki megragadná a karodat az utcán, és el kezdene erőszakosan vonszolni magával? Mit tennél, ha elkeverednél egy gyerekkoncerten, és nem találnád az anyukádat? Mit tennél, ha a zsúfolt buszon valaki el kezdene taperolni? Tanácsok 6-10 éves gyerekeknek váratlan helyzetek, vészhelyzetek esetére.

A váratlan helyzetekre való felkészítés elsősorban a szülő feladata. Mint sok minden másnál, itt is igaz, hogy nincs általános recept vagy aranyszabály, ami minden helyzetre egyformán alkalmas lenne, illetve minden gyereknél egyformán jól működne – írta a papasmamasmagazin.hu.

A váratlan helyzetekre való felkészítéskor egy felelős szülőnek több szempontot is figyelembe kell vennie: egyrészt mérlegelni kell, hogy a saját gyereke elég érett-e már arra, hogy bizonyos  helyzetekre felkészítse őt. Mert, ha jobban belegondolunk, az életre nevelést sokkal messzebbről kell indítanunk, például onnan, hogy a gyereket önállóságra, döntésképességre és a magabiztos fellépésre kell megtanítani.

A szülők sokszor ott követik el a hibát, hogy megengedik, hogy a gyerek veszélyes helyzetekbe kerüljön úgy, hogy még nem érett meg rá.

Amikor idegenekkel való viselkedésre készítjük fel a gyereket, akkor meg kell győződnünk arról is, hogy a gyerek felfogja-e egyáltalán, tart-e már ott érettségben, hogy vannak jó és rossz emberek, képes-e megkülönböztetni mások szándékát? Mert, az a gyerek, aki még nem, azt egyértelműen nem lehet egyedül engedni közlekedni az otthon és az iskola között.

A papasmamasmagazin.hu cikke 13 olyan szituációt mutatott be, amely nemhogy a 6-10 éves gyerekek számára, de sokszor még felnőtteknek is komoly kihívást jelentene.

Az ajánlások nem íratlan szabályok, azoktól az észszerűség keretein belül el lehet térni, és el is kell, ha azt a gyerek személyisége, életkora, érettsége és mindenkori környezete megkívánja.

Mit tennél, ha egy tömegrendezvényen elkeverednél, és nem találnád a szüleidet?

Minden esetben, ahol nagy tömegre kell számítani, a gyerekkel már a belepéskor meg kell beszélni, hogy mi a teendő, ha véletlenül mégis elkeveredne. Például meg lehet beszélni egy konkrét találkozó helyszínt, vagy azt tanácsolni neki, hogy ne mozduljon el, maradjon egy helyben, és kérje azonnal egy felnőtt segítségét. Meg lehet neki mutatni, hogy hol van a színpad, információs iroda, vagy a biztonsági őrök pultja. A lényeg, hogy előre tisztázva legyen, mi a teendő.

Nagy segítség lehet, ha a gyerek tudja fejből a fontosabb telefonszámokat. Sok gyerek bepánikol vészhelyzet esetén, ezért ha rendezvényre, koncertre, nagy tömegbe (például sípályára, strandra) indulunk egy karszalagra vagy akár a bőrére tollal írjuk fel a telefonszámunkat.

Mit tennél, ha tüzet észlelnél a környezetedben?

Gondolkodás nélkül ki kell szaladni az épületből, és hangosan kiabálni, hogy “tűz van”, illetve szólni az első szembe jövő felnőttnek. Az ilyen korú gyerekek még nem tudják mérlegelni, hogy mi a kis tűz és mi a nagy tűz, ezért ne azt tanítsuk meg nekik, hogy kezdjék el oltani a tüzet, hanem azt, hogy meneküljenek. Inkább meneküljön indokolatlanul, mint oltson tüzet reménytelenül.

Mit tennél, ha egy idegen becsöngetne a lakásba vagy a kaputelefonon, és egy pohár vizet kérne tőled?

Alapszabály, hogy idegennek nem nyitunk ajtót sosem, ugyanis a felnőtt becsengetőnek nem a gyerekkel, hanem az otthonán kívül tartózkodó felnőttel van dolga, tehát ki kell  tudni várnia azt az 1-2 órát, amíg anya és apa megérkezik.
A trükközők, rossz szándékú emberek sokszor szokták azt mondani az ajtó mögött, hogy “az anyukád küldött” vagy a “számlát hoztam”. Magyarázzuk el a gyereknek, hogy nem szoktunk magunk helyett küldeni senkit, semmikor, mint ahogy a számla is emailen érkezik.

Ilyen esetekre kell a gyerekkel egy titkos jelszót megbeszélni. Ha a gyerek bizonytalan egy váratlan helyzet kapcsán, akkor csak kérdezze meg az illetőt, hogy mi a jelszó (amit az idegen  nyilvánvalóan nem fog tudni), és ha nem tudja, akkor a lakásajtót ki sem nyitjuk. Ha ugyanez az utcán történik, akkor azonnal el kell onnan futni.

Mit tennél, ha egy felnőtt a zsúfolt buszon a kezét a lábadra, vagy a fenekedre tenné?

Amennyira hangosan csak lehet, többször ezt kell kiabálni: “Azonnal vegye le a fenekemről a kezét!”. Minél hangosabban, minél nagyobb feltűnést keltve kell ilyenkor viselkedni, és úgy, hogy mindenki hallja a buszon. (A félrehúzódás, csendben maradás nem megoldása a helyzetnek).

A többi 9 veszélyes vagy kérdéses helyzet és a hozzá tartozó jó tanács a papasmamasmagazin.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.